Elon Musk spekuluje o uložení veškeré lidské DNA do databáze
Leadership
Foto: Shutterstock

Elon Musk spekuluje o uložení veškeré lidské DNA do databáze

Na začátku roku 2000 oznámili vědci z projektu Human Genome Project průlom: sekvenovali kompletní lidský referenční genom, včetně všech tří miliard písmen DNA, což byl v té době vědecký počin přirovnávaný k přistání astronautů na Měsíci.

06.07.22

Ačkoli referenční genom byl v poslední době zpochybňován a vědci k němu přidali více než dva miliony dalších variant, k uložení celé sekvence do tradičního počítače stále není potřeba mnoho místa.

A nyní se Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX, opět vyjadřuje k tématu, které nespadá do jeho kompetence, a tvrdí: „Sekvence DNA všech dnes žijících lidí vešly do poměrně malého systému pro ukládání dat." U nejbohatšího muže světa je to poněkud děsivá myšlenka, jako by už neměl dost požárů, které musí hasit, a problémů, které musí řešit.

Podle vedoucího redaktora časopisu MIT Technology Review Antonia Regalada, který se s Muskem touto otázkou zabýval, by se velikost úložiště jednoho lidského genomu mohla nakonec pohybovat kolem 100 gigabajtů.

Spolutvůrce Dogecoinu Billy Markin, jeden z Muskových nejbližších přátel na Twitteru, okamžitě upozornil na potenciálně hrozivé důsledky uložení všech sekvencí DNA lidstva na jedno malé místo.

"A bude to použito k dobrým účelům, že?" Ptá se Natalie Portman, představitelka Padmé z filmu Star Wars Epizoda II, v memu, který Markin zveřejnil. "A bude to použito pro dobro, že?" opakuje a tváří se přitom zarmouceně.

To je alespoň jedna z interpretací Muskova komentáře. Miliardář a generální ředitel by také mohl jednoduše poukázat na to, jak překvapivě malá by se mohla ukázat kumulativní data DNA všech lidí vzhledem k obrovským společným rysům mezi nimi.

"Stačilo by mít několik referenčních lidských genomů a jednoduše zakódovat každého jedince bezeztrátovou kompresní deltou!". Musk se zamyslel.

Zjednodušeně řečeno, proč ukládat společné informace o DNA dvakrát, když by bylo možné odkazovat na data sdílená více lidskými genomy?

Jistě, od lidí jako Musk je to komentář, který nadzvedává obočí. Shromáždění sekvencí DNA všech žijících lidí chodících po Zemi na jednom místě by mohlo skončit katastrofou nepředstavitelných rozměrů, pokud by se tato data někdy dostala do nesprávných rukou nebo byla použita k nekalým účelům.

Musíme se však přiklonit na stranu opatrnosti a předpokládat, že Musk jen přemýšlel nahlas.

 

ZDROJ

Související

Zkouška nosné rakety SpaceX skončila v plamenech

„Jo, vlastně to není dobré. Tým posuzuje poškození,“ uvedl Musk na Twitteru po výbuchu prototypu zařízení Super Heavy Booster 7. Nehodu je možné vidět na záznamu NASA Spaceflight. Exploze, která změnila základnu rakety v kouli plamenů a silného kouře a dokonce se zdálo se, že otřásla videokamerou,...


České zařízení pro zachytávání CO2 se zúčastnilo soutěže o milion dolarů. Peníze věnoval inovátor Musk

Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch. Mezi inovativní projekty, které mají přispět k řešení klimatické krize, organizátoři v následujících letech rozdělí celkem 100 milionů dolarů, které soutěži věnoval podnikatel Elon Musk a jeho...


Nový hyperloop umožní posílání balíků během několika vteřin

Nyní totéž plánuje startup sídlící v texaském Austinu, jen chce místo lidí přepravovat balíky. Cílem společnosti Pipedream Labs je zrealizovat v tomto desetiletí to, čemu se říká "hyperlogistika", díky níž bude možné doručovat balíky do 30 sekund. Myšlenka spočívá ve vybudování sítě podzemních...