V centru Prahy roste solární pole o velikosti fotbalového hřiště
Technologie
Foto: se souhlasem ČEZ

V centru Prahy roste solární pole o velikosti fotbalového hřiště

U pražského Kongresového centra začala výstavba největšího solárního pole v centru hlavního města. Na ploše o rozloze sedmi tisíc metrů čtverečních vyroste celkem 2 080 solárních panelů, které Kongresovému centru ušetří 5,5 milionu korun ročně za elektřinu. Uvádí to server Prague Morning.

04.01.23

Solární elektrárna doplní jeden z největších projektů pro úspory energie v Česku, který v Kongresovém centru realizuje společnost ENESA, dceřiná firma ČEZ ESCO. Projekt už letos ušetřil centru 32 milionů korun.

„V poslední době pozorujeme u českých firem a veřejných institucích jasný trend – snižování nákladů na energie jde ruku v ruce s důslednou dekarbonizací a snahou o udržitelnější provoz. Naším úkolem v ČEZ je tomu co nejvíce napomáhat. Největší solární soustava v centru Prahy přispěje k jednomu z největších projektů energetických úspor v České republice a zvýší roční úspory Kongresového centra Praha o více než pět milionů,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Kongresové centrum využije inovativní model společnosti ČEZ ESCO nazvaný Fotovoltaika za 1 Kč. Získá tak elektrárnu o instalovaném výkonu 936 kWp bez jakýchkoliv investičních nákladů.

Náklady na projekt ponese dodavatel ČEZ ESCO, který pro zákazníka fotovoltaickou elektrárnu postaví a následně ji bude provozovat. Kongresové centrum bude investici splácet v ceně spotřebované elektřiny. Po skončení třináctileté smlouvy Kongresové centrum elektrárnu odkoupí za korunu a energii si bude nadále vyrábět samo.

S ohledem na návštěvníky Petřína

Postavit fotovoltaickou elektrárnu v centru Prahy a o rozměrech větších než fotbalové hřiště není jednoduchá záležitost. Projektanti museli například testováním vzorku panelů umístěných na střeše dokázat, že sluneční paprsky dopadající na jejich povrch nebudou oslňovat nejen okolí, ale například i návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny.

I přes tyto překážky je tempo instalace rychlé – začátek projekčních příprav a umístění posledního panelu bude dělit jen něco málo přes půl roku. Zahájení provozu elektrárny se očekává na jaře 2023.

 

ZDROJ

Související

Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník

V aquaponii hrají významnou roli ryby. Jak se na celém procesu podílejí? Když dovolíte, začnu tím, že pokročilá aquaponie využívá výhody dvou vzájemně propojených ekosystémů k produkci udržitelných potravin. To vše bez použití umělých hnojiv a agrochemií. Jedním ekosystémem je ekosystém rostlin a...


Po pražských silnicích bude jezdit první vodíkový autobus

Vedení města už podepsalo smlouvu s výrobcem Škoda Transportation o pronájmu jeho nejnovějšího vodíkového autobusu Škoda H'City. Společnost v rámci projektu nasazuje autobus na linku 170 spojující Jižní město a Barrandov, a to na dobu dvou let. Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) v tiskové...


Pražané mohou dobíjet své elektromobily z chytrých lamp

Aby instalace nezacláněly na chodnících, jsou elektrické nabíječky zabudovány do vybraných městských lamp. Jde o černé skříňky s kabely a piktogramy vysvětlujícími to, jak stanici používat. Většina stanic umožňuje nabíjení dvou vozidel najednou. Až do konce roku mohou Pražané nabíjet svá auta...