USA varují před najímáním severokorejských IT pracovníků
Technologie
Foto: Shutterstock

USA varují před najímáním severokorejských IT pracovníků

Spojené státy uvádějí, že se IT pracovníci ze Severní Koreje snaží získat práci na dálku tím, že skrývají svou pravou identitu za účelem krádeže peněz pro režim z Pchjongjangu.

23.05.22

Mnozí ze zmíněných Severokorejců se podle tří amerických vládních agentur tváří, že jsou z jiných částí Asie. Údajně v rozporu s mezinárodními sankcemi pomáhají financovat severokorejské zbrojní programy. Jde i o peníze, za které Severní Korea v posledních měsících provedla několik raketových testů. V březnu Severní Korea dokonce poprvé od roku 2017 otestovala zakázanou mezikontinentální balistickou raketu

„Severní Korea vysílá tisíce vysoce kvalifikovaných IT pracovníků do celého světa, aby generovali příjmy, které přispívají k jejím programům zbraní hromadného ničení a balistických raket, a to v rozporu se sankcemi USA a OSN,“ uvedla ve společném prohlášení americká ministerstva zahraničí, financí a FBI. 

V prohlášení se uvádí, že pracovníci se nacházejí v Severní Koreji a dalších zemích, především v Číně a v Rusku. Menší počet z nich údajně sídlí v Africe a jihovýchodní Asii. 

„Tito IT pracovníci využívají stávajících požadavků na specifické IT dovednosti, jako je vývoj softwaru a mobilních aplikací, k získání pracovních smluv na volné noze od klientů z celého světa, včetně Severní Ameriky, Evropy a východní Asie,“ uvádějí americké úřady. 

„Ačkoli se IT pracovníci z KLDR běžně zabývají IT prací odlišnou od škodlivých kybernetických aktivit, využili privilegovaného přístupu, získaného jako dodavatelé, k umožnění škodlivých kybernetických průniků do systému ze strany KLDR,“ píše se v prohlášení. 

Americké úřady dokonce varují, že společnosti, které najímají severokorejské pracovníky, mohou čelit právním postihům za porušení sankcí. V dubnu Spojené státy označily hackery podporované Severní Koreou za pachatele masivní loupeže kryptoměn v hodnotě 615 milionů dolarů. Poškozenými byli hráči populární online hry Axie Infinity. 

V dubnu byl také bývalý americký výzkumník v kryptoměnové skupině odsouzen k více než pěti letům vězení za spiknutí s cílem pomoci Severní Koreji vyhnout se americkým sankcím. Virgil Griffith dříve pracoval pro Ethereum Foundation, neziskovou organizaci zaměřenou na technologii kryptoměny ethereum. Přiznal se k provinění ze spiknutí za účelem porušení zákona o mezinárodních nouzových ekonomických pravomocích USA tím, že cestoval do hlavního města Severní Koreje Pchjongjangu, aby zde představil technologii blockchain. Organizace zaštiťující Ethereum v době Griffithova zatčení uvedla, že jeho cestu do severní Koreje neschválila ani nepodporovala.

 

ZDROJ

Související