Nejštíhlejší mrakodrap světa uchvacuje architekturou i luxusem
Věda a výzkum
Foto: David Sundberg, Dezeen.com

Nejštíhlejší mrakodrap světa uchvacuje architekturou i luxusem

V New Yorku vyrostl nový mrakodrap a milovníci architektury se nemůžou dočkat, až ho uvidí. New York může být pro mnoho svých obyvatel velmi neúprosný. Náklady na bydlení jsou pověstně vysoké, plocha na stavění je drahá a doprava zdánlivě neutichá. Přesto fakt, že „Velké jablko“ je jednou z nejoblíbenějších metropolí v USA, má svůj důvod: energie a ambice jsou tu nevídané.

27.04.22

Jednou z oblastí, kde je to obzvlášť patrné, je architektura, konkrétně odvážné stavby, které tu vyrostly v posledních několika letech. Příkladem může být Summit One Vanderbilt s 1300 metrů vysokou vyhlídkovou plošinou či Affirmation Tower, budova, která na první pohled zcela popírá gravitaci. Také nedávno debutující obytný mrakodrap na Manhattanu otřásá městem ve velkém stylu. Koneckonců je to nejštíhlejší věž na světě.

Postavit takový zázrak pochopitelně dalo trochu práce. Díky společnému úsilí developerů JDS Development Group, Property Markets Group a Spruce Capital Partners, studia SHoP Architects, které navrhlo exteriér, a architektů AD100 Studio Sofield, kteří se postarali o návrh interiéru, je budova nazvaná 111 West 57th Street dokonalou ukázkou působivého designu. Jde také o druhý nejvyšší obytný věžák na západní polokouli, který dosahuje výšky neuvěřitelných 1 428 metrů, včetně 300 metrů vysoké ozdobné ocelové koruny.

Ačkoli vysoká štíhlá věž je jistě to první, co kolemjdoucí uvidí, 111 West 57th Street je ve skutečnosti složená ze dvou budov: z původní památkově chráněné Steinway Hall, bývalého sídla klavírní společnosti Steinway & Sons a nové výškové budovy od SHoP Architects. V obou se nyní nacházejí rozlehlé rezidence. V památkově chráněné budově z roku 1925 je jich 14 a ve věžáku 46. V dubnu 2022 konečně oznámili developeři budoucím obyvatelům, kteří od ohlášení projektu v roce 2013 netrpělivě čekali na klíče, dobrou zprávu, tedy, že se mohou konečně nastěhovat.

Tato novostavba vypadá ze všech úhlů neuvěřitelně štíhle a není se čemu divit. Její poměr výšky k šířce je 24:1, což ze 111 West 57th Street oficiálně dělá nejštíhlejší mrakodrap na světě. Obyvatelé se však nemusí obávat, že by se věž při bouřce převrátila nebo zlomila napůl, protože podle studia SHoP Architects je vyrobena z betonu s nejvyšší pevností na světě. Jedná se sice o novostavbu, která z dálky vypadá téměř futuristicky, ale architekti chtěli odkázat na předválečný zlatý věk Manhattanu, kde to jen šlo. Například východní i západní fasádu věže zdobí vrstva terakotových pilastrů, které jí dodávají okouzlující atmosféru konce 19. století.

Tato připomínka zlatého věku dává smysl právě i proto, že polovina projektu - Steinway Hall - je stará téměř 100 let. V rámci této části architekti obnovili velkou část budovy původně navržené ve 20. letech 20. století. Fasáda a okamžitě rozpoznatelná rotunda byly obnoveny ve spolupráci s Komisí pro ochranu památek v New Yorku a s novou věží budou propojeny prostřednictvím rozsáhlé centrální haly.

Vybavení je naopak zcela moderní. Jeho součástí je 82 metrů dlouhý bazén se dvěma dráhami obklopený soukromými kabinkami, dále i sauna, parní lázeň, fitness centrum s vlastní terasou, soukromá jídelna a cateringová kuchyně, společenská místnost pro rezidenty, pyšnící se rozlehlou terasou a také specializovaná služba concierge neboli koordinátorů pro hosty. Budoucí obyvatelé mrakodrapu se tedy rozhodně mají na co těšit.

 

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...