Robotaxi Pony.ai získalo v Číně licenci na provozování taxislužby
Technologie
Foto: Shutterstock

Robotaxi Pony.ai získalo v Číně licenci na provozování taxislužby

Technologický start-up Pony.ai, podporovaný společností Toyota Motor Corp, uvedl, že v Číně získal taxilicenci, která některým jeho vozidlům bez řidiče umožní účtovat jízdné.

04.05.22

Společnost Pony.ai uvedla, že je prvním provozovatelem autonomních automobilů v zemi, která tak učinila.  Start-up získal licenci na provoz 100 vozidel bez řidiče ve městě Kuang-čou, loni také získal souhlas se spuštěním placených služeb robotaxi bez řidiče v Pekingu, a od té doby začal nabízet své služby zákazníkům. 

V Pekingu jsou ovšem podle mluvčího společnosti zkušební jízdy nabízeny v mnohem menší průmyslové zóně. Podle prohlášení společnosti začnou robotaxíky v Kuang-čou účtovat jízdné na celých 800 km čtverečních. Cestující mohou taxíky volat a platit za jízdy pomocí vlastní aplikace Pony.ai. 

Pony.ai zpočátku nasadí tyto vozy s bezpečnostními ovladači, ale očekává, že je odstraní v krátkém až středně dlouhém časovém rámci. Oznámení přichází v době, kdy řada start-upů nalévá miliardy dolarů do autonomních technologií s cílem stát se leadery trhu na poli mobility budoucnosti. 

Pony.ai působí ve Spojených státech a v Číně, svou technologii bez řidiče testuje na veřejných komunikacích v kalifornských městech Fremont a Milpitas a také v čínských městech Kuang-čou a Peking. 

V Číně se snaží prorazit mnoho místních podobně zaměřených start-upů. V posledních měsících získaly oficiální souhlas se zkušebním provozem pro službu robotaxi v šanghajské čtvrti Ťia-ting společnost Momenta a automobilka SAIC. Jde o krok, který následoval podobný projekt kroku v Kuang-čou pod patronátem Nissanu a služby Weride. Start-up AutoX podporovaný Alibabou v Šen-čenu také testuje robotická auta hlídaná pro jistotu řidičem ve vysoce přetížené městské oblasti s velkým provozem chodců a mopedů.

 

ZDROJ

Související

Čínské Weibo ukazuje polohu uživatelů, bojuje tím proti „špatnému chování“

Tento krok, oznámený na oficiálním účtu Weibo , získal přes 200 milionů zhlédnutí a byl široce diskutován, přičemž někteří uživatelé byli otřeseni snížením jejich online anonymity. „Zdá se, že každá IP adresa ti šeptá do ucha: Buď opatrný,“ okomentoval to uživatel Misty. Jiní naopak psali, že...


Čína plánuje vybudovat obří síť větrných a solárních elektráren v poušti

Aby ukázali, že nemluví jen tak do větru, tento týden země oznámila výstavbu 450 gigawattů (GW) solárních a větrných elektráren, které budou všechny postaveny v Gobi a dalších pouštích. Čína je již nyní světovým lídrem v oblasti obnovitelných zdrojů energie a v posledních letech se podílí na...


Americká pošta kupuje 50 000 nových rozvozových aut

Americká pošta (USPS) oproti původnímu plánu dvojnásobí nákupy elektrických vozidel. Šéf pošty Louis DeJoy prohlásil, že na základě úsilí o reformování služeb a zlepšujícího se výhledu usoudil, že zvýšení původně zamýšleného počtu elektrických vozidel z 5 000 na 10 019 dává smysl z provozního i...