SpaceX letos plánuje celkem 52 vesmírných misí
Technologie
Foto: Shutterstock

SpaceX letos plánuje celkem 52 vesmírných misí

Společnost to oznámila 27. 1. 2022 a způsobila tím mírné pozdvižení. Ambiciózní plán překoná v případě úspěchu vlastní dosavadní rekord z loňského roku – tehdy jich bylo 31.

01.02.22

SpaceX je, co se týká vesmírných misí s lidskou posádkou, největším partnerem NASA – přepravuje jak náklad, tak astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici lodí Crew Dragon už roky. A tak je čas na novinky: nová generace kosmických plavidel s názvem Starship je vyvíjena pro NASA program Artemis, v rámci kterého má na Měsíci opět stanout člověk.

Nicméně NASA není pro SpaceX partnerem jediným. Její satelity jsou vypouštěny pod hlavičkou jiných společností včetně zahraničních, anebo také pod hlavičkou amerického Ministerstva obrany. Největší podíl letošních misí by ale měly tvořit mise samotné SpaceX – společnost je v půli cesty realizace projektu Starlink, jehož účelem je zajištění vysokorychlostního internetového připojení na celé planetě.

1. 2. 2022 v 0:11 českého času odstartovala z amerického Cape Canaveral zatím poslední SpaceX raketa Falcon 9, která na oběžnou dráhu vynesla italský satelit Cosmo-SkyMed Second Generation (CSG) 2. Start mise byl původně naplánován na 27. 1. 2022, ale byl (stejně jako dva následující termíny) odložen kvůli špatnému počasí. Čtvrtý pokus 30. 1. 2022 zmařila výletní loď, která vplula do vyhrazeného prostoru na pobřeží Floridy, který nemohla opustit dostatečně brzy na to, aby se start mohl uskutečnit. Na pátý pokus to tedy vyšlo a přes dvě tuny vážící satelit se na oběžnou dráhu bezpečně dostal.

Tvář a majitel SpaceX Elon Musk však přiznává, že letošní plán je velmi ambiciózní – v loňském roce společnost doufala v úspěch 48 misí, z nichž se nakonec uskutečnilo “pouhých” 31. Za leden 2022 má na svém kontě zatím mise 4, a tak, bude-li chtít svůj loňský “debakl” napravit, bude muset nastavené tempo udržet. Sandy Magnus, bývalý astronaut NASA, to komentoval: “SpaceX i NASA si budou muset dát velký pozor, aby je jejich vlastní úspěch nezlomil”.

 

ZDROJ

Související

Elon Musk spekuluje o uložení veškeré lidské DNA do databáze

Ačkoli referenční genom byl v poslední době zpochybňován a vědci k němu přidali více než dva miliony dalších variant, k uložení celé sekvence do tradičního počítače stále není potřeba mnoho místa. A nyní se Elon Musk, generální ředitel společnosti Tesla a SpaceX, opět vyjadřuje k tématu, které...


České zařízení pro zachytávání CO2 se zúčastnilo soutěže o milion dolarů. Peníze věnoval inovátor Musk

Ačkoliv tuzemský projekt nakonec cenu nezískal, lze jeho výběr mezi nominované považovat za velký úspěch. Mezi inovativní projekty, které mají přispět k řešení klimatické krize, organizátoři v následujících letech rozdělí celkem 100 milionů dolarů, které soutěži věnoval podnikatel Elon Musk a jeho...


Přiblížit se k těžbě ve vesmíru: Češi modelují vodní gejzíry Saturnova měsíce

Unikátní aparatura má umožnit posun v porozumění analýzám částic pocházejících z meteoritů, komet nebo planet a jejich měsíců. Jde o klíčový moment pro ve vesmíru plánovanou těžbu nerostných surovin. Enceladus je šestý největší měsíc planety Saturn. Celý jej pokrývá led, přičemž na pólech se...