Selfie summit
Podle deníku Washington Post tanzanská vláda ve snaze podpořit turistický ruch na Kilimandžáru právě dokončila výstavbu prvních částí vysokorychlostní internetové sítě na tomto pohoří. Aktuálně dosahuje připojení do výšky 12 450 m. n. m. a vláda údajně plánuje do konce roku rozšířit pokrytí až na vrchol hory Uhuru, který se nachází v ohromující výšce 19 291 m. n. m.
„Vynáším vysokorychlostní internetové připojení na střechu Afriky," napsal na Twitteru Nape Moses Nnauye, tanzanský ministr informací a komunikace. "Turisté nyní mohou komunikovat po celém světě z vrcholu hory Kilimandžáro."
Bezpečnostní význam
Instalace vysokorychlostního širokopásmového připojení je jistě přínosem pro horolezce, kteří mají rádi sociální sítě. Internet však řeší i bezpečnostní otázky. Podle deníku The Guardian se na horu každoročně vydává přibližně 35 000 turistů, a i ti nejzkušenější horolezci se mohou dostat do problémů.
"Dříve to bylo trochu nebezpečné pro návštěvníky a nosiče, kteří museli fungovat bez internetu,“ řekl podle agentury France-Presse ministr Nnauye na slavnostní akci.
Kontroverze
Podle WaPo byly reakce místních obyvatel na rozhodnutí vlády smíšené. Cestovní ruch je obrovskou součástí místní ekonomiky. Jen v roce 2021 vynesl 1,4 miliardy dolarů, takže mnoho Tanzanů širokopásmové připojení podporující cestovní ruch uvítalo. Jiní se však domnívají, že takové investice měly mířit spíše k Tanzáncům žijícím ve venkovských, od sítě oddělených regionech.
Je pozoruhodné, že toto úsilí je částečně financováno Čínou, která v posledních letech investovala velké prostředky do infrastruktury v některých částech Afriky.
Je však zřejmé, že se země rozhodla podpořit cestovní ruch, a pomoct jim v tom mají selfie. Brzy tak budeme všichni přesně vědět, kdy bratranec našeho bratrance nebo ten náhodný kluk ze střední školy dosáhl vrcholu Kilimandžára.