Telegram oznámil, že skupinové videohovory nyní umožní připojení a účast až 1 000 uživatelů. Počet účastníků, kteří mohou sdílet video z fotoaparátu nebo obrazovky, je mnohem menší (je omezen na 30) ale až 970 dalších se může připojit k hovoru a sledovat ho. A to prý není všechno, do budoucna se chatovací platforma chystá ještě navýšit počty účastníků, respektive diváků videohovorů. Vtipnou zmínku, že se bude Telegram tak dlouho vylepšovat, dokud nebude moct obsloužit ve videohovoru všechny lidi na planetě, je samozřejmě třeba brát s rezervou, ovšem zdá se, že možnosti pro více diváků tu jsou.
Rozšíření počtu diváků pro skupinové videohovory přichází jen měsíc poté, co Telegram tuto funkci spustil. Nové oznámení Telegramu také odhaluje několik dalších novinek, včetně video zpráv s vyšším rozlišením a možnosti jejich rozšíření, sdílení obrazovky pro individuální volání a třeba odkazy s časovými razítky.
Rozšíření skupinových videohovorů je pro některé uživatele potenciálně užitečnou věcí, ale jako u všech záležitostí souvisejících s Telegramem není toto rozšíření přístupu ke sdílení obsahu na platformě tak cool, jak by mohlo být. Je to proto, jak Telegram přistupuje k hlídání materiálu sdíleného v soukromých chatech.
Stránka FAQ společnosti to řeší přímo otázkou: „Telegram obsahuje nezákonný obsah. Jak jej odstraním?“ Odpověď zní: „Všechny chaty Telegramu a skupinové chaty jsou mezi jejich účastníky soukromé. Nezpracováváme žádné žádosti, které se jich týkají.“
Tato zásada má nejrůznější důsledky pro druhy obsahu, které lze sdílet za příslovečnými zavřenými dveřmi soukromého chatu. Podle některých odborníků nedělá Telegram pro ochranu svých uživatelů prakticky nic. Někteří to berou jako výhodu, jiní jako závažný problém.
Například uživatelé konkurenčního WhatsAppu (ten je pod křídly Facebooku) mohou hlásit problematický obsah a uživatele, což může vyústit až k deaktivaci účtu a hlášení úřadům. Facebook pak používá automatizovanou technologii, která brání uživatelům zveřejňovat pornografii v soukromých skupinách.
Ať už jsou přístupy provozovatelů komunikačních platforem jakékoliv, vždy je třeba myslet na to, že to, co sdílíme, se kdykoliv může objevit veřejně přístupné komukoliv. Každopádně novinka Telegramu přitáhne k této doposud spíše alternativní platformě nabízející šifrovanou komunikaci větší pozornost běžných uživatelů, kteří se svých zvyků rozhodně vzdávat nebudou.