Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
MIT vyvinulo blockchainovou platformu, která bude hlídat policii a chránit naše soukromí
Věda a výzkum

MIT vyvinulo blockchainovou platformu, která bude hlídat policii a chránit naše soukromí

10.05.21

Martin Kysilka, 22. SRPNA 2018

Co to je: Vědci z Massachusettského technologického institutu (MIT) vytvořili digitální účetní knihu, která veřejnosti umožní sledovat užívání dat soukromými společnostmi, právníky či policií. 

Vyšetřovatelé často požadují přístup k online datům velkých technologických společností, jež jim pomohou vyřešit zločin nebo soudní spor. Uživatel může tato data velmi často považovat za soukromá – tedy za chráněná. Ve většině případů tomu tak však není. Pokud se k těmto datům dostane policie nebo jiná organizace prosazující zákon, získaná informace musí zůstat utajená, aby nikterak nenarušila probíhající vyšetřování. 

Nový blockchainový systém od MIT nazvaný Accountability of Unreleased Data for Improved Transparency neboli AUDIT vytvoří účetní knihu s žádostmi o poskytnutí konkrétních dat. Prokurátoři, kteří data požadují však nejdříve musí souhlasit s tím, že seznam jejich žádostí se po jisté době stane veřejně dostupným.

Nyní jsou soudní příkazy umožňující přístup ke cloudovým datům uzavřené nejen po dobu vyšetřování ale často i po uzavření daného případu. Digitální závazek ke zveřejňování soudních příkazů by veřejnosti umožnil dohledat ona data a to i včetně jejich původu.

Představte si, že jednotlivé kroky policie, právníků či soudců byste si mohli kdykoliv dohledat online. Takové opatření by mohlo zásadně zkvalitnit právní systém a v některých případech i zabránit korupci.

Blockchainová aplikace by v justici mohla nastavit jasná pravidla pro užívání dat. Poté co by vyšetřování došlo k závěřu, informace o poskytnutých datech by se neměnně vložily do blockchainové účetní knihy. 

Dopad: Data a soukromí jsou v roce 2018 velmi žhavým tématem. Ve světě poháněným algroritmy strojového učení, které vyžadují obrovské množství dat všeho druhu, je naše soukromí zásadně ohroženo. My sami ho však velmi často a ochotně vyměňujeme za služby, za které bychom jinak museli platit. Pokud se tedy vzdáme našeho soukromí, měli bychom mít alespoň možnost zjistit, kdo a jak s našimi daty nakládá. A právě v tom tkví síla blockchainu: kdokoliv si může dohledat celou transakční historii – v tomto případě historii dané informace.

Související

Už žádný režim „letadlo“. EU povolí hovory a data během letu

To by mohlo znamenat, že cestující již nebudou muset přepínat svůj telefon do režimu „letadlo“, i když podrobnosti o tom, jak bude novinka implementována, nejsou prozatím známy. Termín, do kterého mají členské státy EU zpřístupnit frekvenční pásma 5G pro letadla, je 30. června 2023. To znamená, že...


San Francisco schválilo „zabijácké roboty“ pro policii

Návrh, který začátkem prosince schválili městští zákonodárci, by policii měl umožnit přístup k robotům, kteří mohou zabíjet. Vedení San Francisca čelí tvrdé kritice z řad bojovníků za občanské svobody. Poté, co město nejdříve odhlasovalo pozastavení návrhu, zaslala rada záležitost výboru k dalšímu...


Blíží se doba, kdy banky naše potřeby budou znát dříve než my sami? Ptali jsme se Jaroslava Bělky

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #26 - Jaroslav Bělka Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Jsi Data Executive Director v ČSOB. Co si pod tím můžeme představit? Zní to honosně, ale znamená to, že společně se svými kolegy odpovídám za všechno, co se týká...