V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku
Technologie
Foto: Shutterstock

V Evropě vznikne síť kvantových počítačů. Bude i v Česku

Evropský společný podnik pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC Joint Undertaking) oznámil výběr šesti center, kde budou umístěny první evropské kvantové počítače. Nacházet se budou v České republice, Německu, Španělsku, Francii, Itálii a Polsku. Jejich cílem je podpořit širokou škálu aplikací průmyslového, vědeckého a společenského významu pro Evropu. Píše to server Atalayar.com.

15.10.22

Kvantové počítače budou integrovány do stávajících superpočítačů a vytvoří rozsáhlou síť napříč Evropou. Celkové náklady jsou odhadovány na více než sto milionů eur, z čehož polovina bude pocházet z Evropské unie a polovina ze sedmnácti zemí, které participují na EuroHPC.

Přístup k těmto šesti kvantovým počítačům, postaveným za využití nejmodernějších evropských technologií, budou mít výzkumní pracovníci a další zainteresovaní odborníci, ať už nacházejí kdekoli v Evropě.

Nové počítače mají také uspokojit rostoucí poptávku evropského výzkumu a průmyslu po kvantových výpočetních zdrojích a potenciálních nových službách. Budou schopny řešit složité problémy v oblastech, jako je zdraví, změna klimatu, logistika nebo spotřeba energie v řádu hodin – na rozdíl od měsíců a let u současných systémů. A to vše při mnohem nižší spotřebě energie.

 „Spojením zdrojů a odborných znalostí se můžeme ujmout vedení v oblasti, která má zásadní význam pro budoucnost naší digitální společnosti. Přispívá k boji proti změně klimatu a umožňuje nám učinit významný krok k uskutečnění naší vize superpočítačové a kvantové výpočetní infrastruktury světové úrovně v Evropě, která bude dostupná v celé Evropské unii,“ uvedla eurokomisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová.

Vývoj léků i řešení logistických problémů

Očekává se, že nové kvantové počítače budou ve všech šesti centrech k dispozici do druhé poloviny roku 2023. Budou podporovat širokou škálu aplikací průmyslového, vědeckého a společenského významu pro Evropu. Příkladem může být rychlejší a efektivnější vývoj nových léků díky vytvoření „digitálního dvojčete“ lidského těla, na kterém lze například provádět virtuální testy léků.

Použity mohou být také pro řešení složitých logistických a organizačních problémů, které pomáhají společnostem šetřit čas i pohonné hmoty, pro vývoj a testování nových materiálů ve virtuálním prostředí, jako jsou polymery pro letadla, katalyzátory pro automobily, solární články nebo supravodiče o pokojové teplotě, které by mohly uchovávat energii po neomezenou dobu.

Stroje budou tvořeny evropským hardwarem a softwarem a budou využívat evropské technologie vyvinuté v rámci kvantových iniciativ financovaných Evropskou unií nebo prostřednictvím národních výzkumných programů a soukromých investic.

Další kroky

Krok je součástí mnohem širší iniciativy, v jejímž rámci EU pracuje na začlenění evropských kvantových počítačů a simulátorů jako urychlovačů do své superpočítačové infrastruktury. V budoucnu budou pořízeny ještě další kvantové počítače.

Na kvantové iniciativě EuroHPC se podílí Belgie, Česká republika, Dánsko, Německo, Irsko, Španělsko, Francie, Itálie, Lotyšsko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovinsko, Finsko, Švédsko a Norsko.

Za účelem dalšího rozvoje kvantové výpočetní techniky plánuje Komise zřídit Centra excelence v oblasti vědy a průmyslu, která se zaměří jak na výzkum, tak na průmyslové využití kvantových počítačů a simulátorů.

Tato centra, určená všem odborníkům z kvantového průmyslu, výzkumné komunitě a širší komunitě uživatelů kvantových technologií, budou referenčním místem pro průmyslové a výzkumné kvantové aplikace a budou poskytovat služby a podporu organizacím v celé Evropě – podobně jako stávající Centra excelence pro vysoce výkonnou výpočetní techniku.

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...