Polovina Čechů má obavy z dopadů Zelené dohody. Věří ale v její přínos
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Polovina Čechů má obavy z dopadů Zelené dohody. Věří ale v její přínos

Češi chtějí chránit klima, obávají se ale o ekonomiku. Podle průzkumu agentury STEM se totiž více než polovina dotázaných (52 %) domnívá, že ji takzvaná Zelená dohoda EU poškodí. Češi ovšem mají o dohodě omezené znalosti – její cíle zná pouze dvanáct procent dotázaných. Píše to server Prague Morning. 

08.10.22

Třetina všech dotázaných uvedla, že si přeje posílení Zelené dohody, zatímco ta další chce její úplné zrušení nebo alespoň omezení. Třetí třetina na to nemá žádný názor. 

Průzkum také poukázal na to, že polovina respondentů si Zelenou dohodu spojuje se zlepšením kvality ovzduší a krajiny. „Nespojují si ji však se zlepšením své ekonomické situace. A to je, zejména v dnešní době, závažný nedostatek,“ uvedli autoři průzkumu. 

Podle studie nazvané „Česká (ne)transformace 2022“ si Češi zároveň přejí, aby stát více investoval do udržitelných opatření, jako jsou například obnovitelné zdroje energie. 

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) mezitím uvedla, že všechny sociální skupiny, včetně nízkopříjmových domácností, musí mít přístup k finanční podpoře energeticky úsporných opatření nebo pro obnovitelné zdroje. 

Dodala, že pro nízkopříjmové domácnosti existuje kvůli jejich omezeným rozpočtům jen málo možností, jak zlepšit jejich systémy vytápění nebo elektřiny, což je třeba co nejdříve změnit. Resort chce zaměřit finanční podporu právě na nízkopříjmové domácnosti a poskytnout jim také poradenskou pomoc v otázkách energetiky.

 

ZDROJ

Související

V centru Prahy roste solární pole o velikosti fotbalového hřiště

Solární elektrárna doplní jeden z největších projektů pro úspory energie v Česku, který v Kongresovém centru realizuje společnost ENESA, dceřiná firma ČEZ ESCO. Projekt už letos ušetřil centru 32 milionů korun. „V poslední době pozorujeme u českých firem a veřejných institucích jasný trend –...


Konec roku 2024 přinese v EU předepsanou univerzální nabíječku telefonů

Nová přenosná elektronická zařízení budou muset od konce roku 2024 používat univerzální nabíječku USB Type-C. Nyní se evropský zákon dostal do Úředního věstníku EU a také bylo stanoveno přesné datum požadavku. Společnosti jako Apple, jejíž iPhony používají jinou nabíječku, nebudou moci po tomto...


V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku

Kvantové počítače budou integrovány do stávajících superpočítačů a vytvoří rozsáhlou síť napříč Evropou. Celkové náklady jsou odhadovány na více než sto milionů eur, z čehož polovina bude pocházet z Evropské unie a polovina ze sedmnácti zemí, které participují na EuroHPC. Přístup k těmto šesti...