Švédsko-český startup automatizuje práci s daty. Chce ušetřit čas analytikům
Startup scéna
Foto: Shutterstock

Švédsko-český startup automatizuje práci s daty. Chce ušetřit čas analytikům

Žádná úspěšná firma se dnes neobejde bez rychlé adaptace na neustále se měnící podmínky na trhu. Zjišťování chování cílové skupiny, nových trendů a konkurence tak může být pro další rozvoj firmy klíčové.

30.10.22

Zpracování dat je ale často velmi pomalé, náročné a hlavně manuální. Mnoho společností se navíc spoléhá pouze na svá interní data. Česko-švédský startup Forloop.ai proto vytvořil platformu pro automatizaci práce s externími daty, která šetří zdroje i čas datovým analytikům.

Až osmdesát procent času stráví datový analytik tříděním dat do podoby, kterou lze dále upravovat. Pro každodenní využití dat je také často nutné umět programovat. Forloop.ai dokáže velkou část této manuální práce eliminovat, a to díky algoritmům, které automaticky kontrolují kvalitu dat. Platforma navíc dává uživatelům na výběr, zda si procesy nakódují sami, nebo je vytvoří zcela bez nutnosti znalosti programování.

„Všiml jsem si, že využití externích dat uvnitř jejich produktu v reálném čase je pro mnoho společností důležitým cílem. Bohužel většina z nich má společné to, že realizace projektů jim často trvá měsíce – od návrhu až po finální aplikaci. Byl jsem přesvědčen, že musí existovat rychlejší způsob,“ vysvětluje vznik společnosti technický ředitel a spoluzakladatel Forloop.ai Dominik Vach.

„Od desítek datových analytiků jsme se navíc dozvěděli, že během covidové pandemie se společnosti obvykle rozhodovaly na základě modelů z předchozích období, což však přestalo být efektivní. Začali jsme tedy přemýšlet, jak jim pomoci reagovat na změny na trhu rychleji,“ dodává.

„Vidíme také, že se startupy často potýkají s problémem takzvaného studeného startu. Zakladatelé chtějí do svého produktu vložit umělou inteligenci nebo strojové učení, ale nemají k tomu dostatek dat. My pro ně hledáme řešení,“ doplňuje spoluzakladatel Sebastian Berg.

Nemovitosti i logistika

Vizí společnosti Forloop je nabídnout nástroj, díky kterému budou datoví vědci a analytici produktivnější. Usiluje o to, aby vytváření datových procesů pomocí strojové inteligence bylo nejméně desetkrát snazší a rychlejší. Analytici se tak budou moci soustředit na řešení složitějších aspektů matematických procesů, nikoliv na mikromanagement dat.

Mezi své zákazníky již firma počítá různé společnosti – například na trhu s nemovitostmi systém využívají firmy k automatizaci správného hodnocení nemovitostí. Platforma se však hodí vždy, když se jedná o data z obtížně zpracovatelných zdrojů (bez rozhraní API) nebo když je potřeba tyto zdroje často aktualizovat. Například v logistice se nástroj používá ke sledování nákladů a kapacit vozidel, fondy rizikového kapitálu ho mohou využít k přilákání startupů nebo ho lze využít v e-komerci k dynamické optimalizaci cen a párování produktů.

V průběhu příštího roku plánuje Forloop zvýšit příjmy, zčtyřnásobit počet uživatelů a vstoupit na americký trh. Zakladatelé se také chtějí zaměřit na to, aby mohl nativně běžet v cloudu a zvládat složitější datové procesy ve větších objemech.

875 tisíc eur od investorů

Startup nyní získal zhruba 875 tisíc eur od českých i zahraničních investorů. Investičního kola se zúčastnily ty fondy, které se zaměřují na startupy v rané fázi – DEPO Ventures, berlínský APX (Axel-Springer & Porsche Ventures), amsterdamský Rockstart Ventures a pražské fondy Fazole Ventures a Startguide. Forloop podporuje také několik andělských investorů z České republiky, Německa, Nizozemska, Švédska a Dánska, kteří přinášejí strategické zkušenosti jak z technologického hlediska, tak z předních společností založených na datech, jako jsou Microsoft, eBay, Peltarion, Capdesk, Omio a Trade Republic.

„Každý, kdo se někdy pokoušel o trochu složitější analýzu externích dat, ví, že se současnými nástroji se buď neobejdete bez solidních základů v datové analytice a programování, nebo naopak budete muset dělat kompromisy, protože současná ‚nekódovaná‘ řešení prostě nejsou dostatečně flexibilní. Forloop má za úkol zpřístupnit sílu dat všem, což naplňuje naši tezi o budoucnosti práce,“ říká partner DEPO Ventures Michal Ciffr.

 

ZDROJ

Související


Jak funguje český influencer marketing nám prozradil Peter Varga

6Dhub.cz · CZECHárna Petra Beneše #30 - Peter Varga Pokud si chcete přidat Czechárnu Petra Beneše na Spotify, můžete tak učinit ZDE . Peter, na tvých 37 let máš za sebou poměrně zajímavou kariéru, během které jsi pracovně strávil dva roky v Thajsku. Na co z té doby nejvíce vzpomínáš? Pracoval jsem...


Bratři z Hradce Králové digitalizují strojírenský trh. Nyní získali 900 tisíc eur

Bratři Jakub a Milan Málkovi z Hradce Králové trh strojírenské výroby digitalizují už šest let. Zpočátku nabízeli katalog strojírenských firem Kooperace.cz, který rozšířili na tržiště volných strojírenských kapacit. Do projektu se zapojilo více než 1300 malých a středních podniků. Ukázalo se ale,...