TikTok se dostal pod kontrolu úřadů po celém světě, včetně Spojeného království a USA, a to kvůli obavám, že by údaje uživatelů mohly být předány čínské vládě. Nedávno americké úřady dokonce vyzvaly k zákazu aplikace v Americe. Elaine Foxová, šéfová platformy pro ochranu soukromí pro Evropu, v prohlášení uvedla, že globální tým pomohl udržet uživatelskou zkušenost „konzistentní, příjemnou a bezpečnou“. Ačkoli TikTok v současné době ukládá evropská uživatelská data v USA a Singapuru, „umožňuje určitým zaměstnancům v rámci podnikové skupiny se sídlem v Brazílii, Kanadě, Číně, Izraeli, Japonsku, Malajsii, Filipínách, Singapuru, Jižní Koreji a Spojených státech vzdálený přístup k evropským uživatelským datům,“ řekla Foxová.
„Naše úsilí se soustředí na omezení počtu zaměstnanců s přístupem k evropským uživatelským datům, minimalizaci datových toků mimo region a lokální ukládání evropských uživatelských dat,“ dodala. Řekla také, že tento přístup „podléhá řadě robustních bezpečnostních kontrol a schvalovacích protokolů a prostřednictvím metod, které jsou v souladu s GDPR“. Nejvyšší představitel amerického komunikačního úřadu uvedl, že TikTok by měl být v Americe zakázán. „Nevěřím, že existuje jiná možnost než zákaz,“ řekl Brendan Carr, komisař Federální komise pro komunikace (FCC). Dodal, že věří, že neexistuje „svět, ve kterém byste mohli přijít s dostatečnou ochranou dat, abyste mohli mít dostatečnou důvěru, že nesměřují do rukou Čínské komunistické strany“.
Majitel TikToku, společnost ByteDance, opakovaně popřela, že je ovládána čínskou vládou. Aplikace se stejně dostala pod intenzivní kontrolu úřadů ve Spojeném království, EU a USA. Britský parlament uzavřel svůj účet TikTok v srpnu poté, co poslanci vyjádřili obavy z rizika předání dat čínské vládě. Britští zákonodárci vyzvali k odstranění účtu, dokud TikTok neposkytne „věrohodné ujištění“, že do Pekingu nemohou být předána žádná data. Aplikace byla také vyšetřována Irskou komisí pro ochranu dat, a to kvůli dvěma problémům souvisejícím s ochranou soukromí. Irský hlídací pes zkoumá, jak TikTok zpracovává osobní údaje dětí a zda jedná v souladu se zákony EU ohledně předávání osobních údajů do jiných zemí, jako je Čína.
Už v roce 2020 americký národní bezpečnostní panel nařídil společnosti ByteDance, aby prodala svou „americkou část“ kvůli obavám, že by data uživatelů mohla být sdílena s čínskými úřady. Letos v červnu TikTok uvedl, že data amerických uživatelů migroval na servery provozované americkým softwarovým gigantem Oracle v Austinu v Texasu. Minulý měsíc pak TikTok popřel zprávu, že čínský tým v ByteDance plánoval použít aplikaci ke sledování polohy amerických občanů.
TikTok uvedl, že nikdy nebyl použit k „cílení“ na americkou vládu, aktivisty, veřejné osobnosti nebo novináře. Foxová také uvedla, že aplikace neshromažďuje přesné údaje o poloze od uživatelů v Evropě. TikTok je světově nejrychleji rostoucí sociální sítí s počtem sttažení téměř 4 miliardy. Podle analytické společnosti Sensor Tower vydělala od svého spuštění v roce 2017 více než 6,2 miliardy dolarů.