Potřebujete otestovat skafandr? Vydejte se na Island
Technologie
Foto: Shutterstock

Potřebujete otestovat skafandr? Vydejte se na Island

Jak se může člověk připravit na misi na Měsíc nebo na Mars? Jen těžko si tam na pár dní zajede, aby se seznámil s terénem. Je tedy třeba najít nějakou jinou možnost. A není nic lepšího, než najít svůj vlastní kousek Měsíce či Marsu přímo na Zemi, konkrétně na Islandu.

20.01.22

Island využili už v 60. letech minulého století astronauti programu Apollo k přípravě na výlety na Měsíc. Tento ostrov je totiž díky svým jedinečným vlastnostem a terénu pro testování misí do jiných světů naprosto ideální. „Je tu podpovrchový led. Jsou tu lávové trubky. Jsou tu oblasti s intenzivní vulkanickou činností," říká Daniel Leeb, výkonný ředitel Islandské kosmické agentury (ISA).

V roce 2019 využili vědci z ISA podmínky na Islandu k provedení další podobné zkoušky, tentokrát pro misi na Mars. Účastníci si oblékli skafandr nazvaný Mars Suit 1 (MS1), který vyrobila společnost Rhode Island School of Design (RISD), a zkoušeli různé činnosti, s nimiž by se mohli astronauti jednou na rudé planetě potkat.

Nyní se výzkumníci vrátili na Island s vylepšenou verzí obleku nazvanou MS1.5, aby ji také otestovali. Cílem výzkumu, prováděný ISA ve spolupráci se soukromou společností AdventureX, bylo tentokrát otestovat některé součásti obleku s ohledem na program NASA Artemis, který by měl ještě v tomto desetiletí vyslat člověka na povrch Měsíce. Aktivity zahrnovaly lezení do lávových trubek a sběr vzorků z jejich stěn. Ve vylepšeném skafandru se také testovaly nové senzory oxidu uhličitého a biometrické spodní prádlo, které zaznamenávalo údaje astronautů, včetně jejich srdečního tepu a frekvence dýchání. Testy odhalily určité nedostatky skafandrů; například na hledí docházelo ke kondenzaci vody z důvodu výkyvů teplot. Ty budou na Měsíci pravděpodobně ještě extrémnější.

Cílem bylo vyzkoušet hranici možností skafandru a zjistit, jak si poradí s jedinečným prostředím Islandu. Oblek složený ze směsi nylonu, hliníku a oceli a vybavený pomůckami, jako je přísun pitné vody a vysílačka, je navržen tak, aby napodoboval pobyt ve skutečném prostředí Měsíce. Zároveň bere v potaz omezení, která s sebou přináší pobyt na Zemi. "Oblek je jen simulátorem kosmického obleku. Je určen pro použití zde na Zemi," říká Michael Lye z RISD, který skafandr navrhl.

Údaje z výzkumu budou použity k návrhu skutečného nástupce obleku MS1, obleku MS2, který bude testován v budoucnu. Jednou ze změn bude podle Michaela Lyeho zefektivnění ohebnosti skafandru v oblasti kloubů, zejména loktů či kolen. Možná, že tuto funkci jednou využije astronaut, který se ohne, aby sebral zajímavý měsíční kámen.

 

ZDROJ

Související

Britský vědec přišel se šokující teorií o temné hmotě

Britský fyzik Melvin Vopson nyní přišel s překvapivou myšlenkou: Podle něj by temná hmota mohla být sama o sobě informací. "Dokonce tvrdí, že informace by mohla být nepolapitelnou temnou hmotou, která tvoří téměř třetinu vesmíru," uvádí se v tiskové zprávě Portsmouthské univerzity, kde Vopson...


Pidihvězda trousí antihmotu po celé Mléčné dráze: Máme se začít bát?

Anihilace To je bod, kde začínají potíže – hmota a antihmota spolu příliš dobře nevycházejí. Pokud například kvark (elementární částice) narazí na antikvark, nastane proces anihilace – proces, kdy dochází k jejich zániku. Astrofyzik Ethan Siegel to vysvětluje: “Kdyby ve vesmíru existovalo stejné...


Mimozemšťané, kteří vypadají jako lidé? Ve vzdálených galaxiích nejspíš existují

Jen málokdo však v kontextu vzhledu mimozemšťanů přemýšlí podobně konzervativně jako Frank Herbert, autor dystopického románu Duna. Totiž jako o lidech stejných jako jsme my, jen dokonale přizpůsobených podmínkám své domovské planety. Otázka, zda by na jiné planetě - podobné Zemi, vznikl totožný...