V čem je problém: Lidstvo využívá roboty v mnoha oborech a profesích. Usnadňují nám práci a v některých případech zachraňují životy. Díky dronům dnes dokážeme řešit přírodní a jiné katastrofy mnohem rychleji a efektivněji. Ale i drony mají svá značná omezení a jisté situace jsou jimi zkrátka neřešitelné. Takovéto situace zpravidla vyžadují přítomnost člověka, ale co když při nich hrozí smrtelné nebezpečí?
Řešení: Výzkumníci z Institute for Human and Machine Cognition in Pensacola vyvinuli dvounohého robota a pojmenovali ho Planar Elliptical Runner. Tento robot narozdíl od mnoha jiných robotů s končetinami není vybaven žádnými senzory a také nepotřebuje žádného asistenta pro udržování rovnováhy. Jeho mechanický design je totiž navržen tak, aby udržel dynamickou stabilitu zatímco běží. „Celé kouzlo vězí v návrhu konstrukce“ vysvětluje vrchní výzkumný věděc Jerry Pratt. Cílem sestrojení tohoto robota je především studie robotického pohybu, která by byla v budoucnu aplikována u propracovanějších robotů. „Běhající roboti budou užiteční, pokud se potřebujete rychle dostat tam, kam se kola nedostanou“.
Hlavní výkumník Jerry Pratt se již podílel na řadě podobných výzkumů, kde testovali dvounohé roboty v prostředí, které mělo simulovat post-nukleární apokaliptickou krajinu. Největší výzvou je přizpůsobit robota pro neznámý a nevyzpytatelný terén. Doposud vynalezení dvounozí roboti měli největší problém s chůzí na nestabilním povrchu, jako je například písek.
Planar Elliptical Runner je vybaven jedním motorem pohánějícím pár nohou. Eliptický pohyb nohou ve spojení s konstrukcí těla tak poskytuje dynamickou stabilitu. Robot dosahuje rychlosti 16 km/h, ale pokud by měl velikost člověka, dosáhl by až 32-48 km/h.
Dopad: Dnes jsou roboti využíváni v oborech, které jsou buď nebezpečně, jednoduché anebo „špinavé“. Zítra budou roboti dominovat v oborech, kde esencí je trpělivost a přesnost. Roboti s končetinami budou využíváni na místech a v situacích, kde člověku hrozí nebezpečí např. havárie jaderných elektráren nebo při objevování nových planet.
Originální článek