Izraelsko-americký teoretický fyzik Avi Loeb se v minulosti na titulní strany novin dostal kvůli tvrzení, že mimozemské civilizace nám na naše zprávy po dobu 3 000 let určitě neodpoví. O záhadném vesmírném objektu zvaném Oumuamua se domníval, že by mohlo jít o mezihvězdnou kosmickou loď nebo minimálně o umělý objekt mimozemského původu a nyní v rámci své nové iniciativy Galileo Project pátrá po důkazech o technologiích vytvořených mimozemskými civilizacemi. A to není všechno.
Je lidstvo dílem vyspělé civilizace?
Není třeba dodávat, že pokud jde o vše, co se týká mimozemšťanů, je Loeb zkušený odborník. Nyní přichází s novou teorií o našem vesmíru a mimozemském životě, která možná leckoho znepokojí.
V článku v časopisU Scientific American Loeb spekuluje, že náš vzácný a záhadný vesmír mohl být vytvořen v laboratoři "vyspělou technologickou civilizací". "Vzhledem k tomu, že náš vesmír se vyznačuje plochou geometrií s nulovou čistou energií, nějaká vyspělá civilizace skutečně mohla vyvinout technologii, která zrodila vesmír v podstatě z ničeho pomocí kvantového tunelování," uvádí ve svém vědeckém článku Loeb.
Civilizace třídy C
Loeb dále tvrdí, že tato teorie by sjednotila naše náboženské přesvědčení o jakémsi “stvořiteli” s fyzikálními teoriemi o vzniku světa. A zároveň by potvrdila, že skutečně patříme mezi technologickou civilizaci nízké úrovně, na kosmické stupnici hodnocenou třídou C. Do této skupiny se nyní řadíme hlavně z toho důvodu, že jsme závislí na naší hostitelské hvězdě (Slunci), a taky proto, že bychom na naší planetě ani nedokázali obnovit podmínky vhodné pro život, kdyby Slunce vyhaslo.
A co hůř, podle Loeba bychom klidně mohli být označeni i za civilizaci třídy D, protože bezostyšně ničíme přirozené prostředí života na Zemi prostřednictvím klimatických změn poháněných našimi vlastními technologiemi.
Civilizace třídy B by dokázala upravit podmínky ve svém bezprostředním okolí tak, aby byla nezávislá na své hostitelské hvězdě. Pokud by se nám někdy podařilo stát se na Slunci nezávislými, pak bychom se i my stali civilizací třídy B, a pokud bychom úspěšně zkonstruovali vlastní vesmír a stali se tak zcela nezávislými na čemkoli, byli bychom špičkou, třídou A.
V rukou vesmírných
Loebova teorie tedy v podstatě předpokládá, že nám známý vesmír stvořila civilizace třídy A. Oponentura ponechává mnoho nezodpovězených otázek, jako například: Je civilizace, která nás stvořila, vůči nám laskavá, zlá nebo zcela lhostejná?
Je možné, že Loeb naváže dalším článkem, který naše stvořitele popíše podrobněji. Do té doby budeme jeho teorii brát s rezervou. A bedlivě se rozhlížet kolem.
Dle Loeba bychom si každopádně měli dovolit hledat nové perspektivy podobně, jako se o to snaží jeho nový harvardský kosmický projekt Galileo a rozhlížet se po “chytřejších dětech žijících v našem kosmickém bloku”, jinak náš civilizační egotrip nemusí skončit úplně dobře a jednou můžeme být z konce naší nadvlády podobně překvapení jako kdysi dinosauři.