V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku
Technologie
Foto: Shutterstock

V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku

Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC Joint Undertaking) oznámil výběr šesti center, kde budou umístěny první evropské kvantové počítače. Nacházet se budou v České republice, Německu, Španělsku, Francii, Itálii a Polsku. Jejich cílem je podpořit širokou škálu aplikací průmyslového, vědeckého a společenského významu pro Evropu. Píše to server Atalayar.com.

15.10.22

Kvantové počítače budou integrovány do stávajících superpočítačů a vytvoří rozsáhlou síť napříč Evropou. Celkové náklady jsou odhadovány na více než sto milionů eur, z čehož polovina bude pocházet z Evropské unie a polovina ze sedmnácti zemí, které participují na EuroHPC.

Přístup k těmto šesti kvantovým počítačům, postaveným za využití nejmodernějších evropských technologií, budou mít výzkumní pracovníci a další zainteresovaní odborníci, ať už nacházejí kdekoli v Evropě.

Nové počítače mají také uspokojit rostoucí poptávku evropského výzkumu a průmyslu po kvantových výpočetních zdrojích a potenciálních nových službách. Budou schopny řešit složité problémy v oblastech, jako je zdraví, změna klimatu, logistika nebo spotřeba energie v řádu hodin – na rozdíl od měsíců a let u současných systémů. A to vše při mnohem nižší spotřebě energie.

 „Spojením zdrojů a odborných znalostí se můžeme ujmout vedení v oblasti, která má zásadní význam pro budoucnost naší digitální společnosti. Přispívá k boji proti změně klimatu a umožňuje nám učinit významný krok k uskutečnění naší vize superpočítačové a kvantové výpočetní infrastruktury světové úrovně v Evropě, která bude dostupná v celé Evropské unii,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Vývoj léků i řešení logistických problémů

Očekává se, že nové kvantové počítače budou ve všech šesti centrech k dispozici do druhé poloviny roku 2023. Budou podporovat širokou škálu aplikací průmyslového, vědeckého a společenského významu pro Evropu. Příkladem může být rychlejší a efektivnější vývoj nových léků díky vytvoření „digitálního dvojčete“ lidského těla, na kterém lze například provádět virtuální testy léků.

Použity mohou být také pro řešení složitých logistických a organizačních problémů, které pomáhají společnostem šetřit čas i pohonné hmoty, pro vývoj a testování nových materiálů ve virtuálním prostředí, jako jsou polymery pro letadla, katalyzátory pro automobily, solární články nebo supravodiče o pokojové teplotě, které by mohly uchovávat energii po neomezenou dobu.

Stroje budou tvořeny evropským hardwarem a softwarem a budou využívat evropské technologie vyvinuté v rámci kvantových iniciativ financovaných Evropskou unií nebo prostřednictvím národních výzkumných programů a soukromých investic.

Další kroky

Krok je součástí mnohem širší iniciativy, v jejímž rámci EU pracuje na začlenění evropských kvantových počítačů a simulátorů jako urychlovačů do své superpočítačové infrastruktury. V budoucnu budou pořízeny ještě další kvantové počítače.

Na kvantové iniciativě EuroHPC se podílí Belgie, Česká republika, Dánsko, Německo, Irsko, Španělsko, Francie, Itálie, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Finsko, Švédsko a Norsko.

Za účelem dalšího rozvoje kvantové výpočetní techniky plánuje Komise zřídit Centra excelence v oblasti vědy a průmyslu, která se zaměří jak na výzkum, tak na průmyslové využití kvantových počítačů a simulátorů.

Tato centra, určená všem odborníkům z kvantového průmyslu, výzkumné komunitě a širší komunitě uživatelů kvantových technologií, budou referenčním místem pro průmyslové a výzkumné kvantové aplikace a budou poskytovat služby a podporu organizacím v celé Evropě – podobně jako stávající Centra excelence pro vysoce výkonnou výpočetní techniku.

 

ZDROJ

Související

NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...


Mark Zuckerberg se snaží stát Bohem a vybudovat nebe

Když se Facebook stal Metou, generální ředitel Mark Zuckerberg poprvé představil i svou vizi Metaversu a setkal se s odmítavou reakcí: „Nikdo se o to neprosil,“ znělo ze strany široké veřejnosti. Virtuální realita, na níž je jeho vize naprosto závislá, není zatím příliš rozšířená a její...


Potvrzeno: kočky jsou ignoranti a jejich páníčci je nezajímají

Jak uvádí nová studie zveřejněná v časopise Animal Cognition, vědci prokázali, že kočky zřejmě vědí, kdy na ně jejich majitelé mluví, ale někdy se rozhodnou to ignorovat. Výzkumníci zkoumali 16 partnerských dvojic, které žijí v garsonce spolu se svou kočkou. Nejprve kočkám pouštěli nahrávku...