Potřebujete otestovat skafandr? Vydejte se na Island
Technologie
Foto: Shutterstock

Potřebujete otestovat skafandr? Vydejte se na Island

Jak se může člověk připravit na misi na Měsíc nebo na Mars? Jen těžko si tam na pár dní zajede, aby se seznámil s terénem. Je tedy třeba najít nějakou jinou možnost. A není nic lepšího, než najít svůj vlastní kousek Měsíce či Marsu přímo na Zemi, konkrétně na Islandu.

20.01.22

Island využili už v 60. letech minulého století astronauti programu Apollo k přípravě na výlety na Měsíc. Tento ostrov je totiž díky svým jedinečným vlastnostem a terénu pro testování misí do jiných světů naprosto ideální. „Je tu podpovrchový led. Jsou tu lávové trubky. Jsou tu oblasti s intenzivní vulkanickou činností," říká Daniel Leeb, výkonný ředitel Islandské kosmické agentury (ISA).

V roce 2019 využili vědci z ISA podmínky na Islandu k provedení další podobné zkoušky, tentokrát pro misi na Mars. Účastníci si oblékli skafandr nazvaný Mars Suit 1 (MS1), který vyrobila společnost Rhode Island School of Design (RISD), a zkoušeli různé činnosti, s nimiž by se mohli astronauti jednou na rudé planetě potkat.

Nyní se výzkumníci vrátili na Island s vylepšenou verzí obleku nazvanou MS1.5, aby ji také otestovali. Cílem výzkumu, prováděný ISA ve spolupráci se soukromou společností AdventureX, bylo tentokrát otestovat některé součásti obleku s ohledem na program NASA Artemis, který by měl ještě v tomto desetiletí vyslat člověka na povrch Měsíce. Aktivity zahrnovaly lezení do lávových trubek a sběr vzorků z jejich stěn. Ve vylepšeném skafandru se také testovaly nové senzory oxidu uhličitého a biometrické spodní prádlo, které zaznamenávalo údaje astronautů, včetně jejich srdečního tepu a frekvence dýchání. Testy odhalily určité nedostatky skafandrů; například na hledí docházelo ke kondenzaci vody z důvodu výkyvů teplot. Ty budou na Měsíci pravděpodobně ještě extrémnější.

Cílem bylo vyzkoušet hranici možností skafandru a zjistit, jak si poradí s jedinečným prostředím Islandu. Oblek složený ze směsi nylonu, hliníku a oceli a vybavený pomůckami, jako je přísun pitné vody a vysílačka, je navržen tak, aby napodoboval pobyt ve skutečném prostředí Měsíce. Zároveň bere v potaz omezení, která s sebou přináší pobyt na Zemi. "Oblek je jen simulátorem kosmického obleku. Je určen pro použití zde na Zemi," říká Michael Lye z RISD, který skafandr navrhl.

Údaje z výzkumu budou použity k návrhu skutečného nástupce obleku MS1, obleku MS2, který bude testován v budoucnu. Jednou ze změn bude podle Michaela Lyeho zefektivnění ohebnosti skafandru v oblasti kloubů, zejména loktů či kolen. Možná, že tuto funkci jednou využije astronaut, který se ohne, aby sebral zajímavý měsíční kámen.

 

ZDROJ

Související

Astronomy zaujaly záhadné opakující se rádiové signály z hlubokého vesmíru

Na webu Universe Today se objevila informace o tom, že tým astronomů objevil 25 rychlých rádiových záblesků (FRB), což jsou záhadné a extrémně silné pulsy rádiových vln, opakujících se ve složitých vzorcích. Astronomové pozorovali opakující se záblesky v letech 2019 až 2021 radiovou observatoří...


Česko se po čtyřiceti letech pyšní astronautem. Aleš Svoboda je členem záložního týmu ESA

Vybranými členy hlavního týmu kosmonautů jsou dvě ženy a tři muži. Dalších jedenáct lidí je v záložním týmu. Výcvik začne příští rok. Aleš Svoboda získal bakalářský (v roce 2008) a magisterský (2011) titul na Univerzitě obrany v Brně. Jeho studium se zaměřovalo na vojenskou techniku. V roce 2010...


NASA sestavila expertní tým pro lov UFO

UFOlogie Na seznamu sestaveného týmu odborníků je například astronaut ve výslužbě Scott Kelly, který strávil 520 dní na oběžné dráze během čtyř samostatných misí, dále vědecký novinář, biologický oceánograf, ředitel společnosti zabývající se vesmírnými technologiemi a vedoucí pracovník Federálního...