Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Čína řeší problém stárnoucí pracovní síly obrovskými investicemi do robotizace
Věda a výzkum

Čína řeší problém stárnoucí pracovní síly obrovskými investicemi do robotizace

10.05.21

Martin Kysilka, 12. ČERVENCE 2018

V čem je problém: Čína, největší světová výrobní velmoc vyprodukuje až jednu čtvrtinu veškerého zboží. Rostoucí mzdy a stárnoucí populace však začínají mít negativní dopad na zisk firem. Současná pracovní síla (lidé od 15 do 64 let) má do roku 2050 klesnout ze současných 998 milionů na 800 milionů.

Řešení: Prezident Xi začal volat po robotické revoluci ve výrobě. Zásadně by tomu měla pomoct i ambiciózní státní kampaň Made in China 2025, která má za cíl podpořit zavedení automatizovaných procesů a takzvané chytré výroby do firemních podniků a udělat z Číny světového leadera ve výrobě mikročipů a samořídících vozidel.

V létě minulého roku vyzval premiér Li Keqiang tamější firmy, aby začaly vyrábět více robotů. Za podpory státu vzniklo v Číně mezi roky 2014 a 2016 tři tisíce firem se zaměřením na výrobu robotických technologií. V Číně od zavedení kampaně v roce 2016 bylo nasazeno 87 000 průmyslových robotů.

Čínské společnosti jako například Foxconn (výrobce iPhonů) cílí na třiceti procentní automatizaci do roku 2020. Po nasazení desítek tisíc takzvaných Foxbotů bylo zrušeno 400 000 prací.

Dopad: Ohromná podpora robotizace je jednou z mnoha technologických iniciativ Pekingu. Čínské firmy a společnosti mají stále větší problém konkurovat levnější pracovní síle, kterou nyní disponují spíše její okolní sousední státy. Nejenom vláda ale i soukromý sektor problém stárnoucí populace řeší obrovskými investicemi do všech odvětví robotizace – od robotických skladů poháněných algoritmy až po automatizovanou výrobu dortů.

I když se značná část obyvatelstva obává vysoké nezaměstnanosti a propastných rozdílu ve mzdách, téměř dvě třetiny respondentů se v čínském průzkumu výjadřilo o stupňující se robotizaci a umělé inteligenci vstupující do jejich životů pozitivně. 

Na rozsáhlou robotizaci už zareagoval i čínský ministr školství, když představil plán na zapsání 23,5 milionu studentů na tří roční odborné programy počátkem roku 2020.

S transformací výrobních procesů přichází i transformace školství, ve kterém se bude klást důraz na odborné a sociální dovednosti a na nové ekonomické příležitosti.

Originální článek

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


TikTok označuje účty státních médií z více než 40 zemí, včetně českých

TikTok začal označovat média nějakým způsobem propojená se státem na více než 40 trzích, včetně USA, Kanady a velké části Evropy. Nejde o úplně nový projekt, protože už v roce 2022 se rozběhl pilotní program probíhající v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině. Ve více než výbušném prostoru si tedy TikTok...


Václav Havel bude učit v českých školách – jako umělá inteligence

„DigiHavel je moderní deduktivní nástroj pro učitele občanské výchovy. Je to vlastně aplikace založená na umělé inteligenci. Můžete si ji představit jako digitálního člověka, jehož myšlenkami se inspiroval první český prezident Václav Havel. Je to vlastně poprvé, kdy bude digitální člověk jako...