Slovo robot bylo poprvé použito v díle R.U.R. českého dramatika Karla Čapka, a to v roce 1920. Čapek později uvedl, že to slovo vymyslel jeho bratr Josef. Čapkovi roboti nejsou vyrobeni z kovu, ale jsou to umělé živé bytosti. Mechanizovaní humanoidi se však objevují už tisíce let. Ilias, Homérův epos pocházející z osmého století před naším letopočtem, hovoří o bohu Héfaistovi, který si stvořil zlaté služebnice, aby mu pomáhaly v jeho kovárně. Epos Argonautica ze třetího století popisuje Héfaista, jak staví Talos, mechanický bronzový kolos, který hlídkoval na pobřeží Kréty a házel na útočníky kameny. To jsou příklady starověkých robotů. V současné popkultuře existuje mnoho kultovních více či méně humanoidních strojů, v příbězích prezentovaných na filmových plátnech a televizních obrazovkách hrají často klíčové role.
Číslo šest (Battlestar Galactica)
Sophia, humanoidní robot vyvinutý společností Hanson Robotics, se dostal do titulků jako vůbec první robotický občan na světě. V přepracované sérii Battlestar Galactica jsou humanoidi až děsivě podobní lidem. Číslo šest je kultovní díky své zásadní roli při vývoji příběhu a na obrazovce je opravdu dlouho.
WALL-E (WALL-E)
Roztomilý WALL-E je robot z budoucnosti určený na zhutňování odpadu na Zemi zasypané smetím. Jediný robot svého druhu, který na Zemi stále funguje, uklízí sám opuštěnou planetu, zatímco zbývající lidé pokračují ve své existenci ve vesmírné kolonii. I když jsme postavili podobné roboty k průzkumu Měsíce a Marsu, jsme. doufejme daleko od toho, abychom se dostali do podobného dystopického prostředí.
Gort (Den, kdy se zastavila Země)
Pokud jste viděli film Den, kdy se zastavila Země (1951), možná nejikoničtější sci-fi film v historii tohoto žánru, znáte neméně ikonického humanoidního robota Gorta (Geneticky organizovaná robotická technologie), který objevil se také v remaku filmu z roku 2008. Film vypráví příběh mimozemšťana jménem Klaatu, který navštíví Zemi jako velvyslanec z jiné planety, a jeho obřího robotického strážce Gorta. Ten umí z kyklopského oka vystřelovat laserový paprsek.
HAL (2001: Vesmírná odysea)
Umělá inteligence je technologie, která se v posledních letech pravidelně dostává na přední stránky technologických časopisů. Umožňuje počítačům a strojům napodobovat schopnosti lidské mysli, tedy vnímání, učení, řešení problémů a rozhodování. S využitím umělé inteligence by se robotika a strojové učení mohly dále rozvíjet a být pro člověka velmi přínosné, nebo podle některých teorií naopak katastrofální. HAL 9000 je počítač založený na umělé inteligenci na vesmírné lodi Discovery One ve filmu 2001: Vesmírná odysea (1968). Autorem předlohy je britský spisovatel Arthura C. Clarka. HAL udržuje všechny systémy v kosmické lodi. V průběhu cesty selže, a když se ho astronauti rozhodnou vypnout, HAL se pokusí astronauty zabít, aby ochránil své naprogramované instrukce.
T-800 (Terminátor)
Terminátor z roku 1984 dost možná může za strach některých lidí z robotů. Film, včetně několika pokračování, vykresluje budoucnost, kde jsou lidé loveni stroji řízenými počítačovým systémem Skynet. Po hacknutí systému a zahájení jaderné války se stroje snaží vymýtit lidi. T-800, také známý jako Cyberdyne Systems Model 101, je pokročilý humanoidní robot poslaný do roku 1984 ze stejně dystopické budoucnosti, aby zabil Johna Connora, budoucího vůdce odporu, ještě předtím, než se vůbec narodí. Ve druhém filmu série je T-800 přeprogramován a stává se hlavním protagonistou. Pomáhá zachránit mladého Johna Connora před pokročilejšími roboty, kteří ho mají zabít. Model T-800 se může pochlubit pokročilou umělou inteligencí a palubními senzory a jaderným energetickým článkem namísto srdce, může „žít“ 120 let. Dokazuje, že někteří roboti mohou být užiteční a mohou skutečně zachraňovat životy. A je ikonickou postavou v historii kinematografie.
Bender (Futurama)
Pokud patříte mezi sci-fi nadšence, sníte jistě o tom, že budete mít robotického pomocníka. A mohl by být jako Bender z animovaného seriálu Futurama. Jako nejlepší přítel hlavního hrdiny seriálu je alkoholem poháněný Bender je známý hlavně svými vtipnými replikami. Kromě toho je ho možné využít i k výrobě popcornu, čepování piva nebo jako trezor. Postavit robota, který by byl jen z půlky tak dobrý jako Bender, je nemožná mise. I když Bender nepřipomíná člověka, má všechny jeho vlastnosti.
R2-D2 (Star Wars)
Nepochybně jeden z nejpopulárnějších robotů ve filmové historii R2-D2 je malý poslušný droid a ve Star Wars hraje rozhodující roli. Artoo slouží mnoha důležitým postavám, od Anakina Skywalkera a Obi-wana Kenobiho až po Luka Skywalkera. Má mnoho užitečných funkcí a dovedností, může se například nabourat do počítačových systémů, promítat hologramy a opravovat téměř cokoliv. Servisní roboti jsou běžnou součástí i našeho reálného života.
Roy Batty (Blade Runner)
Roy Batty, jeden z replikantů ze stejnojmenného románu, se proslavil díky dokonalém výkonu Rutgera Hauera ve filmu Blade Runner z roku 1982. Replikant, bioinženýrský humanoid Roy má nadlidské schopnosti a silnou vůli „žít“. Protože není „skutečným člověkem“, má pouze čtyřletou životnost. Ve filmu je zobrazen jako vůdce skupiny replikantů, která vyžaduje delší životnost. Jeho postava ve filmu nutí diváka ptát se, co nás dělá lidmi a kde je tenká hranice mezi podstatou člověka a stroje. A podobně jako u předchozích pokročilých humanoidních robotů v tomto seznamu máme před sebou ještě dlouhou cestu, než budeme schopni postavit humanoidního robota pomocí lidské DNA.
Dalekové (Doctor Who)
Dalekové byli poprvé představeni v seriálu Doctor Who již v roce 1963 a od té doby se stali pro fanoušky sci-fi ikonami. Zpočátku šlo o rasu zmutovaných mimozemšťanů. Zevnějšek Daleků určuje pancéřování připomínající tank, což z nich dělá spíše kyborgy než roboty. S touhou zničit cokoli, co jim přijde do cesty a co není Dalek, mnohým seriálovým fandům připomínají nacisty.
Dolores (Westworld)
Dolores Abernathyová je hlavní hrdinkou seriálu Westworld především díky tomu, že je první a nejstarší hostitelkou. Pro ty, kteří seriál neviděli, je hostitelem uměle vytvořená inteligence, člověk nebo zvíře. Tito hostitelé jsou naprogramováni tak, aby hráli podle svých vlastních scénářů napsaných pro ně za účelem pobavení hostů. Ve Westworldu mohou hosté dělat, co chtějí s hostiteli, kteří si po každém představení vymažou vzpomínky. Dolores, původně rančerka, však získá vědomí a začne si uvědomovat sebe sama. Zjistí, že celá její existence je komplikovaně vykonstruovaná lež. I když je chytrá, stále je to umělá bytost, která postrádá lidské emoce.
Většina robotů, které sledujeme na obrazovce, dokonce i ti s emoční inteligencí, jsou vnímáni hlavně jako umělí a nelidští. Postavy, které jim filmaři přiřadí, však mohou pomoci změnit náš pohled na myšlenku vědomí a nevyhnutelně nás přimět k otázce, co nás vlastně dělá lidmi.