Robot pro likvidaci výbušnin námořní pěchoty Spojených států
Technologie
Robot pro likvidaci výbušnin námořní pěchoty Spojených států Foto: Shutterstock

San Francisco schválilo „zabijácké roboty“ pro policii

San Francisco změnilo své původní rozhodnutí a povolí policii používat roboty vybavené smrtícími zbraněmi.

16.12.22

Návrh, který začátkem prosince schválili městští zákonodárci, by policii měl umožnit přístup k robotům, kteří mohou zabíjet. Vedení San Francisca čelí tvrdé kritice z řad bojovníků za občanské svobody.

Poté, co město nejdříve odhlasovalo pozastavení návrhu, zaslala rada záležitost výboru k dalšímu posouzení. Opatření by totiž policejnímu velitelství v San Franciscu (SFPD) umožnilo v extrémních situacích zabít podezřelé pomocí robotů.

Hlasování přišlo v návaznosti na nový kalifornský zákon, který vyžaduje, aby městské policejní síly uchovávaly inventáře vojenského vybavení a hledaly souhlas k jejich použití. Demonstranti a několik opozičních členů rady se sešli na schodech radnice a vyzvali město, aby své rozhodnutí zvrátilo.

Policie tvrdí, že roboti budou používáni pouze za extrémních okolností. Mluvčí SFPD uvedl, že „roboty by mohly být potenciálně vybaveny výbušnými náložemi, aby se dostaly například do budov, kde se ukrývají ozbrojení násilníci. 

Policie také uvedla, že roboty by mohly být používány k „zneschopnění nebo dezorientaci násilných, ozbrojených nebo nebezpečných podezřelých, kteří představují riziko ztráty života nezúčastněných osob“.

Tento typ smrtícího robota se již používá v jiných částech USA. Například v roce 2016 policie v Dallasu ve státě Texas použila robota vyzbrojeného výbušninou C-4 k likvidaci odstřelovače, který předtím zabil pět policistů a několik dalších zranil.

 

ZDROJ

Související


OpenAI má identifikátor textů psaných umělou inteligencí

OpenAI, tvůrci aplikace ChatGPT, začali slýchat kritiku svého AI chatbota. Hlavně od pedagogů, kteří vyjádřili obavy ohledně studentů, kteří používají ChatGPT k tomu, aby za ně dělal domácí úkoly nebo psal seminární práce. Společnost OpenAI tedy vydala nový nástroj pro klasifikaci AI zaměřený na...


Chcete zabránit nevěře partnera? Pořiďte mu virtuální realitu

Výzkum izraelské Reichmanovy univerzity publikovaný v časopise Current Research in Ecological and Social Psychology, se opírá o jednoduchou otázku: Pomůže flirtování se svůdným virtuálním agentem, v tomto případě VR barmanem, nebo bude naopak bránit monogamním vztahům v reálném životě. Sociologové...