Je režim Inkognito v prohlížeči Chrome skutečně soukromý? Zdá se, že ne
Technologie
Foto: Shutterstock

Je režim Inkognito v prohlížeči Chrome skutečně soukromý? Zdá se, že ne

Společnost Google od května čelí žalobě, která tvrdí, že tento gigant ze Silicon Valley klamal veřejnost ohledně toho, kolik údajů shromažďuje od uživatelů využívajících režim "inkognito" v prohlížeči Chrome. Již tak znepokojivá obvinění ještě přiostřují potenciálně kompromitující vtipy zaměstnanců společnosti Google na toto téma.

25.10.22

V rámci žaloby byl uveřejněn velmi závažný e-mail od šéfky marketingu společnosti Google Lorraine Twohillové zaslaný generálnímu řediteli Sundaru Pichaiovi.

"Udělejte režim inkognito skutečně soukromým," napsala Twohillová v loňském e-mailu, který citovala agentura Bloomberg. "Jsme omezeni v tom, jak silně můžeme režim Incognito propagovat, protože není skutečně soukromý, což vyžaduje opravdu mlhavý jazyk s pojistkami, které jsou téměř škodlivější."

Na každém šprochu…

Tento e-mail spolu se spoustou další komunikace byl odhalen v soudních dokumentech k chystanému řízení. Mnohé z nich ukazují, že pracovníci Googlu považovali vnější postoj společnosti k režimu Incognito za podezřelý a zavádějící.

Jeden z inženýrů Chromu v roce 2018 ve skupinovém chatu kolegům napsal: "Musíme tomu přestat říkat Inkognito a přestat používat ikonu špióna," čímž narážel na ikonu režimu, která zobrazuje siluetu kresleného špióna v brýlích a klobouku.

Jiný zaměstnanec na to reagoval odkazem na stránku s postavou Guy Incognito ze seriálu Simpsonovi, která se jmenuje a vypadá přesně jako Homer Simpson oblečený ve špatném převleku.

"Bez ohledu na jméno," pokračoval zaměstnanec, "ikona Incognito měla být vždy Homerova Guy Incognito, což také přesně vyjadřuje úroveň soukromí, kterou poskytuje.

"Sečteno a podtrženo, tyto důkazy jsou nejen usvědčující, ale také ukazují to, jak málo věřili v soukromí režimu Inkognito sami zaměstnanci Googlu.

Google na svou obranu tvrdí, že uživatelům dává jasně najevo, že režim Inkognito není zcela soukromý a že jeho uživatelé již souhlasili s tím, aby společnost jejich údaje sledovala.

Soudní řízení zatím nemá stanovené datum, ale potenciálně by mohlo odhalit, jaké údaje z režimu Incognito Google uchovává. Bude zajímavé sledovat, jak se to vyvine.

 

ZDROJ

Související

Google tvrdí, že se blíží k vytvoření umělé inteligence na úrovni člověka

V reakci na pesimistický článek publikovaný Tristanem Greenem v TheNextWeb prohlásil vedoucí výzkumný pracovník společnosti Google DeepMind Dr. Nando de Freitas, že "hra skončila" a že s tím, jak budeme zdokonalovat umělou inteligenci, se budeme postupně blížit i k AGI. Greene ve svém sloupku...


Vlna veder způsobila Googlu a Oraclu problémy v datových centrech

Datová centra jsou obrovské vysoce zabezpečené budovy, které obsahují spousty počítačů a jsou hybnou silou mnoha online služeb. Koncentrovaný výpočetní výkon však generuje tak silné teplo, že je nezbytné chlazení. Google i Oracle nyní tvrdí, že problémy jsou už vyřešeny. Oracle, velká americká...


Ultrarychlé světelné počítače s nízkou spotřebou? Umožní je nové fotonické materiály

Aby se předešlo problému s přehříváním, s nímž se potýkají dnešní stále menší obvody, mohly by být topologické izolátory začleněny do návrhů obvodů, aby umožnily vměstnat větší výpočetní výkon na danou plochu bez vzniku tepla. Nejnovější studie vědců, která byla zveřejněna 28. dubna v časopise...