Hooverova přehrada, Arizona,USA
Technologie
Hooverova přehrada, Arizona,USA Foto: Shutterstock

Novou čínskou přehradu postaví pouze roboti

V době, kdy se svět čím dál více zajímá o ekologii, snaží se omezit spalování fosilních paliv a zavádět více obnovitelných zdrojů energie, se na solární a větrnou energii zaměřuje hodně pozornosti. I když je jejich uvedení do provozu relativně snazší, nemají tyto zdroje energie zdaleka takovou kapacitu - nebo stálost - jako vodní energie.

31.05.22

Čína do všech výše uvedených zdrojů investuje velké prostředky, přičemž nedávno oznámila výstavbu obrovské přehrady na Žluté řece v provincii Čching-chaj, která se nachází na Tibetské náhorní plošině.

Předpokládá se, že po dokončení bude přehrada Yangqu vyrábět téměř pět miliard kilowatthodin elektřiny ročně - to je o půl miliardy více než Hooverova přehrada v Arizoně - a plánuje se, že bude postavena výhradně roboty, bez lidské práce.

Článek publikovaný v dubnu 2022 v časopise Journal of Tsinghua University podrobně popisuje "systém 3D tisku", který využívá umělou inteligenci a roboty pro realizaci velkých stavebních projektů. Na základě popisu však tento systém nelze ztotožňovat s 3D tiskem; zatímco menší stavební projekty, jako jsou 3D tištěné domy, využívají tiskárnu, která chrlí betonovou směs vrstvu po vrstvě, v popisu tohoto projektu není o tiskárně ani zmínka.

Systém plánování výstavby spíše vyhodnocuje digitální model projektu po jednotlivých úsecích, vypočítává, kolik výplňového materiálu je potřeba, a pak nechá robota, aby materiál shromáždil a dopravil do určeného úseku. Roboti provádějí "inteligentní dláždění a válcování", aby konstrukci dokončili. Poté odešlou zpětnou vazbu do plánovacího systému. Jde tedy o 3D tisk v tom smyslu, že velmi vysoká konstrukce bude vznikat vrstvu po vrstvě pomocí automatizovaného procesu.

Projekt se nestaví zcela od začátku - na tomto místě již od roku 2010 existuje přehrada spolu s vodní elektrárnou o výkonu 1200 megawattů. Stávající zařízení se pouze rozšiřuje.

K těžbě některých stavebních materiálů bude třeba zapojit i lidské zdroje, nicméně díky velké automatizaci bude projekt v ideálním případě dokončen rychleji a s menším počtem chyb, než by umožňovala lidská práce; stroje mohou pracovat ve dvanáctihodinových směnách, nebo dokonce nepřetržitě. Plány počítají s tím, že první úsek bude uveden do provozu v roce 2024 a o rok později bude spuštěn celý projekt.

Jak se ukázalo, stavba přehrady může být velmi zrádná: Například při stavbě Hooverovy přehrady zemřelo 96 lidí - utonutím, zasažením padajícím stavebním materiálem nebo zraněním při odstřelu přírodní horniny. Další výhodu strojové práce tedy představuje fakt, že bezpečnost lidí nebude ohrožena.

Číňanům není výstavba masivních přehrad cizí; přehrada Tři soutěsky na řece Jang-c'-ťiang v provincii Hubei je největší vodní elektrárnou na světě. S výškou 181 metrů je téměř stejně vysoká jako přehrada Yangqu, jen její šířka je mnohem větší.

Cílem Číny je dosáhnout do roku 2060 uhlíkové neutrality. Aby měla šanci tento cíl splnit, bude potřebovat mnohem víc než jen solární panely a větrné turbíny; tato elektrárna je jednou z několika přehrad, které se v zemi staví, a přibude k mnoha tisícům, které už tam jsou. Čína se nyní chystá také na jadernou energetiku.

 

ZDROJ

Související

Vědci vyrábí cement pouze z odpadu. Bude levnější než ten klasický

Vědci z Nanyang Technological University v Singapuru (NTU Singapore) objevili metodu výroby biocementu z odpadu, díky níž je tato alternativa k tradičnímu cementu ekologičtější a udržitelnější. Biocement představuje druh obnovitelného cementu, který využívá bakterie k vytvoření tvrdnoucí hmoty....


První transplantace 3D vytištěného ucha proběhla úspěšně

Oznámila to společnost 3DBio Therapeutics, která se zabývá regenerativní medicínou a sídlí v New Yorku. Společnost byla založena v roce 2014 a vytváří živé implantáty, které jsou konstruovány na míru pacientům. Existují i podobné společnosti, jako je například EpiBone, které vytvářejí části těla...


Robotaxi Pony.ai získalo v Číně licenci na provozování taxislužby

Společnost Pony.ai uvedla, že je prvním provozovatelem autonomních automobilů v zemi, která tak učinila. Start-up získal licenci na provoz 100 vozidel bez řidiče ve městě Kuang-čou, loni také získal souhlas se spuštěním placených služeb robotaxi bez řidiče v Pekingu, a od té doby začal nabízet své...