Martin Kysilka, 13. ŘIJNA 2017
Co to je: Vědci z University of Manchester vyvinuli prvního „molekulárního“ robota na světě, jenž je schopný vytvářet molekuly.
Tento drobný robot s rozlohou miliontiny milimetru umí za pomocí svých mini rukou přemisťovat a stavět jednotlivé molekuly.
Jeden takový robůtek je složen jen ze stopadesáti atomů karbonu, vodíku, kyslíku a dusíku. Pro představu: miliardy těchto robůtků by svou váhou a objemem vydali na pár zrnek soli.
Tito mini robůtci prostřednictvím různých chemických reakcí provádí „jednoduché“ úkoly, jenž jsou předprogramovány a na dálku ovládány vědci.
„Veškerá hmota je tvořena atomy, základními stavebními kameny, které formují molekuly. Naši roboti jsou doslova molekulárními roboty, jenž jsou složeny z atomů. Je to podobné, jak když si sloužíté jednoduchého robota z Lega. Roboti reagují na sérii jednoduchých pokynů, které jsou naprogramovány chemickými vstupy našimi vědci“ vysvětluje profesor a vedoucí výzkumu David Leigh z University’s School of Chemistry. „Molekulární robotika reprezentuje maximum v minituarizaci strojů. Náš záměr je výroba co nejmenších možných robotů. Jsme sice teprve na začátku, ale předvídáme, že do deseti až dvaceti let bude molekulární robotika schopna vytvářet molekuly a materiály na montážních linkách v molekulárních továrnách“.
I když konstrukce a ovládání takto drobných strojů je extrémně komplexní, veškeré techniky používané vědci jsou založeny na jednoduchých chemických procesech.
Profesor David Leigh dodává: „Roboti jsou vytvořeni a ovládáni za pomocí chemie. Celý systém stojí na četnosti a vazbách mezi atomy a molekuly“.
Dopad: V budoucnu by tito roboti mohli být využíváni pro lékařské účely, pokročilé výrobní procesy a dokonce i pro výrobu molekulárních továren a montážních linek.
Digitalizace výroby molekulární robotikou může mít obrovský dopad na dostupnost materiálů, výrobu nových léků a snížení energetických požadavků. Nejvíc vzrušující ale bude sledovat vznik nových, dosud nevídaných materiálů.
Originální článek