Krysy po sladké limonádě prokazatelně zhlouply. Varování i pro lidi?
Věda a výzkum
Foto: Shutterstock

Krysy po sladké limonádě prokazatelně zhlouply. Varování i pro lidi?

V nové studii tým vědců zjistil, že pití nápojů, jako jsou cola a pepsi, způsobilo v mozku laboratorních krys značné poškození, které vyvolalo problémy s pamětí, kognitivní poruchy a buněčné potíže.

30.08.22

Limonády samozřejmě nejsou považovány zrovna za zdravou potravinu. Jsou nabité sladidly a studie široko daleko potvrdily, že cukry, které se nacházejí v těchto nápojích, vedou ke zdravotním potížím, jako jsou cukrovka, srdeční onemocnění, zubní kazy, jaterní onemocnění atd.

Podle nového výzkumu však může být soustavná a dlouhodobá konzumace sladkých nealkoholických nápojů na bázi koly přímo spojena také se zdravím mozku a problémy s chováním – a zřejmě i s neschopností projít bludištěm. (Tedy pokud jste krysa.)

Aby vědci mohli prozkoumat, jak mohou limonády na bázi koly ovlivnit mozek krys, rozdělili je nejprve do tří věkových skupin: dvouměsíční, osmiměsíční a čtrnáctiměsíční. Každou z těchto věkových skupin pak rozdělili na skupinu, která pije vodu a skupinu, která pije kolu a vodu.

Po 57 dnech vědci hlodavce podrobili testům chování v bludišti a deset dní poté byly krysy utraceny, aby mohli vědci zkoumat případné rozdíly v jejich mozcích.

Po vyšetření byli hlodavci, kteří pili vodu naprosto v pořádku. Ti, kteří pili limonádu ale už tolik ne.

Během behaviorálních testů vědci zjistili, že většina konzumentů limonády, konkrétně skupina dvou a osmiměsíčních krys, měla horší paměť a obecně nižší kognitivní funkce než druhá polovina krys. To jim způsobovalo vážné potíže, když se snažili projít bludištěm.

Bližší pohled na mozky krys potvrdil, že všechny skupiny sodovkářů utrpěly různý stupeň poškození čelní kůry mozkové, která řídí životně důležité duševní funkce, jako je pozornost, paměť a úsudek, a také hipokampu, který hraje hlavní roli v paměti i učení.

Neurologické poškození není nikdy pozitivní. Ale upřímně řečeno, neschopnost projít bludištěm by pro krysy možná byla tím nejmenším problémem, kdyby zůstaly naživu. U lidí je poškození čelní kůry mozkové také spojováno se změnami osobnosti a nadměrnou impulzivitou, zatímco poškození hipokampu hraje významnou roli u nemocí, jako jsou úzkost, deprese, bipolární porucha, schizofrenie a další.

Je důležité si uvědomit, že tato studie je založená na dlouhodobé expozici. Pokud by krysa kolu téměř nepila – třeba by si jen čas od času objednala skleničku k večeři – byla by nejspíše v pořádku, což je pravděpodobnost podpořená skutečností, že nejstarší krysy, jejichž mozek byl nejvíce zformovaný, byly přídělem limonády ovlivněny nejméně. Ale krysa, která pije kolu každý den, to je jiný příběh.

Klíčové je také zdůraznit, že krysy nejsou lidé, takže zatím nemůžeme požadovat, aby Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí aktualizovalo svá doporučení. Přesto, vzhledem k tomu, co všechno se lidé v posledních letech dozvěděli o sladkých limonádách, bychom se nedivili, kdyby se někdy v brzké době na etiketách plechovek koly objevila nějaká další varování.

 

ZDROJ

Související

Vědcům se podařilo ovládnout mozek octomilky

Tým složený z odborníků na genetické inženýrství, nanotechnologie a elektrotechniku nejprve vytvořil geneticky modifikované mušky vyšlechtěné tak, aby vykazovaly specifický iontový receptor citlivý na teplo, který po aktivaci přiměl hmyz roztáhnout křídla. Poté vědci vpravili do mozků geneticky...


Hraní PC her může podle vědců zvyšovat inteligenci

Nová studie zveřejněná tento měsíc v časopise Nature sledovala více než 9 800 amerických dětí a zkoumala jejich inteligenci. Čtyři členové týmu (všichni vědci z evropských univerzit) uvedli, že u dětí, které hrály videohry, byl zaznamenán pozitivnější dopad na jejich inteligenci, než kdyby tento...


Vědci chtějí zvrátit dopady pití alkoholu pomocí úpravy genů

Výzkumníci z Chicagské univerzity v Illinois zveřejnili začátkem tohoto měsíce novou studii v časopise ScienceAdvances. Tým použil metodu CRISPR k úpravě genů u dospělých myší. Podle tiskové zprávy, kterou začátkem května zveřejnily na stránkách univerzity, vědci nejprve zkoumali zvířata...