Vědci vytvořili robota, který splývá se svým okolím. Mění barvy jako chameleon
Technologie
Foto: Shutterstock

Vědci vytvořili robota, který splývá se svým okolím. Mění barvy jako chameleon

Ať už jde o neviditelný plášť Harryho Pottera nebo mizející Aston Martin Jamese Bonda ve filmu Dnes neumírej, umění stát se neviditelným je stále nedosaženým lidským snem.

11.08.21

Zástupci zvířecí říše jako chameleoni a sépie tento trik na rozdíl lidí už ovládli. Díky jihokorejským vědcům začíná svítat naděje, že to snad brzy zvládneme i my. Vyzráli totiž na technologii "maskování" neboli aktivní kamufláže, která způsobuje, že objekt dokáže se svým okolím splývat v reálném čase. To by mohlo pro řadu odvětví lidské činnosti znamenat opravdovou revoluci. 

Aktivní kamufláž 

Vědci v úterý v odborném časopise Nature Communications ukázali, že v rukou drží technologii, díky které je měkký robot připomínající chameleona schopen měnit barevný vzhled tak rychle, jak se proměňuje jeho okolí. 

Aby výzkumníci dokázali, že systém skutečně funguje, zveřejnili video s robotím chameleonem, který mění barvu z červené přes modrou až po zelenou a postupně se přemisťuje napříč různými jednobarevnými povrchy. 


 

I když je tato technologie ještě stále ve fázi předběžného ověřování, podle serveru Inverse jde ve výzkumu kamufláže o významný posun vpřed. Seung Hwan Ko, autor studie a profesor mechanického inženýrství na Národní univerzitě v Soulu, studii okomentoval slovy: „Jde o postup, který by mohl radikálně změnit vojenské technologie.” První použití pak podle něj bude právě zde, na uniformách nebo vojenských zpravodajských robotech, kde byla aktivní kamufláž dosud jen nesplnitelným snem reálného vojenského průmyslu. 

Vrstvení barevných displejů 

V přírodě se živočichové maskují pomocí stahování a zkracování kůže, čímž dokáží měnit pigment, který se na ní zobrazuje. Jako přírodní "technologie" je jejich kůže měnící barvu dokonalá. Dosáhnout stejné kompaktnosti a věrohodnosti umělých biomimiker však není vůbec jednoduché. 

I když nejde o první vývojový pokus, současný experiment se od těch předchozích, kdy se autoři snažili do povrchu biomimického materiálu dostat co nejvíc barevných pixelů, liší. Tentokrát je robotí chameleon vyroben z několika na sebe položených vrstev inkoustových displejů měnících barvu, ty využívají nanotechnologické senzory k detekci barev z okolí a vrstvené nanovodičové ohřívače k následné barevné proměně. 

Do budoucna si pak Ko představuje svět, kde bychom si mohli koupit biomimické oblečení, které "mění svou barvu a vzory podle našeho aktuálního vkusu nebo tak, abychom vždy dokonale zapadli do zvoleného prostředí”. Nikdy už bychom se tak nemuseli cítit oblečení neadekvátně události a v případě potřeby bychom mohli se svým okolím doslova dokonale splynout.

 

 

ZDROJ

 

Související

AI jako nejdůležitější technologie budoucnosti a Elon Musk jako nejinspirativnější speaker, tak vidí budoucnost studenti

Z výzkumu zaměřeného na studenty středních a vysokých škol z výše uvedených zemí vyplynulo, že studenti jsou obecně více pozitivní než negativní, pokud jde o jejich pocity vůči budoucnosti. Zároveň věří, že v budoucnu získají všechny dovednosti, které potřebují. Obávají se však, že se celková...


Festival Future Port Prague letos omládl. Vzniká jeho samostatná edice pro mladé a v hlavní roli budou studenti

Cílem eventu je představit mladým lidem pozitivní vizi budoucnosti a nadchnout je do exponenciálních technologií, které mohou využívat ve svých projektech, a měnit tak svět v lepší místo pro každého. Akci pořádá tým Future Portu, který v minulých letech organizoval už tradiční Future Port Prague....


Vědci stvořili hologram, kterého se můžete reálně dotknout

Vědci z univerzity v Glasgow vytvořili hologramový systém, který k navození pocitu dotyku využívá vzduchové trysky . Tomuto způsobu se říká “aerohaptika” a “právě vzduchové trysky člověku umožňují fyzicky cítit hologramovou projekci na vlastní kůži, tedy na svých prstech, rukou a zápěstí”, říká...