Mouse mover – ošálí myš, která hlásí, že jste u počítače „neaktivní“
Technologie
Foto: Shutterstock

Mouse mover – ošálí myš, která hlásí, že jste u počítače „neaktivní“

Leah nečekala, že její video na TikToku o tom, jak hacknout práci z domova, získá takovou popularitu. Poté, co během pandemie přešla na home office, začala používat takzvaný mouse mover neboli „hýbátko“ - malé zařízení umístěné pod počítačovou myší.

30.01.22

Proč? Kdykoli přestala hýbat kurzorem nebo se zvedla od stolu, byť i jen na pár sekund, její firemní počítač změnil její stav na „neaktivní“.  Vzhledem k tomu, že spolu s ní byly doma i tři její děti, které potřebovaly pomoc během vyučování na dálku, tento signál nedostupnosti ji začal brzy přivádět k šílenství. 

„Když pracujete na dálku, kolegové nevidí, zda jdete na záchod, na oběd, nebo si dáváte pár minut šlofíka na gauči,“ řekla magazínu Vice. „To poslední, o co jsem tehdy stála, bylo mít paranoiu z toho, že si kolegové v práci budou myslet, že nepracuji. Zvlášť když jsem měla pocit, že pracuji víc než kdy jindy.“ 

Už na začátku pandemie se hodně spekulovalo o tom, že mimo jiné přinese nově objevené pochopení toho, jak je život krátký, a že ho nikdo z nás nechce strávit sezením u stolu. A skutečně  - zanedlouho se v mnoha zemích rozpoutala vlna výpovědí, kdy lidé v rekordním počtu opouštěli svá zaměstnání. Také vzniklo nové označení pro dohled nad pracovníky na dálku: bossware. 

Některé společnosti totiž nutí zaměstnance používat software sledující klávesnici nebo myš, aby se ujistily, že jejich lidé konzistentně pracují i na home office. Stačí k tomu chatovací aplikace, která, pokud nehýbete myší, rychle změní váš stav na „nepřítomen“ či „neaktivní“, jako to bylo i v případě Leah. Nadace Electronic Frontier Foundation odsoudila bossware jako invazivní, zbytečný a neetický a Centrum pro demokracii a technologie jej označilo za škodlivý pro zdraví zaměstnanců a požadovalo, aby Úřad pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci aktualizoval své zásady týkající se bezpečnosti pracovníků tak, aby zahrnovaly i pracovníky doma. 

Zastání zatím našlo mnoho zaměstnanců právě v již zmiňovaném „mouse moveru“, který se například na Amazonu nabízí v mnoha různých typech. Zároveň zde tisíce lidí v recenzích popisují, jak jim tato malá zařízení pomohla uniknout přísnému dohledu sledovacího softwaru. Konkrétně přístroj, který používá Leah, je vyroben společností Tech8USA. Diana Rodriguezová, mluvčí této společnosti, uvedla, že společnost představila svůj první mouse mover na trh v únoru 2020, těsně před začátkem pandemických opatření v USA; prodej byl zpočátku skromný, ale po dvou měsících pandemie začali zaznamenávat dvouciferný růst. A i když se lidé vracejí do kanceláří, prodej stále nepolevuje. 

Zákazníci společnosti pocházejí podle Rodriguezové z nejrůznějších oborů - učitelé, právníci, účetní, studenti a další. Většina z nich si pořizuje „hýbátka k myši“ z jednoho z těchto důvodů: aby jim neusínaly obrazovky při čtení dokumentů, nebo aby obešli archaické zásady na pracovišti, podle kterých je produktivita přímo závislá na tom, jak aktivní je klávesnice a myš. „Problém odměňování podle 'přítomnosti versus produktivity' tu byl vždycky, ale vynucená virtualizace pracoviště během pandemie ho ještě zhoršila,“ řekla Rodriguezová. 

Vyhledávání slov "mouse mover" a "mouse jiggler" prudce vzrostlo v březnu 2020, protože mnoho kancelářských pracovníků přešlo na začátku pandemie z kanceláří do svých domovů, a v letech 2020 a 2021 zůstalo trvale vyšší ve srovnání s posledními pěti lety. K tomu, abyste napodobili pohybující se myš, si ani nemusíte kupovat zařízení: na internetu se hojně stahuje bezplatný software, který také pohyb myši napodobuje. Pro jeho instalaci do pracovního počítače však potřebujete administrátorská práva. 

„Od té doby, co jsme začali pracovat z domova, se moje firma vozí po každém, jehož stav v chatu na Teamsech přejde na 'offline',“ napsal někdo na sociální síť Reddit o softwaru mouse mover, který používá. „Můj šéf vám odešle e-mail, kdy dá do kopie celý náš tým nebo vám zavolá na mobil a zeptá se, proč nejste u svého stolu. Už mě to přestalo bavit. Našel jsem si tedy aplikaci, která přesouvá myš tak, aby se můj stav v Teamsech, na Skypu či kdekoli jinde zobrazoval jako aktivní... Nenechte se těmi parchanty semlít." Někdo jiný poznamenal, že podobného efektu dosáhl umístěním optické myši na analogové náramkové hodinky. 

„Z pandemie se stal katalyzátor, který nám pomohl říci ne pracovnímu režimu od 9 do 5," řekla Rodriguezová. „Dnes jsou u moci zaměstnanci. Oceňují flexibilitu práce. Jsou ambiciózní. Váží si rovnováhy mezi pracovním a soukromým životem a nebojí se říci ne zaměstnavatelům, kteří tyto hodnoty nesdílejí. Mouse Mover je novým nástrojem této změny - a my stojíme na straně těchto lidí.“

 

ZDROJ

Související

Jak zvýšit operační paměť počítače? Jodid, chaos, magnetismus a věda

Pozoruhodné magnetické vlastnosti začnou při vysokém tlaku vykazovat krystaly jodidu chromitého, které ztratí svou pravidelnou strukturu a přejdou do chaotického uspořádání tzv. spinového skla. Jejich z fyzikálního hlediska exotické chování lze využít třeba pro zvýšení kapacity operační paměti....


WDF: Jak to, že nás streamovací platformy znají tak dobře? Může za to personalizace

Rekomendační systémy (RS) jsou dnes základními službami používanými ve všech významných digitálních platformách po celém světě, jako je YouTube, Netflix nebo třeba Amazon. Spolu s vyhledávacími službami představují rekomendační systémy klíčové služby, které vám, uživatelům, pomáhají objevovat nový...


Pojmenujte nejvýkonnější superpočítač v ČR a vyhrajte MicroServer!

Gabriela Kolářová, 29. 10. 20 Počátkem října došlo k podpisu smlouvy na pořízení nejvýkonnějšího superpočítače v ČR, který se zařadí i mezi nejvýkonnější v Evropě. Smlouva byla podepsána mezi Evropským společným podnikem pro vysoce výkonnou výpočetní techniku (EuroHPC JU), společností Hewlett...