USA brání firmám produkujícím pokročilé technologie v budování továren v Číně
Technologie
Foto: Shutterstock

USA brání firmám produkujícím pokročilé technologie v budování továren v Číně

Americké technologické společnosti, které obdrží federální finanční prostředky, budou mít zakázáno stavět v Číně zařízení pro „pokročilé technologie“. Nařídila to Bidenova administrativa.

10.09.22

Směrnice byly představeny jako součást plánu a balíku ve výši 50 miliard dolarů, zaměřeného na vybudování místního „čipového“ průmyslu. Dochází k tomu v době, kdy americké obchodní kruhy prosazují větší vládní podporu ve snaze snížit závislost na Číně. Americké firmy se totiž potýkají s globálním nedostatkem mikročipů, který zpomalil výrobu. 

„Budeme implementovat ochranu, abychom zajistili, že ti, kteří dostávají finanční prostředky na základě akce a legislativy CHIPS, nemohou ohrozit národní bezpečnost. Nesmějí tyto peníze používat k investicím v Číně a nemohou v Číně vyvíjet špičkové technologie po dobu deseti let,“ vysvětlila ministryně obchodu USA Gina Raimondová. 

„Společnosti, které obdrží peníze, mohou pouze rozšířit své vyspělé továrny v Číně tak, aby obsluhovaly čínský trh,“ dodala americká ministryně. USA a Čína jsou zablokovány v dlouhodobém sporu o obchod a technologie. 

V srpnu americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který váže 280 miliard dolarů na výrobu špičkových technologií a vědecký výzkum, a to uprostřed obav, že USA ztrácejí technologický náskok ve srovnání s Čínou. Investice zahrnují daňové úlevy pro společnosti, které budují závody na výrobu počítačových čipů v USA. 

USA v současnosti vyrábí zhruba 10 % celosvětové nabídky čipů, které jsou klíčové pro širokou škálu produktů od automobilů po mobilní telefony. Jde o pokles z téměř 40 % v roce 1990. 

Čínské velvyslanectví ve Washingtonu se postavilo proti návrhu zákona o čipech a označilo jej za krok připomínající „mentalitu studené války“. 

Někteří američtí výrobci čipů již pociťují dopady zásahu Washingtonu proti prodeji amerických technologií Číně. Začátkem tohoto měsíce bylo společnostem Nvidia a AMD americkými úředníky řečeno, aby zastavily prodej čipů na bázi umělé inteligence do Číny. Dan Ives z Wedbush Securities nazval omezení pro Nvidii ranou pod pás.

 

ZDROJ

Související

V americké loterii padla obří výhra 1,34 miliardy dolarů. Jak vyhrát?

Honba za druhým největším jackpotem americké loterie Mega Millions v historii je u konce. V okolí Chicaga byl prodán tiket, který výherci vynesl celých 1,337 miliard dolarů. Tiket znamená třetí nejvyšší jackpot ze všech amerických loterijních her a ukončil tak povyk, který se kolem Mega Millions...


Nová zbraň USA proti Rusku a Číně – nafukovací vzducholodě

Podle zprávy serveru Politico nyní USA investují do nafukovacích letounů, které mohou provádět sledování z výšky 18 až 28 kilometrů. Balony se mají stát součástí rozsáhlé sledovací sítě Pentagonu a nakonec by mohly sloužit ke sledování hypersonických zbraní. Dlouhodobé, flexibilní a mnohostranné...


Novou čínskou přehradu postaví pouze roboti

Čína do všech výše uvedených zdrojů investuje velké prostředky, přičemž nedávno oznámila výstavbu obrovské přehrady na Žluté řece v provincii Čching-chaj, která se nachází na Tibetské náhorní plošině. Předpokládá se, že po dokončení bude přehrada Yangqu vyrábět téměř pět miliard kilowatthodin...