Česko se po čtyřiceti letech pyšní astronautem. Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA
Technologie
Foto: se souhlasem MO ČR

Česko se po čtyřiceti letech pyšní astronautem. Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA

Evropská kosmická agentura (ESA) představila v pařížském Grand Palais Éphémère svůj nový tým astronautů. Je mezi nimi i český stíhací pilot Aleš Svoboda. Byl jediným úspěšným kandidátem ze zhruba dvou stovek Čechů, kteří se do projektu přihlásili.

09.12.22

Vybranými členy hlavního týmu kosmonautů jsou dvě ženy a tři muži. Dalších jedenáct lidí je v záložním týmu. Výcvik začne příští rok.

Aleš Svoboda získal bakalářský (v roce 2008) a magisterský (2011) titul na Univerzitě obrany v Brně. Jeho studium se zaměřovalo na vojenskou techniku. V roce 2010 dokončil magisterské studium v oboru dopravní inženýrství na Univerzitě Pardubice. Absolvoval také na Letecké univerzitě Vzdušných sil Spojených států amerických v Alabamě.

V roce 2011 nastoupil na doktorské studium na Fakultě vojenských technologií Univerzity obrany v Brně, kde se zabýval leteckou a raketovou technikou. Doktorát získal v roce 2017.

Základní výcvik zahájil jako rekrut u Armády ČR v roce 2005. Později působil jako pilot Vzdušných sil Armády ČR v Pardubicích a Náměšti nad Oslavou. Absolvoval také parašutistický výcvik a výcvik přežití.

Během doktorátu absolvoval stáž na velitelství Vzdušných sil Armády ČR v Praze a nastoupil jako seniorní pilot Vzdušných sil. V roce 2016 absolvoval specializovaný pilotní výcvik ve Švédsku.

V letech 2016 až 2019 působil jako seniorní pilot zabezpečující vzdušný prostor NATO u 211. taktické letky v Čáslavi a byl nasazen v rámci přítomnosti NATO Air Policing na letecké základně Ämari v Estonsku.

V letech 2019 až 2021 byl povýšen na vedoucího seniorního pilota u 211. taktické letky v Čáslavi a v této funkci působil jako velitel pohotovosti rychlé reakce protivzdušné obrany NATO a důstojník elektronického boje. Během této doby získal za svou službu několik vyznamenání.

Od roku 2021 působil Aleš Svoboda jako seniorní důstojník pro zbraně a taktiku u 211. taktické letky.

 

ZDROJ

Související

Astronomy zaujaly záhadné opakující se rádiové signály z hlubokého vesmíru

Na webu Universe Today se objevila informace o tom, že tým astronomů objevil 25 rychlých rádiových záblesků (FRB), což jsou záhadné a extrémně silné pulsy rádiových vln, opakujících se ve složitých vzorcích. Astronomové pozorovali opakující se záblesky v letech 2019 až 2021 radiovou observatoří...


NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...


Pojmenuj exoplanetu! Celosvětová soutěž dá názvy 20 systémům

Vesmírem putuje přes 5000 zatím objevených exoplanet. Většina si nese kódová označení, ale několik z nich je díky soutěži NameExoWorlds pojmenováno v různých světových jazycích. V roce 2019 takto získala názvy více než stovka planetárních systémů hvězda-planeta, každá země vybrala vítěze národního...