Švédsko-český startup automatizuje práci s daty. Chce ušetřit čas analytikům
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Švédsko-český startup automatizuje práci s daty. Chce ušetřit čas analytikům

Žádná úspěšná firma se dnes neobejde bez rychlé adaptace na neustále se měnící podmínky na trhu. Zjišťování chování cílové skupiny, nových trendů a konkurence tak může být pro další rozvoj firmy klíčové.

30.10.22

Zpracování dat je ale často velmi pomalé, náročné a hlavně manuální. Mnoho společností se navíc spoléhá pouze na svá interní data. Česko-švédský startup Forloop.ai proto vytvořil platformu pro automatizaci práce s externími daty, která šetří zdroje i čas datovým analytikům.

Až osmdesát procent času stráví datový analytik tříděním dat do podoby, kterou lze dále upravovat. Pro každodenní využití dat je také často nutné umět programovat. Forloop.ai dokáže velkou část této manuální práce eliminovat, a to díky algoritmům, které automaticky kontrolují kvalitu dat. Platforma navíc dává uživatelům na výběr, zda si procesy nakódují sami, nebo je vytvoří zcela bez nutnosti znalosti programování.

„Všiml jsem si, že využití externích dat uvnitř jejich produktu v reálném čase je pro mnoho společností důležitým cílem. Bohužel většina z nich má společné to, že realizace projektů jim často trvá měsíce – od návrhu až po finální aplikaci. Byl jsem přesvědčen, že musí existovat rychlejší způsob,“ vysvětluje vznik společnosti technický ředitel a spoluzakladatel Forloop.ai Dominik Vach.

„Od desítek datových analytiků jsme se navíc dozvěděli, že během covidové pandemie se společnosti obvykle rozhodovaly na základě modelů z předchozích období, což však přestalo být efektivní. Začali jsme tedy přemýšlet, jak jim pomoci reagovat na změny na trhu rychleji,“ dodává.

„Vidíme také, že se startupy často potýkají s problémem takzvaného studeného startu. Zakladatelé chtějí do svého produktu vložit umělou inteligenci nebo strojové učení, ale nemají k tomu dostatek dat. My pro ně hledáme řešení,“ doplňuje spoluzakladatel Sebastian Berg.

Nemovitosti i logistika

Vizí společnosti Forloop je nabídnout nástroj, díky kterému budou datoví vědci a analytici produktivnější. Usiluje o to, aby vytváření datových procesů pomocí strojové inteligence bylo nejméně desetkrát snazší a rychlejší. Analytici se tak budou moci soustředit na řešení složitějších aspektů matematických procesů, nikoliv na mikromanagement dat.

Mezi své zákazníky již firma počítá různé společnosti – například na trhu s nemovitostmi systém využívají firmy k automatizaci správného hodnocení nemovitostí. Platforma se však hodí vždy, když se jedná o data z obtížně zpracovatelných zdrojů (bez rozhraní API) nebo když je potřeba tyto zdroje často aktualizovat. Například v logistice se nástroj používá ke sledování nákladů a kapacit vozidel, fondy rizikového kapitálu ho mohou využít k přilákání startupů nebo ho lze využít v e-komerci k dynamické optimalizaci cen a párování produktů.

V průběhu příštího roku plánuje Forloop zvýšit příjmy, zčtyřnásobit počet uživatelů a vstoupit na americký trh. Zakladatelé se také chtějí zaměřit na to, aby mohl nativně běžet v cloudu a zvládat složitější datové procesy ve větších objemech.

875 tisíc eur od investorů

Startup nyní získal zhruba 875 tisíc eur od českých i zahraničních investorů. Investičního kola se zúčastnily ty fondy, které se zaměřují na startupy v rané fázi – DEPO Ventures, berlínský APX (Axel-Springer & Porsche Ventures), amsterdamský Rockstart Ventures a pražské fondy Fazole Ventures a Startguide. Forloop podporuje také několik andělských investorů z České republiky, Německa, Nizozemska, Švédska a Dánska, kteří přinášejí strategické zkušenosti jak z technologického hlediska, tak z předních společností založených na datech, jako jsou Microsoft, eBay, Peltarion, Capdesk, Omio a Trade Republic.

„Každý, kdo se někdy pokoušel o trochu složitější analýzu externích dat, ví, že se současnými nástroji se buď neobejdete bez solidních základů v datové analytice a programování, nebo naopak budete muset dělat kompromisy, protože současná ‚nekódovaná‘ řešení prostě nejsou dostatečně flexibilní. Forloop má za úkol zpřístupnit sílu dat všem, což naplňuje naši tezi o budoucnosti práce,“ říká partner DEPO Ventures Michal Ciffr.

 

ZDROJ

Související

Blíží se doba, kdy banky naše potřeby budou znát dříve než my sami? Ptali jsme se Jaroslava Bělky

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #26 - Jaroslav Bělka Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Jsi Data Executive Director v ČSOB. Co si pod tím můžeme představit? Zní to honosně, ale znamená to, že společně se svými kolegy odpovídám za všechno, co se týká...


Prague Studios staví high-tech stage. Nabídne revoluční technologii LED Volume

Sedmá stage se bude nacházet v blízkosti těch ostatních společnosti Prague Studia – v bývalé průmyslové zóně v pražských Letňanech. Pokud půjdou práce podle plánu, scéna se otevře v květnu 2023. Už nyní je zamluvená. Prvním projektem, který se tam bude natáčet, je třetí série sci-fi seriálu Nadace...


Robot, který by nahradil stavebního dělníka, je zatím nereálná představa

Možná překvapivě k tomu, jak se odvětví často prezentuje, průzkum ukazuje, že české stavebnictví je vnímáno jako obor inovací i jako perspektivní studijní obor s uplatněním v praxi. Z průzkumu také jednoznačně vyplývá, že dnešní stavebnictví není vnímáno jako obor digitalizace, automatizace a...