Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /www/doc/www.6dhub.cz/www/templates/6dhub/html/com_k2/default/item.php on line 37
Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok
Technologie

Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok

10.05.21

Jan Handl, 20. 09. 20

Prezident čínského vládního think tanku China Academy for Information and Communications Technology (CAICT) oznámil, že 5G sít nyní využívá více než 110 milionů Číňanů.

Čína z hlediska počtu uživatelů největším 5G trhem. Vládní think tank označil tento mezník za velký úspěch, hlavně s přihlédnutím k tomu, že čínští operátoři začali zákazníkům služby v nové síti nabízet před necelým rokem. Licence pro komerční využití sítí přitom mobilním operátorům začal čínský regulátor udělovat před rokem.

Počet uživatelů 5G sítí je ale v celkovém počtu uživatelů mobilních služeb v Číně stále jen malou částí. V červnu tři čínští státní operátoři společně obhospodařovali přibližně 1,6 miliardy předplatitelů. Číslo naznačuje, že 1,4 miliardy obyvatel Číny vlastní v průměru více než jedno mobilní zařízení připojené k internetu.

Ambicí Číny v oblasti 5G je spojení sil vlády, operátory, výrobci telekomunikačních zařízení a vývojářů softwaru. Zákazníci mají symbiózu pocítit hlavně ve viditelném zlepšení rychlosti sítě, takže operátoři poměrně agresivně budují infrastrukturu po celé zemi, co července bylo v Číně postaveno více než 460 000 věží šířících signál.

Čína tak každý týden vybudovala v průměru 15 000 nových základnových stanic 5G. Jejich počet se podle vládních plánů má do knoce roku zvýšit na 600 000, což má znamenat pokrytí všech velkých měst v jednotlivých provinciích. Jasným vítězem čínského tlaku na budování 5G sítě je firma Huawei, která vyrábí jak 5G zařízení, tak infrastrukturu tvořící základy sítě nové generace.

Huawei, Oppo, Xiaomi a další jejich lokální konkurenti nyní spěchají s uvedením nových modelů telefonů kompatibilních s 5G. Podle nedávných údajů zveřejněných CAICT Čína v letošním roce dosud prodala více než 93 milionů 5G mobilních telefonů. Telefony 5G tak v srpnu představovaly 60 % z celkových dodávek nových mobilních telefonů.

Rychlý přechod Číny na technologie 5G také zvyšuje potřebu nových hardwarových součástek, jako jsou například integrované obvody. Země v první polovině roku 2020 vyrobila více než 100 miliard integrovaných obvodů, což představuje meziroční nárůst o 16,4 %. V červenci to uvedly čínské oficiální zdroje a dodaly, že velká část poptávky pochází z projektů souvisejících s 5G.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...