Pražané mohou dobíjet své elektromobily z chytrých lamp
Technologie
Foto: Shutterstock

Pražané mohou dobíjet své elektromobily z chytrých lamp

Počet elektromobilů v Česku roste. Podle oficiálních odhadů by jich do roku 2030 mohlo být až sto tisíc. Většina z nich přitom bude v hlavním městě. Praha se proto rozhodla zvýšit počet dostupných dobíjecích stanic. Řidiči je najdou mimo jiné na chytrých sloupech veřejného osvětlení lemujících ulice pražských Vinohrad. Informuje o tom Radio Prague International.

22.12.22

Aby instalace nezacláněly na chodnících, jsou elektrické nabíječky zabudovány do vybraných městských lamp. Jde o černé skříňky s kabely a piktogramy vysvětlujícími to, jak stanici používat. Většina stanic umožňuje nabíjení dvou vozidel najednou.

Až do konce roku mohou Pražané nabíjet svá auta zdarma bez registrace, stačí jen připojit kabel. Od příštího roku bude možné nabíjet dvěma způsoby. Prvním je jednorázové dobití bez registrace prostřednictvím QR kódu. Druhou možností je dobití prostřednictvím registrace, kdy řidiči dostanou dobíjecí čip.

„Prostřednictvím registrace dochází k fakturaci. Můžete si zvolit preferovaný způsob platby. Výhoda být registrovaným zákazníkem znamená nižší cenu, ale také dostupný zákaznický servis,“ vysvětlil předseda představenstva společnosti Technologie hlavního města Prahy Tomáš Jílek.

V Praze na Vinohradech je nyní instalováno celkem třináct nových nabíječek. Stanice řidiči najdou v Moravské, Korunní, Chodské, Kladské a Slezské ulici. V příštím roce budou instalovány i v dalších pražských čtvrtích.

Celorepubliková síť

Pokračuje i snaha o vytvoření husté a spolehlivé dobíjecí sítě po celé republice. Tři největší operátoři, ČEZ, Pražská energetika (PRE) a E.ON, kteří se na tuzemské síti podílejí zhruba dvěma třetinami, aktuálně hlásí celkem 1 266 dobíjecích stanic s 2 462 dobíjecími místy.

Ze statistik Centra dopravního výzkumu vyplývá, že počet stanic v posledních třech letech neustále roste tempem zhruba tří set ročně. Ve srovnání s rokem 2020 je nyní počet nabíječek pro elektromobily téměř dvojnásobný.

Podle údajů Skupiny ČEZ připadá v České republice na sto elektromobilů 22 dobíjecích stanic, zatímco unijní průměr je patnáct stanic. Podíl rychlonabíjecích a ultrarychlých dobíjecích stanic v Česku činí 57 procent, zatímco evropský průměr je devět procent.

Skutečnost, že podíl elektromobilů v poměru ke konvenčním typům automobilů je v Česku stále nízký, v současné době působí ve prospěch těch řidičů, kteří elektromobily vlastní.

Řidiči také využívají pohodlnějšího způsobu placení v elektromobilitě. Nyní už totiž není nutné mít několik různých čipů pro odběr energie od každého dodavatele zvlášť, jak tomu bylo donedávna. Například společnost Axigon poskytuje kartu Energocard akceptovanou v tuzemsku na dobíjecích stanicích ČEZ, PRE a E.ON a současně v síti SMATRICS v Rakousku, EnBW v Německu a Ionity v celé Evropě.

 

ZDROJ

Související

Tramvají nebo autobusem? Mapa ukazuje Pražanům polohu vozů i to, jestli si v nich nabijí mobil

Jakkoliv se Praha pyšní hustou sítí městské hromadné dopravy, dochází ke zpožděním. On-line mapa ukazuje přesnou polohu všech vozidel v reálném čase. Lidé v Praze a ve středních Čechách se tak mohou podívat, kde přesně se nacházejí jednotlivé vlaky, metra, tramvaje, autobusy nebo přívozy, jaké...


„Sloni“ a Pendolina dostanou ETCS od francouzské firmy Alstom

Sedm vysokorychlostních vlaků Pendolino, které provozují České dráhy, vyrábí právě Alstom. Nyní budou vybaveny nejnovějším systémem ETCS tohoto francouzského dodavatele – ETCS Level 2 Baseline 3. Elektrické dvoupodlažní vlaky, které budou rovněž vybaveny digitálním zabezpečovacím systémem,...


Správa železnic bude využívat digitální mapy založené na technologii Hexagonu

Hexagon je světovým lídrem v oblasti řešení digitální reality. Kombinuje senzorové, softwarové a autonomní technologie. Pořízením přesných geodetických měření a digitalizací informací o majetku a infrastruktuře může Správa železnic jakožto provozovatel získat přesné informace o železniční síti a...