MIT vyvinulo blockchainovou platformu, která bude hlídat policii a chránit naše soukromí
Věda a výzkum

MIT vyvinulo blockchainovou platformu, která bude hlídat policii a chránit naše soukromí

10.05.21

Martin Kysilka, 22. SRPNA 2018

Co to je: Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vytvořili digitální účetní knihu, která veřejnosti umožní sledovat užívání dat soukromými společnostmi, právníky či policií. 

Vyšetřovatelé často požadují přístup k online datům velkých technologických společností, jež jim pomohou vyřešit zločin nebo soudní spor. Uživatel může tato data velmi často považovat za soukromá – tedy za chráněná. Ve většině případů tomu tak však není. Pokud se k těmto datům dostane policie nebo jiná organizace prosazující zákon, získaná informace musí zůstat utajená, aby nikterak nenarušila probíhající vyšetřování. 

Nový blockchainový systém od MIT nazvaný Accountability of Unreleased Data for Improved Transparency neboli AUDIT vytvoří účetní knihu s žádostmi o poskytnutí konkrétních dat. Prokurátoři, kteří data požadují však nejdříve musí souhlasit s tím, že seznam jejich žádostí se po jisté době stane veřejně dostupným.

Nyní jsou soudní příkazy umožňující přístup ke cloudovým datům uzavřené nejen po dobu vyšetřování ale často i po uzavření daného případu. Digitální závazek ke zveřejňování soudních příkazů by veřejnosti umožnil dohledat ona data a to i včetně jejich původu.

Představte si, že jednotlivé kroky policie, právníků či soudců byste si mohli kdykoliv dohledat online. Takové opatření by mohlo zásadně zkvalitnit právní systém a v některých případech i zabránit korupci.

Blockchainová aplikace by v justici mohla nastavit jasná pravidla pro užívání dat. Poté co by vyšetřování došlo k závěřu, informace o poskytnutých datech by se neměnně vložily do blockchainové účetní knihy. 

Dopad: Data a soukromí jsou v roce 2018 velmi žhavým tématem. Ve světě poháněným algroritmy strojového učení, které vyžadují obrovské množství dat všeho druhu, je naše soukromí zásadně ohroženo. My sami ho však velmi často a ochotně vyměňujeme za služby, za které bychom jinak museli platit. Pokud se tedy vzdáme našeho soukromí, měli bychom mít alespoň možnost zjistit, kdo a jak s našimi daty nakládá. A právě v tom tkví síla blockchainu: kdokoliv si může dohledat celou transakční historii – v tomto případě historii dané informace.

Související

Chytré textilie cítí, jak se jejich uživatelé pohybují

Díky použití speciálního typu plastové příze a jejímu mírnému roztavení teplem, což je proces známý jako termoformování, se výzkumníkům podařilo výrazně zlepšit přesnost tlakových senzorů vetkaných do vícevrstvých pletených textilií, které nazývají 3DKnITS. Pomocí tohoto postupu vytvořili...


Zdroj energie v nejhlubších dírách v zemi? Budoucnost je v geotermální energii

Jeho metoda, kterou komercializuje společnost Quaise Energy, by mohla fungovat téměř ve všech uhelných a plynových elektrárnách na naší planetě. Konkrétně chce tato společnost tvořit nejhlubší díry na světě k zachycení dostatečného množství geotermální energie. Jejich cílem je pokrytí...


Stále více technologických firem nabízí svým zaměstnankyním pomoc při potratech

A protože tento společenský moment často vybízí firmy k tomu, aby se pouštěly do těchto typů politických otázek, stále více velkých zaměstnavatelů zaujímá stanovisko nebo se k šokujícímu rozhodnutí vyjadřuje. Které technologické společnosti podporují právo zaměstnanců na volbu? Stále více...