Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů
Technologie
Foto: Shutterstock

Brazílie zakazuje prodej iPhonů bez USB napájecích adaptérů

Brazílie tvrdí, že zakazuje prodej iPhonů, které neobsahují napájecí adaptér. Brazilské ministerstvo spravedlnosti a veřejné bezpečnosti uvedlo, že společnosti Apple udělilo pokutu ve výši 12,275 milionu realů (2,04 milionu liber).

20.09.22

Brazilská spotřebitelská agentura Senacon uvedla, že rozhodnutí Applu nezahrnout napájecí adaptéry do balení nových iPhonů diskriminuje spotřebitele prodejem „nekompletního produktu“. Apple se proti zákazu odvolá. Společnost řekla agentuře Reuters, že bude spolupracovat s brazilskými úřady na „vyřešení jejich obav“, ale dodala, že v této záležitosti již dříve v Brazílii vyhrála několik soudních sporů.

„Jsme přesvědčeni, že naši zákazníci jsou si vědomi různých možností nabíjení a připojení jejich zařízení,“ uvedla společnost Apple. Pokuta a zákaz prodeje iPhonů bez USB napájecích adaptérů byly oznámeny den předtím, než Apple představil své nová iPhony 14, 14 Pro a Apple Watch Ultra.

Agentura pro ochranu spotřebitelů v São Paulu loni udělila společnosti Apple pokutu 2 miliony liber s tím, že prodej iPhonu 12 a všech modelů od té doby porušuje spotřebitelské zákony, protože nejsou dodávány s nabíječkami. Apple totiž přestal s uvedením iPhonu 12 v roce 2020 dávat do krabiček napájecí adaptéry a sluchátka. Uvedl, že tento krok, ke kterému došlo po prvním vyřazení napájecích adaptérů z nových krabic Apple Watch, pomůže snížit uhlíkovou stopu Applu tím, že zmenší balení.

„Někdy nezáleží na tom, co vyrobíme, ale na tom, co nevyrobíme,“ prohlásila Lisa Jacksonová, viceprezidentka Applu pro životní prostředí, politiku a sociální iniciativy, už na zářijové konferenci Applu v roce 2020. Dodala, že na světě jsou již více než dvě miliardy oficiálních napájecích adaptérů Apple.

Společnost Senacon, která loni zahájila svou žalobu proti tomuto kroku, uvedla, že argumenty společnosti Apple pro odstranění napájecích adaptérů USB z krabic iPhone z důvodů udržitelnosti nestačí. Uvedla, že neexistují žádné důkazy o tom, že by odstranění nabíječek mělo ekologické výhody.

Podle brazilského ministerstva spravedlnosti Senacon uvedl, že společnost mohla zvážit alternativy ke snížení dopadu na životní prostředí, které by nezatížily spotřebitele, jako je zavedení kabelů USB-C a nabíječek ke snížení množství elektronického odpadu. Evropská unie se začátkem tohoto roku předběžně dohodla na plánech prosadit společný nabíjecí kabel USB-C pro přenosná elektronická zařízení.

Senacon také uvedl, že prodej nových iPhonů bez napájecích adaptérů je příkladem toho, jak Apple efektivně nutí spotřebitele, aby si po koupi nového iPhonu koupili druhý produkt. Uvedl, že napájecí adaptér by měl být součástí produktu, protože je nutný k provozu telefonu a bez něj jde o „neúplný produkt“. Organizace dodala, že tento krok přenesl odpovědnost na poskytovatele třetích stran a také na spotřebitele, protože iPhone bez napájecích adaptérů nezlevnil.

 

ZDROJ

Související

Startup začal prodávat luxusní domy, které vyrůstají přímo z oceánu

Startup představil svůj projekt v USA Today. Domy nabízejí moderní čistě bílé interiéry a každý modul má navíc úchvatný 360stupňový výhled na oceán. Podle představ společnosti budou jako ostraha a kurýři sloužit drony a budou doručovat věci, jako jsou potraviny a léky, což se zdá být praktické....


Inovace ve světě kryproměn. Startup shromažďuje data na jedno místo

Blockmate.io vytváří jednotné rozhraní API, které usnadňuje přístup k finančním datům z různých globálních služeb. Přestože je v rané fázi, pokrývá už více než sto milionů uživatelských účtů, přes pět tisíc kryptoměn a tokenů a více než dvacet hlavních kryptoměnových burz. Na další rozvoj nyní...


Letecké palivo z vody, CO2 a slunečního světla? Věda prověřuje možnosti solárních věží

Nový výzkum zveřejněný v časopise Joule vysvětluje, jak tým postavil solární věž, která celý proces zvládne. Věž využívá sluneční energii k výrobě syntetických alternativních paliv. Kerosin, který solární věž vyrábí, je údajně připraven k běžnému použití v letectví, včetně skladování a létání, což...