Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk
Technologie
Foto: Shutterstock

Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Humanoidní asistenční domácí roboti by mohli být další velkou světovou novinkou. V novém rozhovoru TEDu Elon Musk vysvětluje, jak se vývoj plně samořídícího systému Tesla promítá do jeho práce v oblasti robotiky, a že bude mít většina domácností v nepříliš vzdálené budoucnosti pravděpodobně humanoidní roboty.

01.05.22

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring Company a také negativních reakcí veřejnosti na jeho obrovské bohatství a chování na sociálních sítích.

„Chvíli mi trvalo, než jsem si uvědomil, že k vyřešení samořízení je opravdu potřeba vyřešit reálnou umělou inteligenci," říká Musk. „A v okamžiku, kdy vyřešíte reálnou umělou inteligenci pro auto, což je vlastně robot na čtyřech kolech, můžete to pak zobecnit i na robota na nohou."

V rozhovoru Musk vyzdvihuje skutečnost, že společnosti jako Boston Dynamics ukázaly, že je možné vyrábět přesvědčivé humanoidní roboty. Nicméně k tomu, abychom se dočkali inteligentních robotů schopných pomáhat v domácnosti, máme ještě přece jen daleko. „V současné době chybí robotům dostatek inteligence na to, aby se mohli orientovat v reálném světě a dělat užitečné věci, aniž by jim někdo dával výslovné pokyny," říká Musk a zároveň dodává: „To jsou nicméně dvě věci, ve kterých je Tesla velmi dobrá. A tak nám v podstatě stačí navrhnout specializované aktuátory a senzory, které jsou pro humanoidního robota potřeba.“

Musk nicméně upozorňuje, že pokud jde o AI, svět bude muset tvrdě pracovat na tom, aby se vyhnul dystopickému scénáři. Ředitel SpaceX a Tesly již dříve uvedl, že jeho další společnost Neuralink byla částečně založena proto, aby "hrozbu umělé inteligence zmírnila“.

V rozhovoru Musk vysvětluje, že lokalizovaný čip ROM, který nelze aktualizovat vzduchem, by pomohl zachovat určitou bezpečnost inteligentních robotů. Například kdyby někdo robotovi řekl, ať přestane, vzal by to na vědomí a ukončil svou aktuální činnost. Říká také, že podle něj "by měla existovat regulační agentura pro umělou inteligenci".

Musk zmiňuje, že inteligentní robot bude nejprve nasazen k vykonávání nebezpečných a nudných prací, které nikdo nechce dělat, a poté se stane pokročilejším, což mu umožní mimo jiné starat se o lidi, vařit večeři a sekat trávník.

Na otázku ohledně časového plánu vzniku takového robota Musk odpovídá: „Myslím, že zajímavý prototyp budeme mít někdy v tomto roce. Možná budeme mít něco užitečného příští rok, ale myslím si, že s nejvyšší pravděpodobností nejméně do dvou let.“ Dále zmiňuje, že podle něj budou náklady na humanoidního robota pravděpodobně nižší než náklady na automobil, i když zpočátku budou vyšší, dokud se výroba nedohoní a náklady nesníží. „Pak budeme svědky rychlého růstu užitečnosti humanoidních robotů, poklesu nákladů a rozšiřování výroby," vysvětluje.

Muskovi řeči o inteligentních robotech nicméně vyvolávají z některých stran skeptické komentáře, částečně založené na tom, že co se týká termínů, tento vynálezce je známý svými přehnanými sliby. Ve skutečnosti už loni unikla interní zpráva společnosti Tesla, z níž vyplývá, že společnost je mnohem dále od dosažení autonomie úrovně 5, než Musk dříve naznačil ve svém veřejném prohlášení.

Elon Musk je díky své práci a veřejnému působení rozporuplnou osobností. Zatímco někteří ho považují za jednoho z největších vynálezců na světě, pro jiné je spíš jen mužem, který umí sám sebe skvěle propagovat. Generální ředitel společností SpaceX a Tesla se také zabývá tím, co považuje za "axiomatické chyby" v kritice, která je na něj mířena kvůli jeho obrovskému bohatství.

Musk vyzdvihuje skutečnost, že "momentálně ani nevlastní dům" a "střídá" volné ložnice přátel. Navíc práci, kterou se jeho společnosti zabývají, označuje za "filantropii", protože Tesla podle něj urychluje udržitelnou energetiku a SpaceX pracuje na zajištění dlouhodobého přežití lidstva.

Celý rozhovor zahrnuje i mnoho dalších zajímavých témat, včetně faktu, že Musk spí na podlaze své továrny Tesla Gigafactory, aby projevil solidaritu se svými zaměstnanci, či vyprávění o působivém technologickém výkonu při stavbě lodi Starship společnosti SpaceX, která bude první plně opakovaně použitelnou nosnou raketou v historii.

 

ZDROJ

Související