Island využili už v 60. letech minulého století astronauti programu Apollo k přípravě na výlety na Měsíc. Tento ostrov je totiž díky svým jedinečným vlastnostem a terénu pro testování misí do jiných světů naprosto ideální. „Je tu podpovrchový led. Jsou tu lávové trubky. Jsou tu oblasti s intenzivní vulkanickou činností," říká Daniel Leeb, výkonný ředitel Islandské kosmické agentury (ISA).
V roce 2019 využili vědci z ISA podmínky na Islandu k provedení další podobné zkoušky, tentokrát pro misi na Mars. Účastníci si oblékli skafandr nazvaný Mars Suit 1 (MS1), který vyrobila společnost Rhode Island School of Design (RISD), a zkoušeli různé činnosti, s nimiž by se mohli astronauti jednou na rudé planetě potkat.
Nyní se výzkumníci vrátili na Island s vylepšenou verzí obleku nazvanou MS1.5, aby ji také otestovali. Cílem výzkumu, prováděný ISA ve spolupráci se soukromou společností AdventureX, bylo tentokrát otestovat některé součásti obleku s ohledem na program NASA Artemis, který by měl ještě v tomto desetiletí vyslat člověka na povrch Měsíce. Aktivity zahrnovaly lezení do lávových trubek a sběr vzorků z jejich stěn. Ve vylepšeném skafandru se také testovaly nové senzory oxidu uhličitého a biometrické spodní prádlo, které zaznamenávalo údaje astronautů, včetně jejich srdečního tepu a frekvence dýchání. Testy odhalily určité nedostatky skafandrů; například na hledí docházelo ke kondenzaci vody z důvodu výkyvů teplot. Ty budou na Měsíci pravděpodobně ještě extrémnější.
Cílem bylo vyzkoušet hranici možností skafandru a zjistit, jak si poradí s jedinečným prostředím Islandu. Oblek složený ze směsi nylonu, hliníku a oceli a vybavený pomůckami, jako je přísun pitné vody a vysílačka, je navržen tak, aby napodoboval pobyt ve skutečném prostředí Měsíce. Zároveň bere v potaz omezení, která s sebou přináší pobyt na Zemi. "Oblek je jen simulátorem kosmického obleku. Je určen pro použití zde na Zemi," říká Michael Lye z RISD, který skafandr navrhl.
Údaje z výzkumu budou použity k návrhu skutečného nástupce obleku MS1, obleku MS2, který bude testován v budoucnu. Jednou ze změn bude podle Michaela Lyeho zefektivnění ohebnosti skafandru v oblasti kloubů, zejména loktů či kolen. Možná, že tuto funkci jednou využije astronaut, který se ohne, aby sebral zajímavý měsíční kámen.