Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
„Molekulární“ robot umí stavět a skládat molekuly
Technologie

„Molekulární“ robot umí stavět a skládat molekuly

10.05.21

Martin Kysilka, 13. ŘIJNA 2017

Co to je: Vědci z University of Manchester vyvinuli prvního „molekulárního“ robota na světě, jenž je schopný vytvářet molekuly.

Tento drobný robot s rozlohou miliontiny milimetru umí za pomocí svých mini rukou přemisťovat a stavět jednotlivé molekuly.

Jeden takový robůtek je složen jen ze stopadesáti atomů karbonu, vodíku, kyslíku a dusíku. Pro představu: miliardy těchto robůtků by svou váhou a objemem vydali na pár zrnek soli.

Tito mini robůtci prostřednictvím různých chemických reakcí provádí „jednoduché“ úkoly, jenž jsou předprogramovány a na dálku ovládány vědci.

„Veškerá hmota je tvořena atomy, základními stavebními kameny, které formují molekuly. Naši roboti jsou doslova molekulárními roboty, jenž jsou složeny z atomů. Je to podobné, jak když si sloužíté jednoduchého robota z Lega. Roboti reagují na sérii jednoduchých pokynů, které jsou naprogramovány chemickými vstupy našimi vědci“ vysvětluje profesor a vedoucí výzkumu David Leigh z University’s School of Chemistry. „Molekulární robotika reprezentuje maximum v minituarizaci strojů. Náš záměr je výroba co nejmenších možných robotů. Jsme sice teprve na začátku, ale předvídáme, že do deseti až dvaceti let bude molekulární robotika schopna vytvářet molekuly a materiály na montážních linkách v molekulárních továrnách“.

I když konstrukce a ovládání takto drobných strojů je extrémně komplexní, veškeré techniky používané vědci jsou založeny na jednoduchých chemických procesech.

Profesor David Leigh dodává: „Roboti jsou vytvořeni a ovládáni za pomocí chemie. Celý systém stojí na četnosti a vazbách mezi atomy a molekuly“.

Dopad: V budoucnu by tito roboti mohli být využíváni pro lékařské účely, pokročilé výrobní procesy a dokonce i pro výrobu molekulárních továren a montážních linek.

Digitalizace výroby molekulární robotikou může mít obrovský dopad na dostupnost materiálů, výrobu nových léků a snížení energetických požadavků. Nejvíc vzrušující ale bude sledovat vznik nových, dosud nevídaných materiálů.

Originální článek

Související

Vědci vypěstovali lidské buňky na robotických kostrách

Proč je pěstování lidských buněk na pohyblivé kostře tak důležité? Obvykle se tyto druhy buněk vyvíjí ve velmi statickém prostředí, jako jsou například tyto mozkové buňky pěstované v Petriho misce. Kvůli tomu však buňky nejsou nijak zvlášť uzpůsobeny k tomu, aby se ohýbaly a pohybovaly tak, jako...


Do roku 2050 bude mít většina domácností humanoidního robota, říká Musk

Musk se s tazatelem shoduje, že přibližně do roku 2050 bude mít většina domácností svého robota, ačkoli hlavním kamenem úrazu zůstává zdokonalování umělé inteligence (AI). V obsáhlém rozhovoru se generální ředitel společnosti Tesla dotýká i své práce ve společnostech SpaceX, Neuralink a The Boring...


10 zásadních robotů popkultury

Slovo robot bylo poprvé použito v díle R.U.R. českého dramatika Karla Čapka, a to v roce 1920. Čapek později uvedl, že to slovo vymyslel jeho bratr Josef. Čapkovi roboti nejsou vyrobeni z kovu, ale jsou to umělé živé bytosti. Mechanizovaní humanoidi se však objevují už tisíce let. Ilias, Homérův...