Směrnice byly představeny jako součást plánu a balíku ve výši 50 miliard dolarů, zaměřeného na vybudování místního „čipového“ průmyslu. Dochází k tomu v době, kdy americké obchodní kruhy prosazují větší vládní podporu ve snaze snížit závislost na Číně. Americké firmy se totiž potýkají s globálním nedostatkem mikročipů, který zpomalil výrobu.
„Budeme implementovat ochranu, abychom zajistili, že ti, kteří dostávají finanční prostředky na základě akce a legislativy CHIPS, nemohou ohrozit národní bezpečnost. Nesmějí tyto peníze používat k investicím v Číně a nemohou v Číně vyvíjet špičkové technologie po dobu deseti let,“ vysvětlila ministryně obchodu USA Gina Raimondová.
„Společnosti, které obdrží peníze, mohou pouze rozšířit své vyspělé továrny v Číně tak, aby obsluhovaly čínský trh,“ dodala americká ministryně. USA a Čína jsou zablokovány v dlouhodobém sporu o obchod a technologie.
V srpnu americký prezident Joe Biden podepsal zákon, který váže 280 miliard dolarů na výrobu špičkových technologií a vědecký výzkum, a to uprostřed obav, že USA ztrácejí technologický náskok ve srovnání s Čínou. Investice zahrnují daňové úlevy pro společnosti, které budují závody na výrobu počítačových čipů v USA.
USA v současnosti vyrábí zhruba 10 % celosvětové nabídky čipů, které jsou klíčové pro širokou škálu produktů od automobilů po mobilní telefony. Jde o pokles z téměř 40 % v roce 1990.
Čínské velvyslanectví ve Washingtonu se postavilo proti návrhu zákona o čipech a označilo jej za krok připomínající „mentalitu studené války“.
Někteří američtí výrobci čipů již pociťují dopady zásahu Washingtonu proti prodeji amerických technologií Číně. Začátkem tohoto měsíce bylo společnostem Nvidia a AMD americkými úředníky řečeno, aby zastavily prodej čipů na bázi umělé inteligence do Číny. Dan Ives z Wedbush Securities nazval omezení pro Nvidii ranou pod pás.