Hraní PC her může podle vědců zvyšovat inteligenci
Technologie
Foto: Shutterstock

Hraní PC her může podle vědců zvyšovat inteligenci

Ukázalo se, že všechny ty hodiny strávené hraním Minecraftu nemusí být pro mozek vašeho dítěte tak špatné. Tvrdí to autoři nejnovější studie. 

08.07.22

Nová studie zveřejněná tento měsíc v časopise Nature sledovala více než 9 800 amerických dětí a zkoumala jejich inteligenci. Čtyři členové týmu (všichni vědci z evropských univerzit) uvedli, že u dětí, které hrály videohry, byl zaznamenán pozitivnější dopad na jejich inteligenci, než kdyby tento čas trávily socializací.

"Po dvou letech mělo hraní her pozitivní vliv na inteligenci," napsali autoři studie.

Vědci uvedli, že důležitým prvkem jejich studie byla kontrola genetických a socioekonomických faktorů, které by mohly výsledky zmást nebo změnit. Skupina totiž uvedla, že předchozí studie o videohrách a inteligenci mohou mít protichůdné výsledky, protože tyto týmy zanedbaly kontrolu těchto faktorů.

"Ačkoli studie zohledňují některé matoucí vlivy, jen velmi málo z nich zohlednilo socioekonomický status a žádná nezohlednila genetické vlivy," tvrdí v článku. "To je důležité, protože inteligence, dosažené vzdělání a další kognitivní schopnosti jsou vysoce dědičné."

Studie uvádí, že děti s nižším socioekonomickým statusem mohou mít doma méně funkční prostředí, ze kterého televize poskytuje únik, a proto ji s větší pravděpodobností sledují. Stejné prostředí může také způsobovat problémy s učením, které nemají nic společného s kreslenými pohádkami, které sledují. Absence těchto ukazatelů proto zanechává v údajích velkou mezeru.

Možná nebudete chtít hned v nejbližší době pro své děti uspořádat herní maraton, ale můžete si alespoň vychutnat své oblíbené hry s vědomím, že to může být pro mozek lepší než poslední sezóna jakéhokoli seriálu, který Netflix ještě nezrušil.

 

ZDROJ

Související

Studio Boomer Games láká na simulátor českého buranství

Přeneste se na český venkov v roce 2000 ve hře Last Holiday, která letos vyjde na Steamu. Hra, kterou v posledních třech letech vyvíjelo začínající studio Boomer Games, se hrdě označuje za „simulátor buranství“ a nenechává nedotčený žádný stereotyp české vesnice. Last Holiday zve hráče, aby si...


Výpočetní algoritmy mohou odhalit původ gregoriánského chorálu

Gregoriánský chorál je forma nedoprovázeného duchovního zpěvu v latině, která vznikla v Evropě ve středověku. Zpěvy bylo možné slyšet v katedrálách či malých kostelích. Sloužily k předávání posvátných textů dalším generacím. A právě proto se přísně dbalo na to, aby se v ničem nelišily, říká Jan...


Revoluce v ochraně proti ohni: čeští vědci vyvinuli nehořlavý grafenový aerogel

Vědcům se vytvořením speciální 3D porézní struktury povedlo zvýšit teplotní odolnost grafenu o neuvěřitelných 1000 °C. Atomárně tenké vrstvy uhlíku, tedy grafen, vykazují běžně teplotní stabilitu v plamenu do 550 °C, což je pro srovnání přibližně teplota zapálení většiny dnes užívaných plastů,...