Starship at Starbase: Boca Chica, Texas | United State, June 30, 2022
Technologie
Starship at Starbase: Boca Chica, Texas | United State, June 30, 2022 Foto: Shutterstock

Zkouška nosné rakety SpaceX skončila v plamenech

Posilovací raketa vyvinutá společností SpaceX Elona Muska pro vesmírnou loď Starship během pozemních testů v Texasu vzplála. Muskův cíl ​​vynést na oběžnou dráhu Starship ještě letos je tak ohrožen.

21.07.22

„Jo, vlastně to není dobré. Tým posuzuje poškození,“ uvedl Musk na Twitteru po výbuchu prototypu zařízení Super Heavy Booster 7. Nehodu je možné vidět na záznamu NASA Spaceflight.

Exploze, která změnila základnu rakety v kouli plamenů a silného kouře a dokonce se zdálo se, že otřásla videokamerou, byla podle Muska pro test startování motoru specifická. 

„Do budoucna nebudeme dělat test startování se všemi 33 motory najednou,“ uvedl miliardář na Twitteru. Nicméně booster zůstal stát vzpřímeně a poté připevněn ke zkušebnímu portálu. 

K nehodě došlo uprostřed celodenního statického testu v Boca Chica v Texasu. Booster je vybavený sadou 33 motorů Raptor pro použití v nadcházejícím bezosádkovém orbitálním zkušebním letu SpaceX, který by měl být realizován koncem tohoto roku. 

Kompletní vesmírná loď SpaceX, která bude mít po napojení na raketu Super Heavy celkovou výšku 120 metrů, je raketou nové generace a její ambicí je učinit cestování vesmírem dostupnější a rutinnější. 

Společnost SpaceX bezprostředně po výbuchu, ke kterému došlo v pondělí 11. července, na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala a veřejnost se tak musela spokojit s vyjádřením Elona Muska na Twitteru. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) také okamžitě neodpověděl na otázku, zda bude výbuch vyšetřovat. 

Už koncem roku 2020 a začátkem roku 2021 ztratila společnost SpaceX čtyři prototypy samotné vesmírné lodi Starship v sérii testovacích startů ve velké výšce, když pokusy o návrat při přistání skončily explozemi. Prototyp Starshipu nakonec provedl bezpečné přistání v květnu 2021.

 

ZDROJ

Související

Elon Musk spekuluje o uložení veškeré lidské DNA do databáze

Ačkoli referenční genom byl v poslední době zpochybňován a vědci k němu přidali více než dva miliony dalších variant, k uložení celé sekvence do tradičního počítače stále není potřeba mnoho místa. A nyní se Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX, opět vyjadřuje k tématu, které...


České zařízení pro zachytávání CO2 se zúčastnilo soutěže o milion dolarů. Peníze věnoval inovátor Musk

Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch. Mezi inovativní projekty, které mají přispět k řešení klimatické krize, organizátoři v následujících letech rozdělí celkem 100 milionů dolarů, které soutěži věnoval podnikatel Elon Musk a jeho...


Nový hyperloop umožní posílání balíků během několika vteřin

Nyní totéž plánuje startup sídlící v texaském Austinu, jen chce místo lidí přepravovat balíky. Cílem společnosti Pipedream Labs je zrealizovat v tomto desetiletí to, čemu se říká "hyperlogistika", díky níž bude možné doručovat balíky do 30 sekund. Myšlenka spočívá ve vybudování sítě podzemních...