Vlna veder způsobila Googlu a Oraclu problémy v datových centrech
Technologie
Foto: Shutterstock

Vlna veder způsobila Googlu a Oraclu problémy v datových centrech

Rekordní teploty zasáhly velkou část Spojeného království, technologičtí giganti Google a Oracle utrpěli výpadky kvůli selhání chladicích systémů v londýnských datových centrech. 

24.07.22

Datová centra jsou obrovské vysoce zabezpečené budovy, které obsahují spousty počítačů a jsou hybnou silou mnoha online služeb. Koncentrovaný výpočetní výkon však generuje tak silné teplo, že je nezbytné chlazení. Google i Oracle nyní tvrdí, že problémy jsou už vyřešeny. 

Oracle, velká americká společnost zabývající se databázovým softwarem a technologiemi, oznámila problémy s přehříváním v úterý 19. července odpoledne. „Po nebývale vysokých teplotách v oblasti jihu Spojeného království došlo u dvou chladicích jednotek v datovém centru k poruše, když bylo požadováno, aby fungovaly nad jejich konstrukční limity,“ uvedla společnost na stavové stránce, kterou poprvé zaznamenal deník The Register. 

„V důsledku toho začaly teploty v datovém centru stoupat, což způsobilo vypnutí některých systémů jako ochranné opatření.“ Společnost uvedla, že problém byl vyřešen v aktualizaci zveřejněné ve středu dopoledne krátce po desáté hodině. 

Přehřívání způsobené vedry zasáhlo také datové centrum Google Cloud v Londýně. Jde o službu, které umožňuje jiným firmám pracovat na firemních počítačích. I zde došlo k poruše chladících systémů. Aby se zabránilo poškození strojů a delšímu výpadku, firma některé z nich vypnula. Problém byl opraven ve středu ráno a společnost uvedla, že se týkal pouze „malé skupiny jejích zákazníků“. 

Protože zpracovávaná data mohou být pro jejich zákazníky velmi cenná, jsou datová centra postavena s mnoha zálohami, včetně velkého množství chladicí kapacity. Odborníci, se kterými BBC hovořila před výpadky, pochybovali, že by moderní datová centra měla potíže, takže selhání velkých společností s dobrými zdroji, jako je Google, jsou překvapením. 

Zatímco datová centra jsou navržena tak, aby vydržela horké počasí, teploty veder by byly na horní hranici návrhových očekávání provozovatelů datových center. Dodatečné chlazení znamená další spotřebu elektrické energie, což může znamenat zvýšené emise uhlíku. 

Vzhledem k tomu, že klimatologové varují, že velmi horké dny budou stále častější, technologické firmy zkoumají ekologičtější řešení chlazení a počítačové systémy, které spotřebují méně energie a generují méně tepla. Microsoft provedl experiment s podvodním datovým centrem u Orknejí už v roce 2020. Součástí projektu bylo přirozené chlazení, které poskytovala okolní mořská voda.

 

ZDROJ

Související

Kanadský operátor Rogers kompenzuje výpadek mobilní sítě a internetu u milionů zákazníků

Kanadská společnost Rogers v prohlášení uvedla , že uživatelé obdrží „ekvivalent pětidenní služby“. Výpadek, který trval více než 15 hodin, se dotkl také dopravy, bankovnictví a záchranné služby. Regulátoři firmě nařídili, aby poskytla vysvětlení, „proč“ a „jak“ k výpadku došlo. Rogers je jednou z...


Google představil chytré hodinky Pixel Watch

Google koupil Fitbit za 2,1 miliardy dolarů už v roce 2019, se svými prvními hodinkami přišel ovšem až nyní. Hodinky lze spárovat pouze se zařízeními běžícími na Androidu a jsou kompatibilní se sítí 4G, což znamená, že mohou fungovat samy o sobě, aniž by byly blízko telefonu. K tomu však vyžadují...


Sluchátka, která dokážou předpovídat záchvaty a studovat náš spánek

Společnost NextSence, která je jednou z odnoží Googlu, vyvíjí sluchátka, která by měla zachycovat elektrické signály mozku a na základě toho studovat náš spánek a neurologický stav. Informoval o tom časopis Wired. I když to může znít poněkud invazivně, toto zařízení by mohlo značně zjednodušit...