Salvador se po roce s růžovými krypto-brýlemi vrací na zem. Boj ale nevzdává
Technologie
Foto: Shutterstock

Salvador se po roce s růžovými krypto-brýlemi vrací na zem. Boj ale nevzdává

V říjnu 2021 přidal salvadorský prezident Nayib Bukele do státní pokladny 420 bitcoinů. Následující měsíc dosáhla tato kryptoměna historického maxima – kolem 69 tisíc amerických dolarů. To pro rozvojovou zemi vypadalo růžově a zdálo se, že být prvním tahounem se začíná vyplácet. Následoval ale propad a nyní čelí hlava státu kritice.

12.09.22

Bukele před rokem uvedl bitcoin v zemi jako zákonné platidlo. V té době také učinil řadu slibů a představil iniciativy s cílem podpořit přijetí bitcoinu. Zemi zároveň prezentoval jako ráj pro digitální aktiva. Slíbil například vznik takzvaného Bitcoin City – centra pro investory do kryptoměn s vlastním letištěm či obytnými a obchodními komplexy. Každému občanovi Salvadoru také rozdělil bitcoin v hodnotě třiceti dolarů, a to prostřednictvím vládou vydané digitální peněženky zvané Chivo. 

O rok později se ale ceny bitcoinu ocitly na dně. V současnosti se obchodují za zhruba devatenáct tisíc amerických dolarů. Proti historickému maximu z listopadu tak 2021 klesly o více než sedmdesát procent.

Pohyb ceny konec konců vystihuje i salvadorský experiment – ačkoliv na začátku vyvolal velké vzrušení, postupně vše vyšumělo. To se týká například i Bitcoin City. Místo je podle agentury Reuters stále hustě zalesněnou oblastí bez známek stavby, surovin nebo strojů. Zpráva Národního úřadu pro ekonomický výzkum zároveň zjistila, že pouze dvacet procent občanů pokračovalo v používání aplikace Chivo poté, co utratili počátečních třicet dolarů poskytnutých vládou.

Nepodařilo se také nastartovat převody v kryptografii, přičemž centrální banka země uvedla, že pouze dvě procenta z 6,4 miliardy dolarů přijatých v platbách mezi zářím 2021 a červnem 2022 pocházejí z krypto-peněženek.

Dramatické znehodnocení

Největším problémem vůbec jsou ale možná zásoby bitcoinu v zemi. Podle zprávy společnosti Binance nakoupil Salvador mezi zářím 2021 a červencem následujícího roku 2301 bitcoinů za téměř 104 milionů dolarů. Tato zásoba má přitom nyní hodnotu pouhých 44 milionů dolarů. Salvador má tudíž obrovskou ztrátu ze znehodnocení.

V mnoha ohledech ztratil experiment země s bitcoiny na rychlosti. Úplně se ale nezastavil. Tedy alespoň zatím ne. Tento názor má i bývalý šéf salvadorské centrální banky Carlos Acevedo. „O bitcoinu tu už nikdo pořádně nemluví. Tak trochu se na něj zapomnělo,“ řekl v rozhovoru pro server Fortune. „Nevím, jestli by se to dalo nazvat neúspěchem, ale rozhodně to nebyl úspěch,“ dodal.

Úředníci se na druhou stranu snažili vykreslit lepší obraz experimentu s bitcoiny a vyzvali lidi k trpělivosti. „Nebudeme mít výsledky přes noc. Nemůžeme jít spát chudí a probudit se jako milionáři. Nové technologie ukázaly, jak se lidé v předchozích letech báli věcí, jako jsou webové stránky a digitální podnikání. Časem se ale ukázalo, že realita si vynucuje své," uvedl salvadorský ministr financí Alejandro Zelaya v rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Příliv turismu i blockchainových firem

„Díky používání bitcoinů se cestovní ruch zvýšil o třicet procent,“ sdělila salvadorská ministryně cestovního ruchu Morena Valdezová v rozhovoru pro tamní zpravodajský kanál.

Centrální banka země navíc uvedla, že poté, co Salvador přijal bitcoin jako zákonné platidlo, přišlo do země téměř šedesát krypto a blockchainových firem. Příliv turistických a kryptografických firem by měl zemi podpořit tvorbu příjmů a vytvořit pracovní místa v odvětví IT a cestovního ruchu.

„Spíše se dočkáte urážky“

Tím, co se stane hnacím motorem mainstreamového přijetí a rozhodne o úspěchu salvadorského experimentu s bitcoinem, je ale jeho každodenní používání. Tam se ovšem bohužel věci nevyvíjejí příliš dobře. Průzkum, který v květnu zveřejnila Obchodní komora, ukázal, že místní podniky se zdají být kryptoměnami nepřesvědčeny – pouze 3,6 procenta dotázaných majitelů podniků mělo pocit, že jim bitcoin pomohl s tržbami.

„V podstatě ho používají jen velké společnosti,“ podotkl majitel obchodu s obuví a jeden z prvních občanů, kteří se zaregistrovali do vládou podporované digitální peněženky José Bonilla.

„Když půjdete na jakýkoli trh v Salvadoru, spíše se dočkáte urážky, než že byste si mohli něco koupit v bitcoinech,“ popsala zkušenost ředitelka salvadorské univerzity Universidad Centroamericana Jose Simieon Canas Laura Andradeová. Univerzita nedávno provedla průzkum, v němž se více než sedmdesát procent respondentů domnívalo, že nově zavedený bitcoin nijak nepomohl finančnímu blahobytu jejich rodiny.

Právě z těchto důvodů považuje většina občanů Salvadoru Bukeleho experiment s bitcoinem za jeho druhý největší neúspěch – hned po neschopnosti vypořádat se s inflací. Kryptotrhy však mají cyklickou povahu a rychlé oživení by mohlo pomoci vrátit Bukeleho zpět na cestu většiny jeho plánů.

 

ZDROJ

Související

Microsoft zruší 10 000 pracovních míst

Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella uvedl, že zatímco výdaje zákazníků během covidu vzrostly, tak nyní jsou firmy v utrácení opatrnější. Dodal ale, že firma bude pokračovat v najímání lidí v klíčových oblastech. Ve zprávě pro zaměstnance Nadella napsal, že mnoho částí světa je v recesi nebo...


Blockchain kolem nás: Stručná historie blockchainu (2/2)

Pokud jste nečetli předešlý díl našeho seriálu, doporučujeme, abyste se nejdříve vrhli na něj. V roce 2013 Bitcoin pokračoval ve svém trendu a už na konci března přesáhla celková tržní hodnota měny miliardu dolarů. V říjnu pak došlo ve Vancouveru ke spuštění prvního bitcoinového bankomatu na...


Stručná historie blockchainu (1/2)

Právě tehdy začaly světlo světa spatřovat koncepty, které položily základy samotné blockchainové technologie tak, jak ji známe dnes. Píše se rok 1979 a počítačový vědec Ralph Merkle ve své doktorské práci na Stanfordově univerzitě popisuje zvláštní systém k distribuci veřejných klíčů a digitálních...