Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok
Technologie

Čína dosáhla na 110 milionů uživatelů 5G sítě za méně než rok

10.05.21

Jan Handl, 20. 09. 20

Prezident čínského vládního think tanku China Academy for Information and Communications Technology (CAICT) oznámil, že 5G sít nyní využívá více než 110 milionů Číňanů.

Čína z hlediska počtu uživatelů největším 5G trhem. Vládní think tank označil tento mezník za velký úspěch, hlavně s přihlédnutím k tomu, že čínští operátoři začali zákazníkům služby v nové síti nabízet před necelým rokem. Licence pro komerční využití sítí přitom mobilním operátorům začal čínský regulátor udělovat před rokem.

Počet uživatelů 5G sítí je ale v celkovém počtu uživatelů mobilních služeb v Číně stále jen malou částí. V červnu tři čínští státní operátoři společně obhospodařovali přibližně 1,6 miliardy předplatitelů. Číslo naznačuje, že 1,4 miliardy obyvatel Číny vlastní v průměru více než jedno mobilní zařízení připojené k internetu.

Ambicí Číny v oblasti 5G je spojení sil vlády, operátory, výrobci telekomunikačních zařízení a vývojářů softwaru. Zákazníci mají symbiózu pocítit hlavně ve viditelném zlepšení rychlosti sítě, takže operátoři poměrně agresivně budují infrastrukturu po celé zemi, co července bylo v Číně postaveno více než 460 000 věží šířících signál.

Čína tak každý týden vybudovala v průměru 15 000 nových základnových stanic 5G. Jejich počet se podle vládních plánů má do knoce roku zvýšit na 600 000, což má znamenat pokrytí všech velkých měst v jednotlivých provinciích. Jasným vítězem čínského tlaku na budování 5G sítě je firma Huawei, která vyrábí jak 5G zařízení, tak infrastrukturu tvořící základy sítě nové generace.

Huawei, Oppo, Xiaomi a další jejich lokální konkurenti nyní spěchají s uvedením nových modelů telefonů kompatibilních s 5G. Podle nedávných údajů zveřejněných CAICT Čína v letošním roce dosud prodala více než 93 milionů 5G mobilních telefonů. Telefony 5G tak v srpnu představovaly 60 % z celkových dodávek nových mobilních telefonů.

Rychlý přechod Číny na technologie 5G také zvyšuje potřebu nových hardwarových součástek, jako jsou například integrované obvody. Země v první polovině roku 2020 vyrobila více než 100 miliard integrovaných obvodů, což představuje meziroční nárůst o 16,4 %. V červenci to uvedly čínské oficiální zdroje a dodaly, že velká část poptávky pochází z projektů souvisejících s 5G.

Tento článek je chráněn pomocí blockchainové služby Mytitle.

Související

TikTok označuje účty státních médií z více než 40 zemí, včetně českých

TikTok začal označovat média nějakým způsobem propojená se státem na více než 40 trzích, včetně USA, Kanady a velké části Evropy. Nejde o úplně nový projekt, protože už v roce 2022 se rozběhl pilotní program probíhající v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině. Ve více než výbušném prostoru si tedy TikTok...


Světové prvenství Francie: Rekord v přenosové rychlosti dat věští slibnou budoucnost pro uživatele i celou zemi

Tento údaj je založen na existujících veřejných záznamech přenosové rychlosti v terénních podmínkách. Rekord dosud nebyl ratifikován. Tento milník jednoznačně dokazuje, že je současná infrastruktura společnosti Orange plně připravena na přenosové technologie, které se mohou v následující dekádě...


Aquaponie ušetří naproti klasickému zemědělství až 95 % vody, říká odborník

V aquaponii hrají významnou roli ryby. Jak se na celém procesu podílejí? Když dovolíte, začnu tím, že pokročilá aquaponie využívá výhody dvou vzájemně propojených ekosystémů k produkci udržitelných potravin. To vše bez použití umělých hnojiv a agrochemií. Jedním ekosystémem je ekosystém rostlin a...