Poručíme větru, dešti! Zachrání elektrické výboje z dronů Blízký východ před suchem?
Technologie
Foto: Shutterstock

Poručíme větru, dešti! Zachrání elektrické výboje z dronů Blízký východ před suchem?

Ve Spojených arabských emirátech dokáží drony pomocí elektrických impulzů vyvolat déšť. Tato metoda, spadající do kategorie umělého vyvolávání deště zvaného “cloud seeding”, by mohla zabránit tomu, aby se některé části Blízkého východu staly vlivem klimatických změn zcela neobyvatelnými.

05.08.21

Celosvětové teplotní rekordy padají a na Blízkém východě začínají být právem znepokojení. V Dubaji, kde teploty dosahují až 48 °C, se vědci rozhodli, že vezmou dešťové srážky do svých rukou. V současnosti proto investují do technologií, které by měly obyvatele jejich země před nadcházejícími palčivými vedry a nedostatkem vody uchránit. Jednou z metod, kterou k tomu využívají, jsou elektrické výboje z dronů na dálku navigovaných přímo do mraků. 

Tato metoda byla vyvinuta jako součást projektu za 15 milionů dolarů s cílem uměle zvýšit roční objem srážek v arabské oblasti. Speciální technologie byla navržena tak, aby využila vysoké oblačnosti a nízkých srážek, které jsou pro tuto oblast typické. Pro Dubaj ji vyvinuli výzkumníci z univerzity v britském Readingu. S podobnými experimenty přitom vědci pracují již od roku 1923, kdy podle Ohio History Central došlo k prvnímu úspěšnému případu spuštění deště nad letištěm McCook Field v Daytonu v Ohiu. Stál za ním W. D. Bancroft z Cornellovy univerzity, který tehdy vletěl se svým letadlem mezi mraky a za pomocí různých chemických sloučenin, spustil déšť. 

Jak to funguje tentokrát

Metoda, pro kterou se ve Spojených arabských emirátech rozhodli, funguje bez chemických sloučenin. Za pomoci bezpilotního letounu (UAV), podobného bojovým dronům, jsou do mraků vysílány elektrické impulzy. Díky tomu se rozptýlené kapičky vody v mracích slepí "jako suché vlasy k hřebenu", popsal výstižně technologii v březnu letošního roku jeden z jejích autorů profesor Maarten Ambaum pro BBC. Když se pak kapky spojí a jsou dostatečně těžké, začne pršet. 

Uloupený déšť 

Jedním z kontroverzních aspektů umělého vyvolávání deště je však skutečnost, že připraví o déšť jinou oblast, kde by bez umělého zásahu začalo pršet přirozeně. “Cloud seeding” totiž nevytváří déšť v pravém slova smyslu. Jen podpoří slučování vodních kapek nad určitou oblastí. Kapek, které by se jinak kondenzovaly jinde. Pokud pak zaprší nad Dubají, v sousedních oblastech nezaprší. 

Spojené arabské emiráty zkoumají i metody, jak déšť, který spadne na zem, znovu využít a nenechat jej vypařit zpět do atmosféry a spadnout jinde. Dalším z plánů je tedy cílené využití této technologie nad 130 místními přehradami. Aby se místní voda nestihla vypařit a přesunout jinam. Spojené arabské emiráty si jednoduše chtějí zadržovat místní srážky a nepustit vodu ze své oblasti. S tím by ovšem mohly mít sousední regiony značný problém. 

Válka o počasí 

V současnosti zaznamenávají Spojené arabské emiráty méně než deset centimetrů srážek ročně.Výše zmíněné metody by měly zemi podržet v příštích letech, kdy se srážek očekává ještě méně. Institut Maxe Plancka nedávno varoval, že velké části Blízkého východu by se mohly stát do roku 2050 v důsledku změn klimatu neobyvatelnými. 

Zůstává otázkou, pro jakou konkrétní podobu obrany před klimatickou krizí se v rámci zachování obyvatelnosti vlastní země Spojené arabské emiráty uchýlí. A jak ohleduplná bude k jejich sousedům.

 

ZDROJ

 

Související

AI jako nejdůležitější technologie budoucnosti a Elon Musk jako nejinspirativnější speaker, tak vidí budoucnost studenti

Z výzkumu zaměřeného na studenty středních a vysokých škol z výše uvedených zemí vyplynulo, že studenti jsou obecně více pozitivní než negativní, pokud jde o jejich pocity vůči budoucnosti. Zároveň věří, že v budoucnu získají všechny dovednosti, které potřebují. Obávají se však, že se celková...


Festival Future Port Prague letos omládl. Vzniká jeho samostatná edice pro mladé a v hlavní roli budou studenti

Cílem eventu je představit mladým lidem pozitivní vizi budoucnosti a nadchnout je do exponenciálních technologií, které mohou využívat ve svých projektech, a měnit tak svět v lepší místo pro každého. Akci pořádá tým Future Portu, který v minulých letech organizoval už tradiční Future Port Prague....


Vědci stvořili hologram, kterého se můžete reálně dotknout

Vědci z univerzity v Glasgow vytvořili hologramový systém, který k navození pocitu dotyku využívá vzduchové trysky . Tomuto způsobu se říká “aerohaptika” a “právě vzduchové trysky člověku umožňují fyzicky cítit hologramovou projekci na vlastní kůži, tedy na svých prstech, rukou a zápěstí”, říká...