Nejmenší chodící robot na světě měří půl milimetru
Technologie
Foto: se souhlasem FuturoProssimo

Nejmenší chodící robot na světě měří půl milimetru

Vědcům z americké Severozápadní univerzity se podařilo sestrojit robotického kraba na dálkové ovládání, který je tak maličký, že se může plazit po okraji mince. Výroba mini robotů není zdaleka novinkou: nanoboti jsou ve sci-fi populární už desítky let a výzkumníci po celém světě už úspěšně vytvořili mikroskopické roboty, kteří se mohou pohybovat uvnitř živých tvorů, ať už pro průzkumné účely, nebo pro doručování léků do konkrétních částí těla.

17.06.22

Tito roboti jsou však často navrženi tak, aby plavali nebo jednoduše proplouvali tekutinami, které se již pohybují v tělesném oběhovém systému. Výzkumníkům se však tentokrát podařilo sestrojit bezdrátového robota, který může být řízen na dálku a jenž se pohybuje buď na nohách nebo jiným druhem pohybu, jak je podrobně popsáno v článku zveřejněném v časopise Science Robotics.

Robotický krab, kterého vědci vytvořili, měří na šířku pouhý půl milimetr a dokáže se pohybovat rychlostí zhruba čtvrt milimetru za sekundu. Nikoho asi nepřekvapí, že to není žádný závodník. Každopádně podobně jako klíště, které na vás nepozorovaně skočí při procházce lesem, má tu výhodu, že se může pohybovat, aniž by byl odhalen, protože je tak malý a zároveň neuvěřitelně lehký.

Jak vědci dokázali sestrojit baterie a další elektroniku dostatečně malou na to, aby se vešla do půlmilimetrového kraba? Jinak, než byste asi čekali. Mini robot totiž využívá zcela jiný přístup k pohybu než složití vícenozí roboti. Krab je vytvořen ze slitiny s tvarovou pamětí, která se deformuje tenkou vrstvou skla nanesenou během výrobního procesu, ale po zahřátí se vrátí do původního tvaru. Představte si tedy, že máte ohnutou ruku, ale místo svalů na ni jednoduše namíříte fén a ona se narovná. Když poté vychladne, opět se ohne.V tomto případě se přesný laserový paprsek používá k zahřívání konkrétních bodů na těle robotického kraba v určitých sekvencích, a protože se jeho různé části při zahřívání a ochlazování deformují a opět ohýbají, jsou vědci schopni ho přimět k pohybu z bodu A do bodu B. Navíc se také dokáže otáčet a skákat. Není tak obratný a mrštný jako například robot připomínající psa Spot, který dokáže obratně vylézt po schodech nebo přeběhnout nerovný terén, ale zato nedokáže vlézt do malé škvíry ve zdi nebo někomu vlézt do ucha. (Skutečně děsivé potenciální využití této technologie.)

Malý krab představuje jen jednou z podob, kterou tito mikroroboti mohli mít. Výzkumníci už také sestrojili podobně velké roboty, kteří napodobují pohyby brouků a cvrčků. Mohly by však být vyrobeny i zcela odlišné formy podle prostředí, ve kterém by byly provozovány.

 

ZDROJ

Související

Houbovitý materiál dokáže absorbovat chemikálie ze vzduchu

Vědci věří, že porézní materiál připomínající houbu by mohl znamenat revoluci ve snaze o zlepšení kvality vzduchu a významně přispět k boji proti změně klimatu. Nový materiál vyvinul profesor Michael Zaworotko, vědecký pracovník Irské nadace pro výzkum na Limerické univerzitě, a jeho kolegové....


Nanočásticový senzor dokáže rozlišit virový a bakteriální zápal plic

Zápal plic může způsobovat mnoho různých typů bakterií a virů, bohužel ale neexistuje snadný způsob, jak určit, který mikrob způsobuje onemocnění konkrétního pacienta. Tato nejistota ztěžuje lékařům volbu účinné léčby, protože antibiotika běžně používaná k léčbě bakteriálního zápalu plic pacientům...


I jeden alkoholický nápoj denně vám může zmenšit mozek

Ačkoli tým zatím nenašel definitivní příčinnou souvislost mezi těmito dvěma jevy, zdá se, že je to nesmírně pravděpodobné, což je zjištění, které je v rozporu s běžným názorem, že pití alkoholu je škodlivé pouze ve velkém množství. V nové studii publikované v časopise Nature Communications tým...