Kromě lokálních hornin se však k využití nabízí i to, co si s sebou přivezou sami astronauti. Ve hře jsou nyní jejich tělní tekutiny, konkrétně krev, pot a slzy. Vědci z Manchesterské univerzity vyvinuli materiál podobný betonu, který obsahuje směs syntetického regolitu, který se běžně nachází na Měsíci nebo na Marsu, bílkovinu obsaženou v lidské krvi a sloučeninu, která se nachází v lidské moči, potu a slzách. Tento biokompozitní materiál je podstatně pevnější než běžný beton a mohl by být použit k výstavbě na vzdálených planetách. Ovšem jen za předpokladu, že by se jako dobrovolní dárci biologického materiálu přihlásili přítomní astronauti.
Trochu jiné lidské zdroje
Podle nejnovějších dat stojí každý kilogram váhy přítomný v raketě při jejím startu 1 500 amerických dolarů. A podle výzkumu z roku 2017 dosahují náklady na dopravu jediné cihly na Mars až dvou milionů dolarů, na Měsíc pak zhruba polovinu uvedené částky. Tělní tekutiny, které si sebou na misi astronauti berou tak trochu zcela automaticky oproti tomu nestojí ani korunu navíc.
"Vědci se už dlouho snaží vyvinout životaschopné technologie pro výrobu materiálů podobných betonu na povrchu Marsu. Dosud jsme se však nepozastavili nad tím, že by se odpověď na otázku, jak to udělat, mohla nacházet přímo uvnitř nás," podotkl materiálový inženýr Aled Roberts z Manchesterské univerzity ve Velké Británii.
Experimenty se samotným regolitem v simulovaném prostředí Měsíce a Marsu v minulosti ukázaly, že jej jako stavební materiál použít lze. Jde však o sypký materiál, který bylo třeba nějak slepit dohromady, a k tomu se perfektně hodí právě produkty lidského těla.
Užitečná močovina i krevní plazma
V loňském roce mezinárodní tým vědců zjistil, že močovina pomáhá změkčovat beton, takže je pak pružnější a lépe odolává mechanickému tlaku. Roberts a jeho kolegové však zašli ještě dál a vytvořili materiál jménem AstroCrete. Ten vytvořili spojením regolitu s bílkovinou zvanou albumin, která se nachází i v lidské krevní plazmě. Podle členů výzkumného týmu by pak počátečním zdrojem krevních bílkovin byli astronauti.
Vesmírné obydlí z vlastní krve
"V podstatě by bylo možné lidský sérový albumin produkovaný v tělech astronautů na průběžné bázi extrahovat a kombinovat jej s měsíčním nebo marťanským regolitem," potvrdili vědci.
Šest lidí by mohlo během dvou let darovat dostatek albuminu na výrobu 500 kilogramů AstroCrete. Podle odhadů vědců by v průběhu této doby mohl každý člen posádky poskytnout dostatek stavebního materiálu, který by vystačil tak akorát na obydlí pro jednoho.
"Domníváme se, že biokompozity z mimozemského regolitu s obsahem lidského sérového albuminu by mohly v rodící se mimozemské kolonii hrát potenciálně velice významnou roli," napsali vědci a dodali, že v budoucnu by byl potřebný biologický materiál nahrazen pokročilejšími technologiemi, které by se už nemusely spoléhat čistě na dobrovolné dárcovství materiálu ze samotných těl astronautů.