OSN: Severní Korea financovala raketový program z ukradených kryptoměn
Technologie
Foto: Shutterstock

OSN: Severní Korea financovala raketový program z ukradených kryptoměn

Severokorejští hackeři ukradli kryptoměny v hodnotě mnoha milionů dolarů. Z těchto prostředků je podle zprávy Organizace spojených národů financován jaderný a raketový program Kim Čong-Una.

14.02.22

Vyšetřovatelé zjistili, že od roku 2020 do poloviny roku 2021 kybernetičtí útočníci ukradli více než 50 milionů dolarů různých digitálních aktiv. Tyto hackerské útoky jsou pro Severní Koreu podle zprávy OSN „důležitým zdrojem příjmů“ pro jaderný program a program balistických raket. Zjištění byla údajně předána sankčnímu výboru OSN. 

Kybernetické útoky se zaměřovaly na nejméně tři kryptoměnové burzy v Severní Americe, Evropě a Asii. Zpráva také odkazovala na studii zveřejněnou v lednu bezpečnostní firmou Chainalysis, která dokonce naznačovala, že severokorejské kybernetické útoky mohly loni vynést digitální aktiva v hodnotě až 400 milionů dolarů. 

V roce 2019 OSN oznámila, že Severní Korea nashromáždila na své programy zbraní hromadného ničení pomocí sofistikovaných kybernetických útoků odhadem 2 miliardy dolarů. Rada bezpečnosti OSN zakázala Severní Koreji provádět jaderné testy a odpalovat balistické střely. 

Zpráva OSN však nyní uvádí, že navzdory ochromujícím sankcím byla Severní Korea schopna pokračovat v rozvoji své jaderné infrastruktury a infrastruktury balistických raket. Pokračovala také v hledání materiálu, technologie a know-how v zámoří, a to i prostřednictvím kybernetických prostředků a společného vědeckého výzkumu. Kontroloři sankcí uvedli, že v Pchjongjangu došlo k „výraznému zrychlení“ testování raket. 

Spojené státy uvedly, že Severní Korea - formálně známá jako Korejská lidově demokratická republika (KLDR) - jen v lednu provedla devět raketových testů. 

„KLDR prokázala zvýšené schopnosti rychlého nasazení, širokou mobilitu (i na moři) a zlepšenou odolnost svých raketových sil,“ uvedli pozorovatelé. Čína a Rusko ovšem odmítly podepsat prohlášení odsuzující rozšiřování severokorejského raketového programu. USA se na dalším postupu budou domlouvat s japonskými a jihokorejskými představiteli. 

Zpráva OSN také upozorňuje, že se v Severní Koreji nadále zhoršuje humanitární situace. Pravděpodobně jde o důsledek rozhodnutí země uzavřít své hranice během pandemie. Nedostatek informací ze Severní Koreje způsobuje, že je těžké určit, jako problémy způsobily Severokorejcům mezinárodní sankce.

 

ZDROJ

Související

Blockchain kolem nás: Stručná historie blockchainu (2/2)

Pokud jste nečetli předešlý díl našeho seriálu, doporučujeme, abyste se nejdříve vrhli na něj. V roce 2013 Bitcoin pokračoval ve svém trendu a už na konci března přesáhla celková tržní hodnota měny miliardu dolarů. V říjnu pak došlo ve Vancouveru ke spuštění prvního bitcoinového bankomatu na...


Stručná historie blockchainu (1/2)

Právě tehdy začaly světlo světa spatřovat koncepty, které položily základy samotné blockchainové technologie tak, jak ji známe dnes. Píše se rok 1979 a počítačový vědec Ralph Merkle ve své doktorské práci na Stanfordově univerzitě popisuje zvláštní systém k distribuci veřejných klíčů a digitálních...


El Salvádor plánuje vybudovat první bitcoinové město na světě

Nayib Bukele oznámil svůj záměr v listopadu 2021 s tím, že plánované nové město bude „zahrnovat vše“. „Obytné oblasti, obchodní oblasti, služby, muzea, zábava, bary, restaurace, letiště, přístav, železnice – to všechno bude věnováno bitcoinu,“ řekl čtyřicetiletý muž. Město bude postaveno v...