Konec roku 2024 přinese v EU předepsanou univerzální nabíječku telefonů
Technologie
Foto: Shutterstock

Konec roku 2024 přinese v EU předepsanou univerzální nabíječku telefonů

Evropská unie dala výrobcům mobilních telefonů lhůtu do 28. prosince 2024, aby přijali za svůj společný univerzální nabíjecí kabel.

03.01.23

Nová přenosná elektronická zařízení budou muset od konce roku 2024 používat univerzální nabíječku USB Type-C. Nyní se evropský zákon dostal do Úředního věstníku EU a také bylo stanoveno přesné datum požadavku.

Společnosti jako Apple, jejíž iPhony používají jinou nabíječku, nebudou moci po tomto datu prodávat nová zařízení v EU, pokud nebudou používat univerzální kabel. Apple je největším výrobcem, který používá přizpůsobený nabíjecí port, který je exkluzivní pro některé z jeho produktů. Jeho řada telefonů iPhone používá například vlastní specifický konektor Lightning.

Greg Joswiak, senior viceprezident celosvětového marketingu společnosti Apple, už dříve řekl deníku Wall Street Journal, že technologický gigant bude určitě dodržovat zákon. Nové pravidlo se bude podle EU vztahovat na řadu „malé a středně velké přenosné elektroniky“, jako jsou telefony, tablety, sluchátka a kapesní herní konzole.

Lhůta stanovená EU vytvořila další napětí okolo brexitu, protože nařízení se podle představitelů EU i Spojeného království může vztahovat i na Severní Irsko. Podle parlamentní zprávy z prosince 2021 se totiž „nové požadavky mohou vztahovat také na zařízení prodávaná v Severním Irsku podle podmínek protokolu Severního Irska v dohodě o brexitu, což může vést k rozdílům v produktových standardech se zbytkem Spojeného království“.

Smlouva funguje tak, že Severní Irsko zůstává uvnitř jednotného trhu EU se zbožím, zatímco zbytek Spojeného království je mimo něj. Spor mezi Spojeným královstvím a EU o tom, jak reformovat protokol Severního Irska, zůstává nevyřešený.

V červnu britská vláda řekla BBC, že „v současnosti nezvažuje“ replikaci požadavku EU ohledně přijetí univerzálního nabíjecího kabelu pro mobilní telefony a další přenosná elektronická zařízení.

 

ZDROJ

Související

V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku

Kvantové počítače budou integrovány do stávajících superpočítačů a vytvoří rozsáhlou síť napříč Evropou. Celkové náklady jsou odhadovány na více než sto milionů eur, z čehož polovina bude pocházet z Evropské unie a polovina ze sedmnácti zemí, které participují na EuroHPC. Přístup k těmto šesti...


Polovina Čechů má obavy z dopadů Zelené dohody. Věří ale v její přínos

Třetina všech dotázaných uvedla, že si přeje posílení Zelené dohody, zatímco ta další chce její úplné zrušení nebo alespoň omezení. Třetí třetina na to nemá žádný názor. Průzkum také poukázal na to, že polovina respondentů si Zelenou dohodu spojuje se zlepšením kvality ovzduší a krajiny....


Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů

Brazilská spotřebitelská agentura Senacon uvedla, že rozhodnutí Applu nezahrnout napájecí adaptéry do balení nových iPhonů diskriminuje spotřebitele prodejem „nekompletního produktu“. Apple se proti zákazu odvolá. Společnost řekla agentuře Reuters , že bude spolupracovat s brazilskými úřady na...