Polovina Čechů má obavy z dopadů Zelené dohody. Věří ale v její přínos
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Polovina Čechů má obavy z dopadů Zelené dohody. Věří ale v její přínos

Češi chtějí chránit klima, obávají se ale o ekonomiku. Podle průzkumu agentury STEM se totiž více než polovina dotázaných (52 %) domnívá, že ji takzvaná Zelená dohoda EU poškodí. Češi ovšem mají o dohodě omezené znalosti – její cíle zná pouze dvanáct procent dotázaných. Píše to server Prague Morning. 

08.10.22

Třetina všech dotázaných uvedla, že si přeje posílení Zelené dohody, zatímco ta další chce její úplné zrušení nebo alespoň omezení. Třetí třetina na to nemá žádný názor. 

Průzkum také poukázal na to, že polovina respondentů si Zelenou dohodu spojuje se zlepšením kvality ovzduší a krajiny. „Nespojují si ji však se zlepšením své ekonomické situace. A to je, zejména v dnešní době, závažný nedostatek,“ uvedli autoři průzkumu. 

Podle studie nazvané „Česká (ne)transformace 2022“ si Češi zároveň přejí, aby stát více investoval do udržitelných opatření, jako jsou například obnovitelné zdroje energie. 

Ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) mezitím uvedla, že všechny sociální skupiny, včetně nízkopříjmových domácností, musí mít přístup k finanční podpoře energeticky úsporných opatření nebo pro obnovitelné zdroje. 

Dodala, že pro nízkopříjmové domácnosti existuje kvůli jejich omezeným rozpočtům jen málo možností, jak zlepšit jejich systémy vytápění nebo elektřiny, což je třeba co nejdříve změnit. Resort chce zaměřit finanční podporu právě na nízkopříjmové domácnosti a poskytnout jim také poradenskou pomoc v otázkách energetiky.

 

ZDROJ

Související

V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku

Kvantové počítače budou integrovány do stávajících superpočítačů a vytvoří rozsáhlou síť napříč Evropou. Celkové náklady jsou odhadovány na více než sto milionů eur, z čehož polovina bude pocházet z Evropské unie a polovina ze sedmnácti zemí, které participují na EuroHPC. Přístup k těmto šesti...


Americká platforma Enverus bude vyvíjet software v Brně

Firma Enverus nedávno oznámila akvizici madridské společnosti RatedPower, která se zabývá poskytováním SaaS a pomáhá společnostem objevovat nejchytřejší způsoby navrhování a projektování užitkových fotovoltaických elektráren. V kombinaci s předchozími akvizicemi a vývojem softwaru v oblasti...


Speciální lampy šetří energii a zkrášlují Prahu

Takzvané Supertrees v zahradách Gardens by the Bay v Singapuru jsou inženýrským zázrakem. Jsou vybaveny solárními panely a systémy na sběr dešťové vody, která se využívá k zavlažování. Na kmenech jsou vertikální zahrady a na vrcholu stromů je možné se najíst v restauraci. Právě tyto Supertrees...