Hraní PC her může podle vědců zvyšovat inteligenci
Technologie
Foto: Shutterstock

Hraní PC her může podle vědců zvyšovat inteligenci

Ukázalo se, že všechny ty hodiny strávené hraním Minecraftu nemusí být pro mozek vašeho dítěte tak špatné. Tvrdí to autoři nejnovější studie. 

08.07.22

Nová studie zveřejněná tento měsíc v časopise Nature sledovala více než 9 800 amerických dětí a zkoumala jejich inteligenci. Čtyři členové týmu (všichni vědci z evropských univerzit) uvedli, že u dětí, které hrály videohry, byl zaznamenán pozitivnější dopad na jejich inteligenci, než kdyby tento čas trávily socializací.

"Po dvou letech mělo hraní her pozitivní vliv na inteligenci," napsali autoři studie.

Vědci uvedli, že důležitým prvkem jejich studie byla kontrola genetických a socioekonomických faktorů, které by mohly výsledky zmást nebo změnit. Skupina totiž uvedla, že předchozí studie o videohrách a inteligenci mohou mít protichůdné výsledky, protože tyto týmy zanedbaly kontrolu těchto faktorů.

"Ačkoli studie zohledňují některé matoucí vlivy, jen velmi málo z nich zohlednilo socioekonomický status a žádná nezohlednila genetické vlivy," tvrdí v článku. "To je důležité, protože inteligence, dosažené vzdělání a další kognitivní schopnosti jsou vysoce dědičné."

Studie uvádí, že děti s nižším socioekonomickým statusem mohou mít doma méně funkční prostředí, ze kterého televize poskytuje únik, a proto ji s větší pravděpodobností sledují. Stejné prostředí může také způsobovat problémy s učením, které nemají nic společného s kreslenými pohádkami, které sledují. Absence těchto ukazatelů proto zanechává v údajích velkou mezeru.

Možná nebudete chtít hned v nejbližší době pro své děti uspořádat herní maraton, ale můžete si alespoň vychutnat své oblíbené hry s vědomím, že to může být pro mozek lepší než poslední sezóna jakéhokoli seriálu, který Netflix ještě nezrušil.

 

ZDROJ

Související

Díky nové technologii bude mít umělá inteligence oči. Výkonnější než ty lidské

Technologie, která je popsána v nedávné studii publikované v časopise ACS Nano, je vlastně ještě výkonnější než lidské oko, alespoň pokud jde o rozsah vlnových délek, které dokáže vnímat; od ultrafialového přes viditelné světlo až po infračervené spektrum. K její jedinečnosti dále přispívá...


Robopes s rukou na svou první misi vyrazil do podzemního labyrintu

Ve spolupráci se společností Kolektory Praha strávil v podzemí ve třech různých kolektorech celkem šest dní vybavený navigačním systémem FEL ČVUT. Pořizoval přitom digitální 3D mapu kolektorů, kterou může využít zřizovatel, společnost Kolektory Praha, a. s., ke zpřístupnění běžně nedostupných...


Pěstování rostlin ve tmě není fikcí

Vědci si tedy položili otázku, nad kterou pravděpodobně nikdo z nás ani neuvažoval, protože se zdá být velmi nepravděpodobná: co kdyby plodiny mohly růst bez slunečního světla - ne ve stylu vertikální farmy, kde LED světlo nahrazuje slunce, ale v úplné tmě? Článek zveřejněný v červnu 2022 v...