Starlink testuje internetové služby pro letadla
Technologie
Foto: Shutterstock

Starlink testuje internetové služby pro letadla

Podle zprávy agentury Bloomberg z listopadu 2021 testuje Starlink, satelitní internetová služba společnosti SpaceX, v „několika letadlech“ svou novou službu.

14.12.21

„Věříme, že leteckým společnostem zajistí internetové spojení během letů co nejdříve,“ řekl viceprezident pro komerční prodej Starlink Jonathan Hofeller. Zároveň dodal, že Starlink staví na svém montážním místě blízko Seattlu šest satelitů týdně. 

Cílem společnosti Starlink je prodávat internetové připojení téměř komukoliv na planetě prostřednictvím rostoucí sítě soukromých satelitů obíhajících nad Zemí. V srpnu roku 2021 řekl zakladatel a výkonný ředitel SpaceX Elon Musk, že společnost Starlink už dodala 100 000 satelitních internetových terminálů zákazníkům ve 14 zemích. 

Stejně jako stávající poskytovatelé satelitního internetu, chce i Starlink prodávat přístup k internetu zejména lidem ve venkovských oblastech a jiných částech světa, kterým zatím přístup k vysokorychlostnímu širokopásmovému připojení chybí. „Starlink je ideální pro oblasti na zeměkouli, kde bylo připojení obvykle výzvou," píše se na stránkách společnosti. „Díky tomu, že Starlink není omezen tradiční pozemní infrastrukturou, může jednoduše poskytovat vysokorychlostní širokopásmový internet do míst, kde bylo dosud připojení nespolehlivé nebo zcela nemožné." 

Je nutno zmínit, že ani snahy této společnosti se neobejdou bez kontroverzí. Členové vědecké komunity například vyjádřili obavy ohledně dopadu satelitů Starlink létajících na oběžné dráze na noční oblohu. Konkurenti v oblasti satelitního internetu, jako jsou například společnosti Viasat, HughesNet a Project Kuiper si zase rychle všimly dynamického rozvoje společnosti Starlink, což mělo za následek mnoho regulatorních klání a pokusů o zbrzdění Muska. 

Služba Starlink je v tuto chvíli dostupná pouze ve vybraných regionech v USA, Kanadě a několika dalších zemích. Ale jak už bylo řečeno, služba se nyní může pochlubit více než 100 000 satelitními terminály a mapa pokrytí se bude i nadále plnit s tím, jak se do vesmíru bude dostávat čím dál více satelitů. Nakonec Starlink doufá, že pokryje vysokorychlostním Wi-Fi signálem celou planetu. 

 

ZDROJ

Související

Do vesmíru se vydala už devátá česká družice

Družice bude startovat v rámci mise Transporter 3 na raketě Falcon 9 od SpaceX v oddělovači družic od společnosti D-Orbit. Družice měla původně startovat na oddělovači Sherpa-LTC1 od společnosti Spaceflight, u kterého se těsně před startem objevila technická závada v palivovém systému. Díky...


Elon Musk odmítá tvrzení, že jeho satelity zabírají prostor na oběžné dráze Země

Musk v rozhovoru pro The Financial Times prohlásil, že na nízké oběžné dráze Země by mohly být desítky miliard satelitů. Jeho komentáře přicházejí jako reakce na tvrzení šéfa Evropské vesmírné agentury (ESA), že Musk „vytvářel pravidla“ pro vznikající komerční vesmírný průmysl. „Vesmír je prostě...


Sundar Pichai zvolňuje své angažmá v Googlu a bude se zabývat kvantovými počítači

Sundar Pichai je vizionář. Někteří o něm mluví jako o nejchytřejším generálním řediteli 21. století. Věří v obnovitelné zdroje energie, bezplatný internet a tlačí na vývoj technologií budoucnosti, takových, které mnozí považují za neuskutečnitelné. Ačkoli se jeho myšlenky mnohým lidem zdají příliš...