Twitterový účet indického premiéra Modiho položil bitcoinový tweet
Technologie
Foto: Shutterstock

Twitterový účet indického premiéra Modiho položil bitcoinový tweet

Twitterový účet indického premiéra Narendry Modiho byl opět napaden. I tentokrát se na něm objevila zpráva z kategorie fake news.

15.12.21

Je známo, že fake news jsou na sociálních sítích velmi čteným, sdíleným a také proklikávaným druhem obsahu. Nedávno se o tom přesvědčili i správci twitterového účtu Narendry Modiho, současného indického premiéra. 

Na účtu, který má více než 70 milionů sledujících, se objevila zpráva, že Indie přijala bitcoin jako zákonné platidlo a bude ho distribuovat všem občanům. Premiérova kancelář tweet velmi rychle smazala a sdělila veřejnosti, že účet premiéra Modiho byl kompromitován jenom velmi krátkou dobu. 

Nejde o první incident indického premiérského twitterového účtu tohoto druhu. Premiér Modi, mimochodem na Twitteru velmi plodný přispěvatel, se s hacknutím už jednou setkal. Minulý rok byl jeho účet také napaden a vydal tweet vyzývající lidi, aby přispěli do falešného fondu na pomoc proti koronaviru. 

Modiho účet je velmi zajímavým terčem hackerů, jelikož jde o nejsledovanějšího světového politika, který publikoval už přes 30 000 tweetů. Smazaný tweet z jeho hlavního a nejsledovanějšího účtu @narendramodi uváděl, že indická vláda oficiálně nakoupila 500 bitcoinů a rozdává je všem obyvatelům země. 

Nejnovější hack byl dobře načasován, jelikož přišel v době, kdy se Indie připravuje zasáhnout proti vzkvétajícímu obchodu s kryptoměnami a tento měsíc bude pravděpodobně předložen parlamentu nový zákon. 

Sám premiér Modi minulý měsíc prohlásil, že kryptoměny mohou „zkazit indickou“ mládež“. O to překvapivější bylo sdělení oficiálního účtu, vyznívající přesně opačně. A není divu, že toto oznámení podstrčené hackery mezi indickými sledujícími způsobilo poprask.

 

 

ZDROJ

 

Související

Kam směřují nové sociální sítě?

Proč vznikají nové sítě Každý den na sociálních sítích přibývají stovky tisíc nových uživatelů – zejména dospívajících mladých lidí. Na Facebooku jsou jejich prarodiče, na Instagramu jejich rodiče, nejmladší generace proto přirozeně touží po virtuálním prostoru, který bude mít pro sebe. Mladí lidé...


Výkonný ředitel Twitteru Jack Dorsey odstoupil, nahradil ho Parag Agrawal

Spoluzakladatel a výkonný ředitel Twitteru odstoupil ze své pozice, ve které ho nahradil dosavadní technický ředitel Parag Agrawal. Členem představenstva zůstává Dorsey do konce svého funkčního období v roce 2022, uvedl ve svém pátečním prohlášení Twitter. “Rozhodl jsem se odejít z Twitteru,...


Uživatelé Twitteru si často neuvědomují, že jejich profil je veřejný

Podle studie amerického Pew Research Center, která analyzovala odpovědi více než 2500 majitelů twitterových účtů, bylo více než 83 % z nich přesvědčeno o tom, že jejich účty jsou soukromé (nebo si nebyli jisti), ačkoliv ve skutečnosti byl veškerý jejich obsah veřejný. Veřejný profil využívalo...