Umělé dělohy rozeštvaly Twitter. A rozpoutal to Elon Musk
Technologie
Foto: Shutterstock

Umělé dělohy rozeštvaly Twitter. A rozpoutal to Elon Musk

Na Twitteru se nedávno rozpoutala diskuze, o kterou nikdo nestál. Stalo se tak poté, co nejbohatší muž světa prohlásil, že se „obává populačního kolapsu“ a bez vysvětlení dodal, že „prognózy OSN jsou naprostý nesmysl“.

08.02.22

Elon Musk řídí automobilku i raketovou společnost. A stále častěji vykřikuje, že lidstvo je odsouzeno k zániku, protože nemá dost dětí na to, aby mohlo kolonizovat Mars. To je evidentně něco, co Musk považuje za zcela nezbytné. (Přestože Země je, jak známo, skvělé místo k životu.) 

Protože na všechno, co Musk napíše na Twitter, lidé reagují buď s hluboce nábožnou úctou, nebo s bezbřehým vztekem, začala i po zveřejnění tohoto příspěvku povinná názorová bitva. Asi není žádný div, že ne všem se tento nápad líbil, a tak se Twitter rychle zvrhl v celodenní diskusi o tom, zda jsou syntetické dělohy opravdu pro záchranu lidstva nezbytné. 

Zde je pro představu několik reakcí: 

„Dovolte mi navrhnout mnohem méně technologické řešení: sociální dávky.“

„Důvod, proč se většina lidí rozhoduje nemít děti, nespočívá v tom, že by jim chyběly umělé dělohy. Je to proto, že se čím dál víc zdá, že k tomu, aby děti měli, musí být milionáři.“

Toto jsou poměrně dobré argumenty, které mohly diskuzi uzavřít. To se však nestalo, protože se do ní vložil Vitalik Buterin, spoluzakladatel krypto společnosti Ethereum, který přišel s tím, že syntetické dělohy by mohly vyřešit nerovnost. Aby svůj názor obhájil, připojil graf ukazující, jak výdělky žen po porodu klesají. Jeho komentář vedl velmi rychle ke spravedlivé kritice v tom smyslu, že „muži raději vyvinou robotické dělohy, než aby se zasadili o dobře placenou rodičovskou dovolenou“.

I přesto však i někteří další myšlence Muska vyjádřili podporu, mezi nimi i bývalý technický ředitel společnosti Coinbase a rizikový kapitalista Balaji Srinivasan, který při té příležitosti odkázal na rozšíření umělého oplodnění. Claire Lehmannová, zakladatelka online časopisu Quillette, kde prý „žijí svobodné myšlenky“, k tomu pak správně poznamenala, že koncept umělých děloh není „šíleným novodobým nápadem“, ale spíše něčím, co feministky, včetně Shulamith Firestoneové, vymýšlely už před lety.

Z toho všeho plyne, že pokud chcete vést složitou etickou diskusi o budoucnosti lidského druhu, existuje jen jedno místo, které za to stojí: Twitter.com.

 

ZDROJ

Související

Instagram a Facebook si nechají za ověření účtu platit

Meta Verified bude stát 11,99 $ měsíčně na webu nebo 14,99 $ pro uživatele iPhonů. Tato novinka začala nejdříve platit v Austrálii a na Novém Zélandu. Mark Zuckerberg, výkonný ředitel společnosti Meta, uvedl, že tento krok zlepší zabezpečení a autentičnost aplikací sociálních médií. Tento krok...


Musk údajně prosadil změnu algoritmu, aby zvýhodnil své tweety

Elon Musk naléhal na inženýry na Twitteru, aby upravili algoritmus sociální sítě tak, aby upřednostňoval jeho tweety, což vedlo k zahlcení uživatelů Twitteru Muskovými tweety. Uvedl to specializovaný magazín Platformer . Majitel a generální ředitel Twitteru nesl nelibě, že jeho tweet na podporu...


Zakladatel Twitteru Jack Dorsey spouští novou sociální síť

Než si sbalíte kufry a vydáte se vstříc „modré obloze“, je potřeba říct, že Bluesky funguje v současné době pouze v neveřejném beta testování. Podle dostupných informací by se však měla brzy dostat na veřejnost. O Bluesky zatím není k dispozici mnoho informací, alespoň co se týče funkcí nebo...