Lékařský výbor pro zodpovědnou medicínu (PCRM), nezisková organizace stavící se proti využívání zvířat v lékařském výzkumu, podal stížnost u amerického ministerstva zemědělství (USDA) na společnost Neuralink a Kalifornskou univerzitu v Davisu kvůli údajnému porušování federálního zákona na ochranu zvířat. Podle serveru Futurism to uvedl Výbor ve veřejném prohlášení
Výbor tvrdí, že univerzita obdržela od Muskovy společnosti Neuralink 1,4 milionu dolarů na realizaci podle ní "invazivních a smrtelně nebezpečných pokusů na mozku" 23 opic.
Mezi stížnostmi jsou také tvrzení, že výzkumníci přišroubovali zvířatům k lebkám kusy oceli, zničili jim části mozku neschválenými látkami a neposkytli jim veterinární péči.
"Kalifornská univerzita v Davisu sice předala svá veřejně financovaná zařízení miliardáři, ale to neznamená, že se může vyhýbat požadavkům na transparentnost a porušovat federální zákony o ochraně zvířat," uvedl Jeremy Beckham, koordinátor obhajoby výzkumu z PCRM.
"Dokumenty odhalují, že opicím byly při nekvalitních pokusech zohaveny mozky a byly ponechány napospas utrpení a smrti," pokračoval Beckham. "Není žádnou záhadou, proč Elon Musk a univerzita chtějí fotografie a videa tohoto hrůzného týrání před veřejností utajit."
Výbor také tvrdí, že univerzita i Neuralink porušily zákon o ochraně zvířat, protože neminimalizovaly bolest a utrpení zvířat ani pravidelně nekontrolovaly jejich zdravotní stav.
Mluvčí Kalifornské univerzity pro časopis Fortune uvedl, že univerzita "důkladně přezkoumala a schválila" výzkumné protokoly používané společností Neuralink.
"Snažíme se poskytovat zvířatům, která máme na starosti, tu nejlepší možnou péči," řekl časopisu mluvčí univerzity. "Výzkum na zvířatech je přísně regulován a Kalifornská univerzita v Davisu se řídí všemi platnými zákony a předpisy včetně těch, které vydává americké ministerstvo zemědělství."
Společnost Neuralink zatím nevydala žádné prohlášení.
Není žádným tajemstvím, že společnost již dříve prováděla pokusy na opicích. Právě loni Neuralink zveřejnil video, které podle všeho zachycovalo opici hrající hru Pong prostřednictvím své mysli.
Není tedy překvapením, že si tato aktivita získala pozornost organizace bojující za práva zvířat. A pokud jsou praktiky společnosti Neuralink tak brutální, jak tvrdí PCRM, zvýšená kontrola by se mohla rozhodně vyplatit.