V centru Prahy roste solární pole o velikosti fotbalového hřiště
Technologie
Foto: se souhlasem ČEZ

V centru Prahy roste solární pole o velikosti fotbalového hřiště

U pražského Kongresového centra začala výstavba největšího solárního pole v centru hlavního města. Na ploše o rozloze sedmi tisíc metrů čtverečních vyroste celkem 2 080 solárních panelů, které Kongresovému centru ušetří 5,5 milionu korun ročně za elektřinu. Uvádí to server Prague Morning.

04.01.23

Solární elektrárna doplní jeden z největších projektů pro úspory energie v Česku, který v Kongresovém centru realizuje společnost ENESA, dceřiná firma ČEZ ESCO. Projekt už letos ušetřil centru 32 milionů korun.

„V poslední době pozorujeme u českých firem a veřejných institucích jasný trend – snižování nákladů na energie jde ruku v ruce s důslednou dekarbonizací a snahou o udržitelnější provoz. Naším úkolem v ČEZ je tomu co nejvíce napomáhat. Největší solární soustava v centru Prahy přispěje k jednomu z největších projektů energetických úspor v České republice a zvýší roční úspory Kongresového centra Praha o více než pět milionů,“ uvedl generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Kongresové centrum využije inovativní model společnosti ČEZ ESCO nazvaný Fotovoltaika za 1 Kč. Získá tak elektrárnu o instalovaném výkonu 936 kWp bez jakýchkoliv investičních nákladů.

Náklady na projekt ponese dodavatel ČEZ ESCO, který pro zákazníka fotovoltaickou elektrárnu postaví a následně ji bude provozovat. Kongresové centrum bude investici splácet v ceně spotřebované elektřiny. Po skončení třináctileté smlouvy Kongresové centrum elektrárnu odkoupí za korunu a energii si bude nadále vyrábět samo.

S ohledem na návštěvníky Petřína

Postavit fotovoltaickou elektrárnu v centru Prahy a o rozměrech větších než fotbalové hřiště není jednoduchá záležitost. Projektanti museli například testováním vzorku panelů umístěných na střeše dokázat, že sluneční paprsky dopadající na jejich povrch nebudou oslňovat nejen okolí, ale například i návštěvníky několik kilometrů vzdálené Petřínské rozhledny.

I přes tyto překážky je tempo instalace rychlé – začátek projekčních příprav a umístění posledního panelu bude dělit jen něco málo přes půl roku. Zahájení provozu elektrárny se očekává na jaře 2023.

 

ZDROJ

Související

Tramvají nebo autobusem? Mapa ukazuje Pražanům polohu vozů i to, jestli si v nich nabijí mobil

Jakkoliv se Praha pyšní hustou sítí městské hromadné dopravy, dochází ke zpožděním. On-line mapa ukazuje přesnou polohu všech vozidel v reálném čase. Lidé v Praze a ve středních Čechách se tak mohou podívat, kde přesně se nacházejí jednotlivé vlaky, metra, tramvaje, autobusy nebo přívozy, jaké...


Enzymy mořských živočichů by mohly nahradit žárovky

Už před více než čtyřiceti lety vědci zjistili, že organismy žijící na dně oceánu jsou schopny produkovat světlo díky enzymu zvanému luciferáza. Až dosud však nebylo jasné, jak tento mechanismus funguje. S odpovědí nyní přišli vědci z Loschmidtových laboratoří, RECETOXu a Přírodovědecké fakulty...


Nedopalky by životnímu prostředí mohly i pomáhat, místo aby jen škodily

Cigaretové nedopalky lze najít téměř všude – na chodnících, v parcích, dokonce i v moři. Nejen že na ně není zrovna hezký pohled, ale také se obtížně uklízejí. Tým vědců z Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně ale nyní našel způsob, jak tento nenáviděný druh odpadu vykoupit. „Zjistili jsme, že...