Microsoft zruší 10 000 pracovních míst
Leadership
Foto: Shutterstock

Microsoft zruší 10 000 pracovních míst

Propouštění se dotkne až 5 % globální pracovní síly Microsoftu a bude firmu stát 1,2 miliardy dolarů na odstupném a nákladech na reorganizaci.

30.01.23

Generální ředitel Microsoftu Satya Nadella uvedl, že zatímco výdaje zákazníků během covidu vzrostly, tak nyní jsou firmy v utrácení opatrnější. Dodal ale, že firma bude pokračovat v najímání lidí v klíčových oblastech. Ve zprávě pro zaměstnance Nadella napsal, že mnoho částí světa je v recesi nebo ji očekává, zatímco se současně rodí další velká vlna počítačů s pokročilou umělou inteligencí. Microsoft podle Financial Times zvažuje mnohamiliardovou investici do společnosti zabývající se umělou inteligencí OpenAI, výrobce ChatGPT (Generative Pre-trained Transformer).

Stovky technologických firem, včetně některých největších v tomto sektoru, jako jsou Amazon a vlastník Facebooku a Instagramu Meta, v posledních týdnech odhalily, že budou propouštět. Na začátku letošního roku Amazon oznámil, že plánuje zrušit více než 18 000 pracovních míst kvůli nejisté ekonomice a rychlému náboru během pandemie. V listopadu oznámila Meta, že propustí 13 % svých zaměstnanců, celkem 11 000 lidí.

Jason Wong, analytik technologického průmyslu ze společnosti Gartner, varoval před předpokladem, že k propouštění ve velkých podnicích, jako je Microsoft a Amazon, došlo ze stejných důvodů jako v případě škrtů u velkých společností z oblasti sociálních médií. Stejně jako ostatní technologické společnosti, i Microsoft během pandemie zaznamenal boom, podpořený nárůstem práce na dálku a dalších online aktivit. Jeho pracovní síla vzrostla mezi červnem 2021 a červnem 2022 zhruba o 40 000 lidí, kdy měl Microsoft přibližně 221 000 zaměstnanců na plný úvazek, včetně 99 000 lidí mimo Spojené státy americké.

Když se loni byznys zpomalil, firma se pustila do série propouštění. Očekává se, že posledních 10 000 lidí bude propuštěno do konce třetího čtvrtletí roku 2023. Zpráva uvádí, že někteří zaměstnanci budou okamžitě informováni. Nadella slíbil, že bude jednat se zaměstnanci s důstojností, respektem a transparentně.

Podle online služby Layoffs.fyi, která sleduje propouštění, jen v roce 2022 propustilo více než 1 000 technologických společností 154 336 zaměstnanců. Za letošní rok, včetně posledních ztrát Microsoftu, web uvádí, že již bylo propuštěno 26 061 zaměstnanců v technologickém sektoru. Odborníci tvrdí, že stále existuje poptávka po lidech s požadovanými dovednostmi, zejména po inženýrech se zkušenostmi v oblasti umělé inteligence a datové vědy.

Kevin Poulter, právník v oblasti zaměstnanosti v právnické firmě Freeths, však varuje, že zaměstnanci postižení těmito škrty mohou mít potíže se zajištěním alternativní práce ve světle podobných propouštění, která již byla oznámena v Metě, Amazonu, Salesforce a v širším technologickém sektoru.

 

ZDROJ

 

Související


Společnosti investují do technologií pro skenování mozků zaměstnanců

Mozkoví špehové V posledních letech se objevila řada společností, které zaměstnavatelům nabízejí zařízení na čtení myšlenek jejich zaměstnanců. Například izraelská společnost InnerEye tvrdí, že její náhlavní soupravy kombinují strojové učení s vrozenou silou lidské mysli, což v konečném důsledku...


Amazon chystá masové propouštění, prodejům se nedaří

Snížení počtu pracovních míst by se mohlo dotknout zhruba 3 % kancelářských zaměstnanců giganta elektronického obchodování. Podle americkým médií citujících anonymní zdroje půjde asi o 10 000 lidí. Očekává se, že škrty se dotknou divizí, jako jsou osobní zařízení a elektronický obchod. Společnost...