Zástupci zvířecí říše jako chameleoni a sépie tento trik na rozdíl lidí už ovládli. Díky jihokorejským vědcům začíná svítat naděje, že to snad brzy zvládneme i my. Vyzráli totiž na technologii "maskování" neboli aktivní kamufláže, která způsobuje, že objekt dokáže se svým okolím splývat v reálném čase. To by mohlo pro řadu odvětví lidské činnosti znamenat opravdovou revoluci.
Aktivní kamufláž
Vědci v úterý v odborném časopise Nature Communications ukázali, že v rukou drží technologii, díky které je měkký robot připomínající chameleona schopen měnit barevný vzhled tak rychle, jak se proměňuje jeho okolí.
Aby výzkumníci dokázali, že systém skutečně funguje, zveřejnili video s robotím chameleonem, který mění barvu z červené přes modrou až po zelenou a postupně se přemisťuje napříč různými jednobarevnými povrchy.
I když je tato technologie ještě stále ve fázi předběžného ověřování, podle serveru Inverse jde ve výzkumu kamufláže o významný posun vpřed. Seung Hwan Ko, autor studie a profesor mechanického inženýrství na Národní univerzitě v Soulu, studii okomentoval slovy: „Jde o postup, který by mohl radikálně změnit vojenské technologie.” První použití pak podle něj bude právě zde, na uniformách nebo vojenských zpravodajských robotech, kde byla aktivní kamufláž dosud jen nesplnitelným snem reálného vojenského průmyslu.
Vrstvení barevných displejů
V přírodě se živočichové maskují pomocí stahování a zkracování kůže, čímž dokáží měnit pigment, který se na ní zobrazuje. Jako přírodní "technologie" je jejich kůže měnící barvu dokonalá. Dosáhnout stejné kompaktnosti a věrohodnosti umělých biomimiker však není vůbec jednoduché.
I když nejde o první vývojový pokus, současný experiment se od těch předchozích, kdy se autoři snažili do povrchu biomimického materiálu dostat co nejvíc barevných pixelů, liší. Tentokrát je robotí chameleon vyroben z několika na sebe položených vrstev inkoustových displejů měnících barvu, ty využívají nanotechnologické senzory k detekci barev z okolí a vrstvené nanovodičové ohřívače k následné barevné proměně.
Do budoucna si pak Ko představuje svět, kde bychom si mohli koupit biomimické oblečení, které "mění svou barvu a vzory podle našeho aktuálního vkusu nebo tak, abychom vždy dokonale zapadli do zvoleného prostředí”. Nikdy už bychom se tak nemuseli cítit oblečení neadekvátně události a v případě potřeby bychom mohli se svým okolím doslova dokonale splynout.