Už žádný režim „letadlo“. EU povolí hovory a data během letu
Technologie
Foto: Shutterstock

Už žádný režim „letadlo“. EU povolí hovory a data během letu

Cestující v letecké dopravě v Evropské unii (EU) budou moci brzy naplno využívat své telefony. Evropská komise totiž rozhodla, že letecké společnosti mohou na palubách letadel poskytovat technologii 5G spolu s pomalejšími mobilními daty.

19.12.22

To by mohlo znamenat, že cestující již nebudou muset přepínat svůj telefon do režimu „letadlo“, i když podrobnosti o tom, jak bude novinka implementována, nejsou prozatím známy. Termín, do kterého mají členské státy EU zpřístupnit frekvenční pásma 5G pro letadla, je 30. června 2023. To znamená, že lidé budou moci využívat všechny funkce svého telefonu i během letu. Půjde o volání i aplikace náročné na data, které například streamují hudbu a video.

Thierry Breton, komisař EU pro vnitřní trh, uvedl, že novinka umožní lidem využívat inovativní služby a pomůže evropským společnostem růst. „Nebe již není limitem, pokud jde o možnosti, které nabízí superrychlá a vysokokapacitní konektivita,“ řekl Breton.

Evropská komise od roku 2008 vyhradila pro letadla určitá frekvenční pásma, což některým společnostem umožňuje nabízet přístup k internetu ve vzduchu. Ale tato služba byla historicky pomalá, protože spoléhala na zařízení, které spojovalo lidi přes satelit mezi letadlem a zemí. Nový systém bude schopen využít mnohem lepších datových rychlostí, které poskytuje 5G, která podle mobilní sítě EE může být přes 100 Mbps. To například umožní stažení filmu během několika minut.

Dai Whittingham, výkonný ředitel britského výboru pro letovou bezpečnost, řekl BBC, že režim letadla byl historicky důležitý kvůli nedostatku informací o tom, jak mobilní zařízení ovlivňují letadla. Panovaly totiž obavy, že by mohlo být narušeny automatické systémy řízení letu. Na základě zkušeností bylo ale zjištěno, že riziko rušení je velmi malé. V USA ale zatím panují obavy, že frekvence 5G by mohly rušit lety a dokonce potenciálně vést k chybným měřením výšky. Dai Whittingham k tomu uvedl, že to není problém ve Spojeném království a EU. Zde je jiná sada frekvencí pro 5G a jsou zde nižší nastavení výkonu než ta, která byla povolena v USA.

Cestující 5G uvítají. Regulátoři tuto možnost otevřou, ale budou podniknuty kroky, které zajistí, že vše, co udělají, bude bezpečné. Glenn Bradley, vedoucí letového provozu Úřadu pro civilní letectví Spojeného království uvedl, že používání mobilních telefonů k telefonování je u britských leteckých společností zakázáno, pokud není letadlo vybaveno schválený systémem ovládání mobilního telefonu.

„Chápeme, že plány na povolení 5G letů budou fungovat ve vyšších frekvenčních pásmech, a proto nebudou rušit systémy letadel. Jsme připraveni spolupracovat s odborníky, abychom pomohli s dotažením této inovace,“ uzavřel Bradley.

 

ZDROJ

Související

Čína tvrdí, že vyřešila závislost mladých lidí na počítačových hrách

Toto oznámení může vzbudit naděje, že úředníci, kteří kdysi označili videohry jako „duševní opium“, mohou zmírnit přísná omezení her v zemi. Od srpna 2021 je totiž dětem v Číně zakázáno hrát více než tři hodiny týdně. Herní sektor byl také zasažen zmrazením oficiálních schvalování nových titulů....


Blíží se doba, kdy banky naše potřeby budou znát dříve než my sami? Ptali jsme se Jaroslava Bělky

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #26 - Jaroslav Bělka Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Jsi Data Executive Director v ČSOB. Co si pod tím můžeme představit? Zní to honosně, ale znamená to, že společně se svými kolegy odpovídám za všechno, co se týká...


Švédsko-český startup automatizuje práci s daty. Chce ušetřit čas analytikům

Zpracování dat je ale často velmi pomalé, náročné a hlavně manuální. Mnoho společností se navíc spoléhá pouze na svá interní data. Česko-švédský startup Forloop.ai proto vytvořil platformu pro automatizaci práce s externími daty, která šetří zdroje i čas datovým analytikům. Až osmdesát procent...