Nissan a NASA mají elektrobaterii, která se nabije za 15 minut
Technologie
Foto: se souhlasem Nissan Motor Corporation

Nissan a NASA mají elektrobaterii, která se nabije za 15 minut

V únoru Nissan oznámil, že chce ukončit vývoj spalovacích motorů a zaměřit se na elektromobily. Nyní s pomocí NASA přichází s extrémně účinnou baterií pro elektromobily, která podle agentury AP News jistě v tomto oboru způsobí revoluci.

23.04.22

Nová baterie, která je zcela pevná, se bude snažit do roku 2028 nahradit lithium-iontovou baterii a bude dostatečně stabilní, aby se dala použít v kardiostimulátorech. Bude také přibližně o polovinu menší než současné modely baterií a plného nabití dosáhne za pouhých 15 minut.

Nové výrobní zařízení pro novou baterii

Společnost Nissan v dubnu 2022 rovněž představila prototyp výrobního zařízení pro tyto nové bateriové články, které chce podle tiskové zprávy firmy uvést na trh v roce 2028.

„Společnost Nissan je lídrem v oblasti elektrifikačních technologií díky široké škále výzkumných a vývojových aktivit, od výzkumu bateriových materiálů na molekulární úrovni až po vývoj bezpečných a vysoce výkonných elektrických vozidel. Naše iniciativy zahrnují dokonce i rozvoj měst, která využívají elektromobily jako skladovací baterie," řekl Kunio Nakaguro, výkonný viceprezident odpovědný za výzkum a vývoj.

„Poznatky získané z našich zkušeností podporují vývoj baterií se zcela pevným skupenstvím a nashromáždili jsme důležité elementární technologie. Do budoucna budou naše oddělení výzkumu a vývoje a výrobní oddělení i nadále spolupracovat na využití tohoto prototypového výrobního zařízení a na urychlení praktického využití pevných baterií."

Dlouhodobý plán vize účinnosti elektromobilů

Společnost Nissan vytvořila plán dlouhodobé vize nazvaný Nissan Ambition 2030, v němž si klade za cíl uvést do roku 2028 na trh elektromobily s plně polovodičovými bateriemi vyvinutými ve vlastní režii. Její pilotní výrobní linka v závodě v Jokohamě bude spuštěna již v roce 2024.

Konečným cílem je dostat elektromobily na stejnou cenovou úroveň jako vozidla s benzinovým pohonem snížením nákladů na zcela pevné baterie na 75 USD za kWh v roce 2028 a poté na 65 USD za kWh. Společnost Nissan plánuje přinést řadu výhod plně polovodičových baterií do široké škály segmentů vozidel, včetně pickupů, a zvýšit tak popularitu a konkurenceschopnost svých elektromobilů.

 

ZDROJ

Související

Americká pošta kupuje 50 000 nových rozvozových aut

Americká pošta (USPS) oproti původnímu plánu dvojnásobí nákupy elektrických vozidel. Šéf pošty Louis DeJoy prohlásil, že na základě úsilí o reformování služeb a zlepšujícího se výhledu usoudil, že zvýšení původně zamýšleného počtu elektrických vozidel z 5 000 na 10 019 dává smysl z provozního i...


SpaceX letos plánuje celkem 52 vesmírných misí

SpaceX je, co se týká vesmírných misí s lidskou posádkou, největším partnerem NASA – přepravuje jak náklad, tak astronauty na Mezinárodní vesmírnou stanici lodí Crew Dragon už roky. A tak je čas na novinky: nová generace kosmických plavidel s názvem Starship je vyvíjena pro NASA program Artemis, v...


Seznamte se s univerzálním vojákem: Sniper, lékař i astronaut

Pamatujete si všechny ty skvělé věci, které jste chtěli dělat jako děti, a všechna ta dobrodružství, která jste chtěli zažít? Jonny Kim si splnil své sny tím, že se stal ostřelovačem, lékařem a astronautem NASA. A to všechno dokázal ve 37 letech. Jak? Místo toho, aby šel na vysokou školu,...