Pot, krev a slzy astronautů budou na Marsu sloužit jako stavební materiál
Technologie
Foto: Shutterstock

Pot, krev a slzy astronautů budou na Marsu sloužit jako stavební materiál

Náklady na přesun jediné cihly ze Země na Mars dosahují podle odhadů expertů téměř dvou milionů dolarů. Export pozemského stavebního materiálu na jiné planety se tak jeví jako ekonomicky zcela neudržitelný. Vesmírným architektům je tak jasné, že při výstavbě měst na jiných planetách se bude pracovat výhradně s tím, co je na místě k dispozici.

06.10.21

Kromě lokálních hornin se však k využití nabízí i to, co si s sebou přivezou sami astronauti. Ve hře jsou nyní jejich tělní tekutiny, konkrétně krev, pot a slzy. Vědci z Manchesterské univerzity vyvinuli materiál podobný betonu, který obsahuje směs syntetického regolitu, který se běžně nachází na Měsíci nebo na Marsu, bílkovinu obsaženou v lidské krvi a sloučeninu, která se nachází v lidské moči, potu a slzách. Tento biokompozitní materiál je podstatně pevnější než běžný beton a mohl by být použit k výstavbě na vzdálených planetách. Ovšem jen za předpokladu, že by se jako dobrovolní dárci biologického materiálu přihlásili přítomní astronauti.

Trochu jiné lidské zdroje 

Podle nejnovějších dat stojí každý kilogram váhy přítomný v raketě při jejím startu 1 500 amerických dolarů. A podle výzkumu z roku 2017 dosahují náklady na dopravu jediné cihly na Mars až dvou milionů dolarů, na Měsíc pak zhruba polovinu uvedené částky. Tělní tekutiny, které si sebou na misi astronauti berou tak trochu zcela automaticky oproti tomu nestojí ani korunu navíc. 

"Vědci se už dlouho snaží vyvinout životaschopné technologie pro výrobu materiálů podobných betonu na povrchu Marsu. Dosud jsme se však nepozastavili nad tím, že by se odpověď na otázku, jak to udělat, mohla nacházet přímo uvnitř nás," podotkl materiálový inženýr Aled Roberts z Manchesterské univerzity ve Velké Británii. 

Experimenty se samotným regolitem v simulovaném prostředí Měsíce a Marsu v minulosti ukázaly, že jej jako stavební materiál použít lze. Jde však o sypký materiál, který bylo třeba nějak slepit dohromady, a k tomu se perfektně hodí právě produkty lidského těla. 

Užitečná močovina i krevní plazma

V loňském roce mezinárodní tým vědců zjistil, že močovina pomáhá změkčovat beton, takže je pak pružnější a lépe odolává mechanickému tlaku. Roberts a jeho kolegové však zašli ještě dál a vytvořili materiál jménem AstroCrete. Ten vytvořili spojením regolitu s bílkovinou zvanou albumin, která se nachází i v lidské krevní plazmě. Podle členů výzkumného týmu by pak počátečním zdrojem krevních bílkovin byli astronauti. 

Vesmírné obydlí z vlastní krve

"V podstatě by bylo možné lidský sérový albumin produkovaný v tělech astronautů na průběžné bázi extrahovat a kombinovat jej s měsíčním nebo marťanským regolitem," potvrdili vědci. 

Šest lidí by mohlo během dvou let darovat dostatek albuminu na výrobu 500 kilogramů AstroCrete. Podle odhadů vědců by v průběhu této doby mohl každý člen posádky poskytnout dostatek stavebního materiálu, který by vystačil tak akorát na obydlí pro jednoho.

"Domníváme se, že biokompozity z mimozemského regolitu s obsahem lidského sérového albuminu by mohly v rodící se mimozemské kolonii hrát potenciálně velice významnou roli," napsali vědci a dodali, že v budoucnu by byl potřebný biologický materiál nahrazen pokročilejšími technologiemi, které by se už nemusely spoléhat čistě na dobrovolné dárcovství materiálu ze samotných těl astronautů.

 

ZDROJ

 

Související

Elon Musk chce do roku 2025 začít posílat první lidi na Mars

Na letošním hongkongském fóru CEO SpaceX Elon Musk oznámil nový cíl: "Do roku 2025 chce SpaceX začít posílat první lidi na Mars. Zatím je to jediná planeta, na které máme šanci založit soběstačné město". Originální článek


Blue Origin Jeffa Bezose začne prodávat letenky do vesmíru již příští rok

Martin Kysilka, 10. ČERVENCE 2018 Co to je: Jeden z největších hráčů v závodech o komerční lety do vesmíru Blue Origin založený Jeffem Bezosem (zakladatelem Amazonu) oznámil, že první lístky na jejich suborbitální raketu New Shepard bude možné koupit již přístí rok. Kolik ovšem lety budou stát...


Vědci mají první snímek vzniku planety

Jan Handl, 04. 06. 2020 Astronomové provedli pravděpodobně vůbec první pozorování procesu zrození planety a samozřejmě pořídili fotodokumentaci. Nově zveřejněné snímky vesmíru, pořízené výkonnými teleskopy , ukazují velmi mladý hvězdný systémem AB Aurigae, vzdálený asi 520 světelných let od naší...