Uživatelé Twitteru si často neuvědomují, že jejich profil je veřejný
Technologie
Foto: Shutterstock

Uživatelé Twitteru si často neuvědomují, že jejich profil je veřejný

Pokud jste nenastavili režim svého účtu na “soukromý”, vše, co na Twitteru zveřejníte, bude dostupné pro všechny uživatele. Mnoho lidí si to však neuvědomuje.

06.12.21

Podle studie amerického Pew Research Center, která analyzovala odpovědi více než 2500 majitelů twitterových účtů, bylo více než 83 % z nich přesvědčeno o tom, že jejich účty jsou soukromé (nebo si nebyli jisti), ačkoliv ve skutečnosti byl veškerý jejich obsah veřejný. Veřejný profil využívalo celkových 89 % dospělých, kteří byli do výzkumu zapojení. 21 % dospělých uvedlo, že si myslí, že “nikdo” k jejich zveřejněnému obsahu nemá přístup, a pouhá polovina dotázaných brala v úvahu, co o nich jejich tweety mohou prozradit.

Twitter je součástí virtuálního světa od roku 2006 – to znamená, že pokud jste se jeho součástí stali “hned zkraje”, od založení svého účtu jste pravděpodobně sami prošli určitým vývojem. Možná, že se vaše názory změnily, a možná za sebou máte kus twitterové historie, na kterou byste dnes nebyli příliš hrdí. Věc se má tak: všechny tweety jsou implicitně veřejné – to znamená, že je vidí kdokoliv, kdo se na Twitteru aktuálně pohybuje, bez ohledu na to, zda má svůj vlastní účet nebo ne.

Existuje způsob, jak omezit přístup k Vašim tweetům. Návod je k dispozici přímo na Twitteru, stačí se trochu porozhlédnout. Za zmínku ale stojí, že ani soukromý profil nezaručí, že vaše posty uvidí jen uživatelé, pro které jste je zveřejnili. Pokud váš účet někdo sleduje, má přístup ke všemu, co zveřejníte. A nic jim nebrání udělat screenshot kteréhokoliv vašeho postu a ten pustit do světa. Na Twitteru tak nebude jen to, co tak nikdy nenapíšete.

Ze studie vzešlo také několik zajímavých postřehů o tom, jak uživatelé Twitter vnímají: 46 % z dotazovaných uvedlo, že díky Twitteru “lépe chápou současné dění”, a zhruba čtvrtina připustila, že sledování Twitteru “zvýšilo stress, který prožívají”. Není bez zajímavosti, že 33 % uživatelů vnímá informace, které Twitter poskytuje, jako “zavádějící a nepřesné”. Více než polovina dotazovaných to vnímá jako jeden z hlavních problémů platformy.

Z pohledu aktivního využívání platformy stojí za zmínku, že 25 % top uživatelů tvoří neuvěřitelných 97 % veškerého zveřejněného obsahu (ve Spojených státech). Podobná studie nebyla v České republice ještě provedena – nechce se toho někdo ze čtenářů ujmout?

 

 

ZDROJ

Související

Kam směřují nové sociální sítě?

Proč vznikají nové sítě Každý den na sociálních sítích přibývají stovky tisíc nových uživatelů – zejména dospívajících mladých lidí. Na Facebooku jsou jejich prarodiče, na Instagramu jejich rodiče, nejmladší generace proto přirozeně touží po virtuálním prostoru, který bude mít pro sebe. Mladí lidé...


Twitterový účet indického premiéra Modiho položil bitcoinový tweet

Je známo, že fake news jsou na sociálních sítích velmi čteným, sdíleným a také proklikávaným druhem obsahu. Nedávno se o tom přesvědčili i správci twitterového účtu Narendry Modiho, současného indického premiéra. Na účtu, který má více než 70 milionů sledujících, se objevila zpráva, že Indie...


Výkonný ředitel Twitteru Jack Dorsey odstoupil, nahradil ho Parag Agrawal

Spoluzakladatel a výkonný ředitel Twitteru odstoupil ze své pozice, ve které ho nahradil dosavadní technický ředitel Parag Agrawal. Členem představenstva zůstává Dorsey do konce svého funkčního období v roce 2022, uvedl ve svém pátečním prohlášení Twitter. “Rozhodl jsem se odejít z Twitteru,...