„Jo, vlastně to není dobré. Tým posuzuje poškození,“ uvedl Musk na Twitteru po výbuchu prototypu zařízení Super Heavy Booster 7. Nehodu je možné vidět na záznamu NASA Spaceflight.
Exploze, která změnila základnu rakety v kouli plamenů a silného kouře a dokonce se zdálo se, že otřásla videokamerou, byla podle Muska pro test startování motoru specifická.
„Do budoucna nebudeme dělat test startování se všemi 33 motory najednou,“ uvedl miliardář na Twitteru. Nicméně booster zůstal stát vzpřímeně a poté připevněn ke zkušebnímu portálu.
K nehodě došlo uprostřed celodenního statického testu v Boca Chica v Texasu. Booster je vybavený sadou 33 motorů Raptor pro použití v nadcházejícím bezosádkovém orbitálním zkušebním letu SpaceX, který by měl být realizován koncem tohoto roku.
Kompletní vesmírná loď SpaceX, která bude mít po napojení na raketu Super Heavy celkovou výšku 120 metrů, je raketou nové generace a její ambicí je učinit cestování vesmírem dostupnější a rutinnější.
Společnost SpaceX bezprostředně po výbuchu, ke kterému došlo v pondělí 11. července, na žádost agentury Reuters o komentář nereagovala a veřejnost se tak musela spokojit s vyjádřením Elona Muska na Twitteru. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) také okamžitě neodpověděl na otázku, zda bude výbuch vyšetřovat.
Už koncem roku 2020 a začátkem roku 2021 ztratila společnost SpaceX čtyři prototypy samotné vesmírné lodi Starship v sérii testovacích startů ve velké výšce, když pokusy o návrat při přistání skončily explozemi. Prototyp Starshipu nakonec provedl bezpečné přistání v květnu 2021.