V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku
Technologie
Foto: Shutterstock

V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku

Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC Joint Undertaking) oznámil výběr šesti center, kde budou umístěny první evropské kvantové počítače. Nacházet se budou v České republice, Německu, Španělsku, Francii, Itálii a Polsku. Jejich cílem je podpořit širokou škálu aplikací průmyslového, vědeckého a společenského významu pro Evropu. Píše to server Atalayar.com.

12.10.22

Kvantové počítače budou integrovány do stávajících superpočítačů a vytvoří rozsáhlou síť napříč Evropou. Celkové náklady jsou odhadovány na více než sto milionů eur, z čehož polovina bude pocházet z Evropské unie a polovina ze sedmnácti zemí, které participují na EuroHPC.

Přístup k těmto šesti kvantovým počítačům, postaveným za využití nejmodernějších evropských technologií, budou mít výzkumní pracovníci a další zainteresovaní odborníci, ať už nacházejí kdekoli v Evropě.

Nové počítače mají také uspokojit rostoucí poptávku evropského výzkumu a průmyslu po kvantových výpočetních zdrojích a potenciálních nových službách. Budou schopny řešit složité problémy v oblastech, jako je zdraví, změna klimatu, logistika nebo spotřeba energie v řádu hodin – na rozdíl od měsíců a let u současných systémů. A to vše při mnohem nižší spotřebě energie.

sup„Spojením zdrojů a odborných znalostí se můžeme ujmout vedení v oblasti, která má zásadní význam pro budoucnost naší digitální společnosti. Přispívá k boji proti změně klimatu a umožňuje nám učinit významný krok k uskutečnění naší vize superpočítačové a kvantové výpočetní infrastruktury světové úrovně v Evropě, která bude dostupná v celé Evropské unii,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Vývoj léků i řešení logistických problémů

Očekává se, že nové kvantové počítače budou ve všech šesti centrech k dispozici do druhé poloviny roku 2023. Budou podporovat širokou škálu aplikací průmyslového, vědeckého a společenského významu pro Evropu. Příkladem může být rychlejší a efektivnější vývoj nových léků díky vytvoření „digitálního dvojčete“ lidského těla, na kterém lze například provádět virtuální testy léků.

Použity mohou být také pro řešení složitých logistických a organizačních problémů, které pomáhají společnostem šetřit čas i pohonné hmoty, pro vývoj a testování nových materiálů ve virtuálním prostředí, jako jsou polymery pro letadla, katalyzátory pro automobily, solární články nebo supravodiče o pokojové teplotě, které by mohly uchovávat energii po neomezenou dobu.

Stroje budou tvořeny evropským hardwarem a softwarem a budou využívat evropské technologie vyvinuté v rámci kvantových iniciativ financovaných Evropskou unií nebo prostřednictvím národních výzkumných programů a soukromých investic.

Další kroky

Krok je součástí mnohem širší iniciativy, v jejímž rámci EU pracuje na začlenění evropských kvantových počítačů a simulátorů jako urychlovačů do své superpočítačové infrastruktury. V budoucnu budou pořízeny ještě další kvantové počítače.

Na kvantové iniciativě EuroHPC se podílí Belgie, Česká republika, Dánsko, Německo, Irsko, Španělsko, Francie, Itálie, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Finsko, Švédsko a Norsko.
Za účelem dalšího rozvoje kvantové výpočetní techniky plánuje Komise zřídit Centra excelence v oblasti vědy a průmyslu, která se zaměří jak na výzkum, tak na průmyslové využití kvantových počítačů a simulátorů.

Tato centra, určená všem odborníkům z kvantového průmyslu, výzkumné komunitě a širší komunitě uživatelů kvantových technologií, budou referenčním místem pro průmyslové a výzkumné kvantové aplikace a budou poskytovat služby a podporu organizacím v celé Evropě – podobně jako stávající Centra excelence pro vysoce výkonnou výpočetní techniku.

 

ZDROJ

Související

Mark Zuckerberg se snaží stát Bohem a vybudovat nebe

Když se Facebook stal Metou, generální ředitel Mark Zuckerberg poprvé představil i svou vizi Metaversu a setkal se s odmítavou reakcí: „Nikdo se o to neprosil,“ znělo ze strany široké veřejnosti. Virtuální realita, na níž je jeho vize naprosto závislá, není zatím příliš rozšířená a její...


Výrobce iPhonů Foxconn investuje do firmy Lordstown Motors, vyvíjející elektrická nákladní auta

Technologický gigant Foxconn utrácí 170 milionů dolarů za akcie doposud ztrátového start-upu Lordstown Motors. Velká finanční injekce přichází v době, kdy společnost Lordstown Motors usiluje o navýšení výroby svého debutového modelu Endurance. Lordstown nedávno začal vyrábět vozidlo v bývalé...


Robot, který by nahradil stavebního dělníka, je zatím nereálná představa

Možná překvapivě k tomu, jak se odvětví často prezentuje, průzkum ukazuje, že české stavebnictví je vnímáno jako obor inovací i jako perspektivní studijní obor s uplatněním v praxi. Z průzkumu také jednoznačně vyplývá, že dnešní stavebnictví není vnímáno jako obor digitalizace, automatizace a...