V americké loterii padla obří výhra 1,34 miliardy dolarů. Jak vyhrát?
Technologie
Foto: Shutterstock

V americké loterii padla obří výhra 1,34 miliardy dolarů. Jak vyhrát?

Jeden hráč loterie před lety přelstil systém a stal se výhercem celkem čtrnáctkrát. Tady je popis toho, jak to dokázal.

06.08.22

Honba za druhým největším jackpotem americké loterie Mega Millions v historii je u konce. V okolí Chicaga byl prodán tiket, který výherci vynesl celých 1,337 miliard dolarů. Tiket znamená třetí nejvyšší jackpot ze všech amerických loterijních her a ukončil tak povyk, který se kolem Mega Millions točil od  poloviny dubna, kdy byl vylosován poslední výherce.

Proč je jackpot Mega Millions tak vysoký?

Důvodem je skutečnost, že v úterním losování, které samo o sobě mělo obrovský jackpot ve výši 830 milionů dolarů, nikdo nevyhrál. Toto číslo se zvýšilo po dvaceti devíti po sobě jdoucích tazích, které se obešly bez výherce. Oněch šest čísel hry od 15. dubna nikdo neuhodl.

V letošním roce se objevilo několik velkých výher jackpotu Mega Millions, včetně výhry 426 milionů dolarů v Kalifornii v lednu, 128 milionů dolarů v New Yorku v březnu a 110 milionů dolarů v Minnesotě v dubnu. Společnost Mega Millions upozorňuje, že její internetové stránky se několikrát zhroutily kvůli velkému provozu, který na nich po losováních probíhá.

Úplně nejvyšší výhrou v historii loterie byl jackpot 1,58 miliardy dolarů v loterii Powerball v roce 2016.

Jakou šanci na výhru máte vy?

Pravděpodobnost, že některý z hráčů loterie vyhraje jackpot, je neuvěřitelně malá - zhruba 1 ku 302,5 milionu. Je poměrně dobře známo, že je pravděpodobnější, že do lidí uhodí blesk, nebo že zemřou při leteckém neštěstí, než že vyhrají jackpot v loterii Power Ball nebo Mega Millions.

Přesto jeden hráč loterie skutečně použil matematiku, aby si v 80. letech zajistil výhru v loterii, informoval nedávno magazín The Hustle. Rumunsko-australský ekonom Stefan Mandel vyhrál v loterii celkem čtrnáctkrát, než odešel do důchodu na tropický ostrov v jižním Pacifiku.

Mandel vyhrál v loterii poprvé dvakrát v rodném Rumunsku, než se přestěhoval do Austrálie, a vyhrál v loterii ještě dvanáctkrát. Podařilo se mu to pomocí šestikrokového postupu, kterým přechytračil systém a zajistil mu výhru.

Jak tento šestikrokový postup fungoval

1. Vypočítejte celkový počet kombinací. Například v loterii, ve které hráči vybírají šest čísel od 1 do 40, je 3 838 380 možných kombinací.

2. Vyhledejte loterie, u nichž je výhra jackpotu třikrát nebo vícekrát vyšší než počet možných kombinací.

3. Oslovte investory a získejte finanční prostředky potřebné k vyplacení každé kombinace.

4. Vytiskněte miliony tiketů s každou kombinací.

5. Doručte tikety pověřeným loterijním úřadům.

6. Vyhrajte a vyplaťte investory.

Mandel při prosazování výhry ve virginské loterii shromáždil 2 524 investorů. Celou výhru si samozřejmě nechat nemohl. Například v roce 1987 si po vyplacení investorů ponechal 97 tisíc dolarů z celkové výhry 1,3 milionu dolarů.

Mandelův vzorec dnes bohužel nefunguje. Zákony v USA a Austrálii byly poté, co se objevily informace o Mandelově obrovském úspěchu, upraveny. Zatímco v té době byl jeho systém legální, dnes si nemůžete koupit losy v obrovském množství nebo si je vytisknout doma. To znamená, že jsme v podstatě všichni odkázáni na naději, že blesk udeří dvakrát.

 

ZDROJ

Související

Nová zbraň USA proti Rusku a Číně – nafukovací vzducholodě

Podle zprávy serveru Politico nyní USA investují do nafukovacích letounů, které mohou provádět sledování z výšky 18 až 28 kilometrů. Balony se mají stát součástí rozsáhlé sledovací sítě Pentagonu a nakonec by mohly sloužit ke sledování hypersonických zbraní. Dlouhodobé, flexibilní a mnohostranné...


Robotaxi Pony.ai získalo v Číně licenci na provozování taxislužby

Společnost Pony.ai uvedla, že je prvním provozovatelem autonomních automobilů v zemi, která tak učinila. Start-up získal licenci na provoz 100 vozidel bez řidiče ve městě Kuang-čou, loni také získal souhlas se spuštěním placených služeb robotaxi bez řidiče v Pekingu, a od té doby začal nabízet své...


Americká pošta kupuje 50 000 nových rozvozových aut

Americká pošta (USPS) oproti původnímu plánu dvojnásobí nákupy elektrických vozidel. Šéf pošty Louis DeJoy prohlásil, že na základě úsilí o reformování služeb a zlepšujícího se výhledu usoudil, že zvýšení původně zamýšleného počtu elektrických vozidel z 5 000 na 10 019 dává smysl z provozního i...