Selfie z vrcholu Kilimandžára. Proč ne? Ale proč vlastně ano?
Technologie
Foto: Shutterstock

Selfie z vrcholu Kilimandžára. Proč ne? Ale proč vlastně ano?

Tanzanští úředníci vědí, že turisté lezou na nejvyšší horu Afriky především proto, že chtějí sbírat lajky na Instagramu a rozhodli se tuto snahu plně podpořit.

31.08.22

Selfie summit

Podle deníku Washington Post tanzanská vláda ve snaze podpořit turistický ruch na Kilimandžáru právě dokončila výstavbu prvních částí vysokorychlostní internetové sítě na tomto pohoří. Aktuálně dosahuje připojení do výšky 12 450 m. n. m. a vláda údajně plánuje do konce roku rozšířit pokrytí až na vrchol hory Uhuru, který se nachází v ohromující výšce 19 291 m. n. m.

„Vynáším vysokorychlostní internetové připojení na střechu Afriky," napsal na Twitteru Nape Moses Nnauye, tanzanský ministr informací a komunikace. "Turisté nyní mohou komunikovat po celém světě z vrcholu hory Kilimandžáro."

Bezpečnostní význam

Instalace vysokorychlostního širokopásmového připojení je jistě přínosem pro horolezce, kteří mají rádi sociální sítě. Internet však řeší i bezpečnostní otázky. Podle deníku The Guardian se na horu každoročně vydává přibližně 35 000 turistů, a i ti nejzkušenější horolezci se mohou dostat do problémů.

"Dříve to bylo trochu nebezpečné pro návštěvníky a nosiče, kteří museli fungovat bez internetu,“ řekl podle agentury France-Presse ministr Nnauye na slavnostní akci.

Kontroverze

Podle WaPo byly reakce místních obyvatel na rozhodnutí vlády smíšené. Cestovní ruch je obrovskou součástí místní ekonomiky. Jen v roce 2021 vynesl 1,4 miliardy dolarů, takže mnoho Tanzanů širokopásmové připojení podporující cestovní ruch uvítalo. Jiní se však domnívají, že takové investice měly mířit spíše k Tanzáncům žijícím ve venkovských, od sítě oddělených regionech.

Je pozoruhodné, že toto úsilí je částečně financováno Čínou, která v posledních letech investovala velké prostředky do infrastruktury v některých částech Afriky.

Je však zřejmé, že se země rozhodla podpořit cestovní ruch, a pomoct jim v tom mají selfie. Brzy tak budeme všichni přesně vědět, kdy bratranec našeho bratrance nebo ten náhodný kluk ze střední školy dosáhl vrcholu Kilimandžára.

 

ZDROJ

Související

Technologie budoucnosti přenáší do historie. Virtuální realita ukazuje hrůzy holocaustu

Režisérka a spoluautorka Miriam Cohenová, která pochází z Izraele, se ve svých sedmnácti letech nemohla z náboženských důvodů zúčastnit školního výletu do Polska. Její přátelé se vrátili se silným zážitkem. Měla tak pocit, že jí něco uniklo. Slíbila si proto, že se jednou na cestu vydá. Spolu se...


Lockdowny přinesly mnohonásobný nárůst sexuálního zneužívání dětí online

Nadace Internet Watch Foundation (IWF) uvádí, že její data ukazují, jak predátoři využili situace. Sociálních média naprala na ještě větší popularitě na začátku roku 2020, kdy vypukla pandemie. V loňském roce IWF zaznamenala více než 63 000 webových stránek zobrazujících děti v choulostivých...


Digitální fotoaparáty se vrátily do módy, oživil je online svět

Za posledních 12 měsíců videa s hashtagem #digitalcamera zaznamenala na TikToku více než 220 milionů zhlédnutí. Analytici popisují tento trend jako spojený s podobným oživením módy z přelomu století. Brit Scott Ewart získal na svém TikTok účtu více než pět milionů lajků pomocí toho, co je nyní...