Profesor z Harvardu v tom má jasno: Náš vesmír stvořili mimozemšťané v laboratoři
Technologie
Foto: Shutterstock

Profesor z Harvardu v tom má jasno: Náš vesmír stvořili mimozemšťané v laboratoři

Harvardský astronom Abraham "Avi" Loeb, autor bestsellerů a bývalý vedoucí katedry astronomie na Harvardu, má zajímavou teorii o tom, jak jsme jako civilizace vznikli.

24.11.21

Izraelsko-americký teoretický fyzik Avi Loeb se v minulosti na titulní strany novin dostal kvůli tvrzení, že mimozemské civilizace nám na naše zprávy po dobu 3 000 let určitě neodpoví. O záhadném vesmírném objektu zvaném Oumuamua se domníval, že by mohlo jít o mezihvězdnou kosmickou loď nebo minimálně o umělý objekt mimozemského původu a nyní v rámci své nové iniciativy Galileo Project pátrá po důkazech o technologiích vytvořených mimozemskými civilizacemi. A to není všechno.

Je lidstvo dílem vyspělé civilizace?

Není třeba dodávat, že pokud jde o vše, co se týká mimozemšťanů, je Loeb zkušený odborník. Nyní přichází s novou teorií o našem vesmíru a mimozemském životě, která možná leckoho znepokojí.

V článku v časopisU Scientific American Loeb spekuluje, že náš vzácný a záhadný vesmír mohl být vytvořen v laboratoři "vyspělou technologickou civilizací". "Vzhledem k tomu, že náš vesmír se vyznačuje plochou geometrií s nulovou čistou energií, nějaká vyspělá civilizace skutečně mohla vyvinout technologii, která zrodila vesmír v podstatě z ničeho pomocí kvantového tunelování," uvádí ve svém vědeckém článku Loeb.

Civilizace třídy C

Loeb dále tvrdí, že tato teorie by sjednotila naše náboženské přesvědčení o jakémsi “stvořiteli” s fyzikálními teoriemi o vzniku světa. A zároveň by potvrdila, že skutečně patříme mezi technologickou civilizaci nízké úrovně, na kosmické stupnici hodnocenou třídou C. Do této skupiny se nyní řadíme hlavně z toho důvodu, že jsme závislí na naší hostitelské hvězdě (Slunci), a taky proto, že bychom na naší planetě ani nedokázali obnovit podmínky vhodné pro život, kdyby Slunce vyhaslo.

A co hůř, podle Loeba bychom klidně mohli být označeni i za civilizaci třídy D, protože bezostyšně ničíme přirozené prostředí života na Zemi prostřednictvím klimatických změn poháněných našimi vlastními technologiemi. 

Civilizace třídy B by dokázala upravit podmínky ve svém bezprostředním okolí tak, aby byla nezávislá na své hostitelské hvězdě. Pokud by se nám někdy podařilo stát se na Slunci nezávislými, pak bychom se i my stali civilizací třídy B, a pokud bychom úspěšně zkonstruovali vlastní vesmír a stali se tak zcela nezávislými na čemkoli, byli bychom špičkou, třídou A.

V rukou vesmírných

Loebova teorie tedy v podstatě předpokládá, že nám známý vesmír stvořila civilizace třídy A. Oponentura ponechává mnoho nezodpovězených otázek, jako například: Je civilizace, která nás stvořila, vůči nám laskavá, zlá nebo zcela lhostejná?

Je možné, že Loeb naváže dalším článkem, který naše stvořitele popíše podrobněji. Do té doby budeme jeho teorii brát s rezervou. A bedlivě se rozhlížet kolem.

Dle Loeba bychom si každopádně měli dovolit hledat nové perspektivy podobně, jako se o to snaží jeho nový harvardský kosmický projekt Galileo a rozhlížet se po “chytřejších dětech žijících v našem kosmickém bloku”, jinak náš civilizační egotrip nemusí skončit úplně dobře a jednou můžeme být z konce naší nadvlády podobně překvapení jako kdysi dinosauři.

 

ZDROJ

 

Související

3D tisk ve vesmíru. První vytištěné součástky by měly už brzy přistát na Měsíci

Součástky použitelné v misích na Měsíc, Mars i další planety, by měla společnost nabízet za nejdostupnější ceny na trhu. Zatímco v prvním vesmírném závodu soutěžily národy o to, která země svým vybavením dosáhne takové technologické úrovně, že se jí podaří dobýt vesmír jako první, druhý vesmírný...


Pot, krev a slzy astronautů budou na Marsu sloužit jako stavební materiál

Kromě lokálních hornin se však k využití nabízí i to, co si s sebou přivezou sami astronauti. Ve hře jsou nyní jejich tělní tekutiny, konkrétně krev, pot a slzy. Vědci z Manchesterské univerzity vyvinuli materiál podobný betonu , který obsahuje směs syntetického regolitu, který se běžně nachází na...


Vědci vytvořili novou formu hmoty: časové krystaly!

Americký vědec Norman Yao společně se svým týmem z UC Berkeley vytvořil detailní návod jak vytvořit časový krystal. Týmy z Marylandské univerzity a z Harvardu poté časový krystal opravdu vytvořily. Časové krystaly vymyslel v roce 2012 fyzik a nobelista Frank Wilczek z MIT. Frank přišel s tezí, že...