Hooverova přehrada, Arizona,USA
Technologie
Hooverova přehrada, Arizona,USA Foto: Shutterstock

Novou čínskou přehradu postaví pouze roboti

V době, kdy se svět čím dál více zajímá o ekologii, snaží se omezit spalování fosilních paliv a zavádět více obnovitelných zdrojů energie, se na solární a větrnou energii zaměřuje hodně pozornosti. I když je jejich uvedení do provozu relativně snazší, nemají tyto zdroje energie zdaleka takovou kapacitu - nebo stálost - jako vodní energie.

31.05.22

Čína do všech výše uvedených zdrojů investuje velké prostředky, přičemž nedávno oznámila výstavbu obrovské přehrady na Žluté řece v provincii Čching-chaj, která se nachází na Tibetské náhorní plošině.

Předpokládá se, že po dokončení bude přehrada Yangqu vyrábět téměř pět miliard kilowatthodin elektřiny ročně - to je o půl miliardy více než Hooverova přehrada v Arizoně - a plánuje se, že bude postavena výhradně roboty, bez lidské práce.

Článek publikovaný v dubnu 2022 v časopise Journal of Tsinghua University podrobně popisuje "systém 3D tisku", který využívá umělou inteligenci a roboty pro realizaci velkých stavebních projektů. Na základě popisu však tento systém nelze ztotožňovat s 3D tiskem; zatímco menší stavební projekty, jako jsou 3D tištěné domy, využívají tiskárnu, která chrlí betonovou směs vrstvu po vrstvě, v popisu tohoto projektu není o tiskárně ani zmínka.

Systém plánování výstavby spíše vyhodnocuje digitální model projektu po jednotlivých úsecích, vypočítává, kolik výplňového materiálu je potřeba, a pak nechá robota, aby materiál shromáždil a dopravil do určeného úseku. Roboti provádějí "inteligentní dláždění a válcování", aby konstrukci dokončili. Poté odešlou zpětnou vazbu do plánovacího systému. Jde tedy o 3D tisk v tom smyslu, že velmi vysoká konstrukce bude vznikat vrstvu po vrstvě pomocí automatizovaného procesu.

Projekt se nestaví zcela od začátku - na tomto místě již od roku 2010 existuje přehrada spolu s vodní elektrárnou o výkonu 1200 megawattů. Stávající zařízení se pouze rozšiřuje.

K těžbě některých stavebních materiálů bude třeba zapojit i lidské zdroje, nicméně díky velké automatizaci bude projekt v ideálním případě dokončen rychleji a s menším počtem chyb, než by umožňovala lidská práce; stroje mohou pracovat ve dvanáctihodinových směnách, nebo dokonce nepřetržitě. Plány počítají s tím, že první úsek bude uveden do provozu v roce 2024 a o rok později bude spuštěn celý projekt.

Jak se ukázalo, stavba přehrady může být velmi zrádná: Například při stavbě Hooverovy přehrady zemřelo 96 lidí - utonutím, zasažením padajícím stavebním materiálem nebo zraněním při odstřelu přírodní horniny. Další výhodu strojové práce tedy představuje fakt, že bezpečnost lidí nebude ohrožena.

Číňanům není výstavba masivních přehrad cizí; přehrada Tři soutěsky na řece Jang-c'-ťiang v provincii Hubei je největší vodní elektrárnou na světě. S výškou 181 metrů je téměř stejně vysoká jako přehrada Yangqu, jen její šířka je mnohem větší.

Cílem Číny je dosáhnout do roku 2060 uhlíkové neutrality. Aby měla šanci tento cíl splnit, bude potřebovat mnohem víc než jen solární panely a větrné turbíny; tato elektrárna je jednou z několika přehrad, které se v zemi staví, a přibude k mnoha tisícům, které už tam jsou. Čína se nyní chystá také na jadernou energetiku.

 

ZDROJ

Související

Česká firma vyrábí na 3D tiskárně sedla podle otisku zadku

Cyklistické nadšence může po dlouhých a hrbolatých trasách trápit bolavé pozadí. Česká společnost Posedla nyní začala vyrábět sedla Joyseat zákazníkům přímo na míru – podle otisku kontur zadku. Společnost Posedla popisuje Joyseat jako „první cyklistické sedlo na světě, které bylo vyrobeno na míru...


TikTok označuje účty státních médií z více než 40 zemí, včetně českých

TikTok začal označovat média nějakým způsobem propojená se státem na více než 40 trzích, včetně USA, Kanady a velké části Evropy. Nejde o úplně nový projekt, protože už v roce 2022 se rozběhl pilotní program probíhající v Bělorusku, Rusku a na Ukrajině. Ve více než výbušném prostoru si tedy TikTok...


San Francisco schválilo „zabijácké roboty“ pro policii

Návrh, který začátkem prosince schválili městští zákonodárci, by policii měl umožnit přístup k robotům, kteří mohou zabíjet. Vedení San Francisca čelí tvrdé kritice z řad bojovníků za občanské svobody. Poté, co město nejdříve odhlasovalo pozastavení návrhu, zaslala rada záležitost výboru k dalšímu...